Dlaczego warto wybrać narożnik

Meble tapicerowane nie tracą na popularności. Szczególnie ważne miejsce zajmują w salonie. Odpowiednio dobrana kanapa jest nie tylko ozdobą, ale także istotnie zwiększa funkcjonalność całego pomieszczenia. Ze względu na praktyczne zastosowanie coraz więcej osób decyduje się na narożnik. Jakie zalety ma sofa tego rodzaju? I kiedy sprawdzi się najlepiej?

Narożnik – co to właściwie jest?

Narożnik, zwany niekiedy rogówką, to kanapa, której moduły są ze sobą połączone pod kątem prostym. Skąd się wziął? Prześledźmy jego historię. 

Choć pierwsze sofy pojawiły się już w starożytności, początkowo nie były zbyt wygodne, a z wyglądu przypominały skrzynie. Na tapicerkę należało poczekać setki lat, bo aż do XVII w. Wówczas kanapy zyskały miękkie siedziska i komfortowe oparcia. Równolegle do europejskiego przemysłu meblarskiego rozwijał się turecki. Na dworze sułtanów pojawiła się otomana – niska kanapa zmuszająca do przyjmowania pozycji półleżącej. 

Mebel tego typu szybko stał się ciekawostką na Zachodzie, nie zyskał jednak ogromnej sławy. Konserwatywne europejskie społeczeństwo zdecydowanie nie pochwalało leżenia podczas przyjmowania gości. Stąd większe zainteresowanie skupiło na rodzimych wyrobach. Meble o siedziskach i oparciach podobnej długości doskonale nadawały się do siedzenia i prowadzenia rozmów. Brakowało im jednak charakteru. Mistrzowie stolarscy pracowali jednak niestrudzenie i tak już w XVIII w. pojawiły się pierwsze znane do dzisiaj modele kanap, m.in. używany na francuskim dworze uszak oraz chesterfield, który służył angielskim dżentelmenom do odpoczynku.

Ze względu na ówczesny styl życia aż do XIX w. sofa uznawana była za wyposażenie wnętrz bogaczy. Ten stan rzeczy zaczął się zmieniać dopiero w następnym stuleciu. Pojawieniu się sof w większości domów sprzyjało upowszechnienie telewizji. Ostatecznie żaden inny mebel nie zapewniał takiej wygody podczas oglądania wiadomości i seriali! Wraz z popularnością kanap zwiększała się także ich funkcjonalność i tak w latach 70. XX w. pojawiły się pierwsze sofy modułowe, w tym chętnie wybierane obecnie narożniki. 

Zalety narożnika

  • Posiada dużą powierzchnię do siedzenia, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku dużej rodziny i/lub częstego przyjmowania gości.
  • Kształt litery L pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, co jest szczególnie istotne w przypadku mniejszych metraży. Kompaktowy narożnik zajmuje mniej miejsca niż sofa i fotele, jednocześnie zapewniając podobną powierzchnię wypoczynkową.
  • Wiele kanap tego typu zostało wyposażonych w funkcję spania. To idealne rozwiązanie, jeśli nie posiadamy osobnej sypialni i musimy spać w salonie lub potrzebujemy miejsca noclegowego dla gości.

Kiedy narożnik z funkcją spania sprawdzi się najlepiej?

  • W przypadku dysponowania ograniczonym metrażem, gdy nie możemy pozwolić sobie na sofę oraz fotele.
  • Jeśli często przyjmujemy gości, którzy zostają na noc.
  • Gdy salon służy Ci jednocześnie za sypialnię.
  • Jeśli Twoje mieszkanie składa się z otwartej przestrzeni. Narożnik świetnie nadaje się do dyskretnego odgradzania od siebie poszczególnych części, np. salonu i aneksu kuchennego. 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ