Wiele osób, które przez lata ponoszą koszta związane z wynajmem mieszkach, w końcu decyduje się na zakup własnej nieruchomości. Sytuacja tak nie powinna nikogo dziwić, ponieważ suma opłat za czynsz jest często równa kwocie, jaką wynosi rata kredytu.
W chwili podjęcia decyzji o kupnie własnych czterech ścian, stajemy przed wyborem pomiędzy kupnem mieszkania od dewelopera, a skorzystaniem z rynku wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje wady, jak i zalety. Jednak co stanowi bardziej korzystne rozwiązanie? Na czym polega różnica pomiędzy rynkiem wtórnym, a pierwotnym?
Rynek wtórny to po prostu mieszkania lub domy, które były już zamieszkiwane. Oznacza to, że osoby, które decydują się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, będą kolejnymi lokatorami danego lokum. Kupno posiadłości z rynku wtórnego, najczęściej wiąże się z musem opłacenia stosownego podatku. Rynek pierwotny to z kolei możliwość kupna swoich „czterech ścian” bezpośrednio od dewelopera.
Oznacza to, że nieruchomości z rynku pierwotnego są nowe i nie były zamieszkiwane w przeszłości przez nikogo. W przypadku kupna mieszkania lub domu od dewelopera nie ma potrzeby martwienia się o opłacenie podatku, ponieważ firmy deweloperskie zazwyczaj opłacają VAT jako podmiot finansujący. Jeśli jednak deweloper nie bierze na siebie takiej odpowiedzialności, kupujący jest zobligowany do zapłaty PCC w wysokości 2 procent od wartości rynkowej.
Rynek wtórny vs rynek pierwotny
Jako jedną z największych wad wynikających z nabywania nieruchomości z rynku wtórnego należy wymienić konieczność zaakceptowania wizji wykończenia wnętrza poprzednich właścicieli, podczas gdy decydując się na kupno mieszkania od dewelopera sami ustalamy interesujący nas standard. Jeśli wykończenie wnętrza z rynku wtórnego nie będzie współgrało z gustem nabywcy, będzie on zmuszony do poniesienia kolejnych kosztów związanych z remontem, a nawet jeśli wykończenie wnętrza okaże się być atrakcyjnym dla kupującego, to i tak nie ominie go wydanie dodatkowych środków na odświeżenie lokalu.
Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego eliminuje podobne sytuacje, ponieważ kupowany lokal jest nowy, a tym samym świeżo wyremontowany. Jest to z pewnością o wiele bardziej wygodne rozwiązanie, ponieważ mieszkania kupowane od dewelopera są zazwyczaj przygotowane pod tak zwany klucz. Ponadto deweloperzy są zobligowani do udzielenia pięcioletniego okresu gwarancji na kupione nieruchomości. W lokalach z rynku pierwotnego wszystko jest nowe. Jest niezwykle atrakcyjne rozwiązanie dla nabywcy.
Artykuł powstał we współpracy z ekspertami z ventana.pl