akwarium

Deszczownica to element praktyczny montowany do filtra akwariowego. Jak dobrze wiedzą wszyscy akwaryści, zadaniem filtra jest zasysanie wody ze zbiornika, jej oczyszczanie, a następnie ponowne odprowadzanie. Działanie filtra jest niezwykle ważne, gdyż ma on wpływ na warunki panujące wewnątrz akwarium. Deszczownica jest tym elementem, który wspomaga niektóre aspekty pracy filtra. Przede wszystkim – pomaga w równomiernym rozprowadzeniu oczyszczonej wody. Poniżej opowiemy nieco więcej na temat deszczownic do filtrów. Dowiesz się, jakie dokładnie korzyści płyną z ich zastosowania oraz kiedy warto po nie sięgać.

Filtry z deszczownicami – kiedy i dla kogo?

Filtry to urządzenia, bez których żadne akwarium nie przetrwa. Konieczne jest bowiem regularne oczyszczanie wody z wszelakich zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na zdrowie rybek i innych podwodnych żyjątek. Filtry działają przez całą dobę i wszystkie dni tygodnia. Niektórzy preferują wyłączanie filtra na noc lub sporadycznie, na kilka godzin. Oczywiście, wszystko zależy od wymogów mieszkańców twojego akwarium.

W działaniu filtra kluczowe jest to, by był on wystarczająco skuteczny i dopasowany do wielkości zbiornika. Jeśli filtr będzie zbyt słaby, nie będzie w stanie na bieżąco oczyszczać wody. Ponadto, filtry niewystarczająco wydajne mogą nierównomiernie pobierać wodę ze zbiornika i nierównomiernie rozprowadzać ją po oczyszczeniu. Niestety, będzie to miało szkodliwy wpływ na warunki i jakość życia rybek.

Z tych powodów sięga się także po filtry z deszczownicami. Ten niezwykle pomocny element dodatkowy sprzyja poprawnemu działaniu filtra. Wbrew pozorom, deszczownica w akwarium nie jest dużym wydatkiem – z pewnością każdy, nawet bardzo oszczędny akwarysta, będzie mógł sobie pozwolić na jej zakup.

Deszczownica do akwarium – przeznaczenie, funkcje, zastosowanie

Równomierne rozprowadzenie oczyszczonej wody jest niezwykle ważne. Dzięki temu, w każdym punkcie zbiornika, woda jest czysta, pozbawiona szkodliwych związków azotu, odpowiednio natleniona i tworzy optymalne warunki do życia rybek.

Deszczownica jest dość prosta w montażu. Składa się z kilku elementów, które należy połączyć z filtrem w miejscu ujścia wody do zbiornika. Wiele osób zastanawia się, czy należy to czynić na poziomie tafli wody, poniżej jej poziomu czy też może nad nią. Oczywiście, każde rozwiązanie będzie przynosiło inne skutki i będzie inaczej oddziaływać na środowisko wodne.

Jeśli więc zależy ci, by wtłoczyć do wody jak najwięcej CO2, wówczas należy deszczownicę umieścić poniżej poziomu wody. W czasie jej wtłaczania do akwarium nie będzie się z niej wytrącać dwutlenek węgla. Ponadto, cyrkulacja wody również może ulec poprawie, choć niekoniecznie tempo jej przepływu. Umieszczeni powyżej poziomu wody będzie skutkować obniżeniem ilości CO2 dostającego się do zbiornika.

Ponadto, deszczownice są dedykowane do akwariów, w których oprócz rybek znajdują się rośliny podwodne. Dlaczego? Wielu akwarystów wskazuje, że dzięki użyciu deszczownicy, stężenie poszczególnych składników w wodzie (jak choćby wspomniany CO2, ale także tlen) jest uregulowane. Szczególnie dobrze wpływa to na rośliny, które potrafią się wówczas rozrosnąć jak nigdy dotąd, niezależnie, w którym miejscu zbiornika się znajdują.

[Głosów:30    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ