Beczka na wodę – zastosowanie i podstawowa konserwacja

0
3245

W dzisiejszych czasach wzrasta świadomość ekologiczna, przez co wielu ludzi stara się przynajmniej częściowo przejść na odnawialne źródła zasobów, nawet w swoim własnym zakresie. Beczka na wodę stanowi doskonały przykład tego typu działań, powoli zostając uznawana za standard w kwestii wyposażenia przydomowego ogrodu.

Jest to bardzo prosty sprzęt, który zapewnia jednak mnóstwo korzyści, a mianowicie:

  • Znacznie ogranicza rachunki za wodę
  • Zebrana deszczówka idealnie nadaje się do podlewania roślin
  • Pozwala zadbać o środowisko poprzez zmniejszenie zużycia
  • Ozdobna beczka na wodę może stanowić integralny element wystroju ogrodu
  • Kierując opady do beczki, zmniejszamy powstawanie błota na posesji

Co więcej, tego typu pojemnik wcale nie stanowi szczególnego wydatku. Cena jest zależna głównie od jego rozmiaru i użytych materiałów, lecz najtańsze egzemplarze można nabyć już od kilkudziesięciu złotych. Decydując się natomiast na produkt z górnej półki, powinno się liczyć z kosztem około 100-200 złotych w przypadku standardowego modelu o pojemności 200l. Warto jednak pamiętać, że taka beczka na wodę z pewnością zachowa pełną funkcjonalność na bardzo długi czas, wykazując ponadprzeciętną trwałość i solidną konstrukcję.

Jak zadbać o swoją beczkę na wodę?

Chociaż stwierdzenie to może okazać się nieco abstrakcyjne, to kupno beczki na deszczówkę wiąże się z pewną odpowiedzialnością. Jeśli nie zadba się o nią prawidłowo, można przysporzyć sobie nieco problemów. Trudności zaczynają się w momencie, gdy zebrana w pojemniku woda zaczyna zalegać. W stojącej deszczówce po pewnym czasie zaczynają rozwijać się glony i bakterie, wydzielając nieprzyjemną woń. To niezwykle ważne, aby beczka na wodę była opróżniana na bieżąco. W przeciwnym razie, mogą zacząć zadomowić się tam larwy komarów, prawdziwe utrapienie wszystkich osób, które lubią spędzać letnie wieczory na dworze.

Jeśli z jakiegoś powodu dopuściliśmy się zaniedbania beczki, można na nowo doprowadzić ją do stanu używalności poprzez wyszorowanie jej wnętrza, głównie z uwagi na glony. Warto pamiętać, że nawet taka zanieczyszczona woda świetnie nada się do podlewania kwiatków – zachodzące w niej procesy biologiczne sprzyjają bowiem powstawaniu substancji odżywczych.

Beczka na wodę a wieko – dlaczego jest to niezbędność?

Przeglądając dostępne na rynku produkty, szybko można zwrócić uwagę na to, że niemal każda oferowana beczka na wodę posiada prawidłowo dopasowane wieko. Element ten jest bardzo ważny dla funkcjonowania całego pojemnika, ponieważ zabezpiecza zebraną deszczówkę przed potencjalnymi zanieczyszczeniami. W niezabezpieczonym i jedynie częściowo wypełnionym zbiorniku wodnym mogą utopić się małe zwierzęta, takie jak ptaki żaby, a nawet gryzonie, skażając całą jego zawartość. Zaleca się zatem unikać tego typu, nieprzyjemnych sytuacji, poprzez sumienne zakrywanie górnej części beczki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ