doniczki z gliny

Doniczki z gliny to unikalne rozwiązanie dla osób, które w aranżacji swojego ogrodu, domu​ czy tarasu cenią sobie oryginalność i wysokiej jakości tworzywa.

Glina od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobku ceramiki. Pierwsze donice, które zaczęli wytwarzać już starożytni, były wykonane właśnie z tego surowca. Odpowiednio uformowaną glinę poddawaną wysokiej temperaturze, aby uzyskać odpowiednią grubość i twardość tworzywa. Dzisiaj do ręcznego formowania wyrobów ceramicznych używa się wysokoplastycznych lub plastycznych glin, białych, a także o właściwościach barwiących.

Zastosowanie doniczek z gliny. ​ Gdzie jest dla nich najlepsze miejsce?​

Doniczki z gliny sprawdzą się idealnie w ogrodach, których aranżacja odpowiada bardziej​ naturalnym układom ogrodowym. Odpowiednio wkomponowane gdzieniegdzie doniczki będą tworzyły klimat zaplanowanego nieładu i naturalnego funkcjonowania środowiska. Glina jest naturalnym surowcem, który pochodzi z gleby, dlatego właśnie idealnie współgra z roślinami. Doniczka z gliny  i roślina, która się w niej znajduje, zdają się tworzyć harmonijną​ całość. Bardziej kompatybilną niż w przypadku doniczek plastikowych. Doniczki z gliny​ łatwo się tłuką. Dlatego są dość ryzykowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zastosowanie wewnątrz domu. Nie jest ono jednak wykluczone.

Doniczki z gliny dostępne są w różnych kolorach – tych bardziej odpowiadających​    naturalnego kolorze gliny i także wszelakich barwionych sztucznie, dlatego też nie będzie problemu w doborze ich do aranżacji określonych pomieszczeń. Pomimo nawet sztucznemu barwieniu doniczki z glony ​    posiadają swój charakterystyczny gliniany wygląd, tworząc​ niepowtarzalny klimat.

gliniane doniczki to świetny wybór

Sposób na stworzenie własnych zdobień na  doniczkę z gliny

Przedstawimy zatem sposób, w jaki można udekorować własną doniczkę według własnego pomysłu za pomocą warkoczy, które także można ulepić z gliny.

Potrzebne nam są do tego trzy rzeczy: glina samoutwardzalna, klej na gorąco i zwykła, gliniana doniczka.

Glinę samoutwardzalną rozwałkowujemy na pojedyncze wałki, każdy o grubości około 5 mm i długości około 25 cm. Na jednego warkoczyka będziemy potrzebować trzech tego typu wałków. Należy uprzednio przed spleceniem ich razem, spryskać wałki wodą, aby glina nie pękała przy skręcaniu. Na niedużą doniczkę, o wysokości około 20 cm, potrzebne będą od 4 do 5 warkoczy, w zależności od indywidualnych upodobań. Po odpowiednim wyschnięciu wałków, splatamy je razem w warkocz. Kiedy warkoczyki są już gotowe, można zacząć je przyklejać do doniczki podklejając je co 5 cm klejem na gorąco. Następnie należy odczekać aż glina utwardzi się. Dobrze utwardzona glina potrafi być bardziej wytrzymała niż gotowe doniczki ceramiczne.

Doniczki z gliny są bardzo podatne na tworzenie wszelakiego rodzaju zdobień. Wyglądają​ one naturalnie i komponują się z charakterem donicy.

Dzięki naturalnemu tworzywu, z jakiego są wykonane donice z gliny, ​  bardzo łatwo i szybko​ obrastają mchem, dzięki czemu komponują się w aranżacje ogrodowe w sposób niemalże niezauważalny.

[Głosów:13    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ