piątek, Wrzesień 24, 2021

Co powinna zawierać profesjonalna opinia geotechniczna?

0
opinie geotechniczne

Opinia geotechniczna jest dokumentem, w którym zawarte są wyniki badań geotechnicznych. Najważniejszym zapisem jest to, do której kategorii geotechnicznej należeć będzie obiekt. Jakie jeszcze dane może zawierać? Poniżej przeczytasz więcej szczegółowych informacji na ten temat.

Opinia geotechniczna – kiedy jest wymagana?

Okazuje się, że wielu inwestorów rezygnuje z wykonania badań technicznych gruntów. Czy to właściwe postępowanie? Niestety nie. Warto wiedzieć, że nawet jeśli wokół terenu inwestycji znajdują się podobne budynki, to nie oznacza to, że posadowienie obiektu nie jest niczym zagrożone. Grunt pod budowę na pierwszy rzut oka może nie wskazywać, że są z nim jakieś problemy. Warto jednak sprawdzić go, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas budowy, które mogą znacząco podnieść jej koszt, nie mówiąc o wpływie na bezpieczeństwo użytkowania obiektu.

Opracowanie opinii geotechnicznej jest podstawą do zaprojektowania budynków, które chce się posadowić na gruntach zaliczanych do pierwszej kategorii geotechnicznej. W przypadku obiektów drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej obowiązkowa jest dodatkowa dokumentacja badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny. Z kolei obiekty budowlane należące do trzeciej kategorii geotechnicznej i w złożonych warunkach gruntowych drugiej kategorii wymagają jeszcze dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Podstawą prawną do sporządzenia opinii geotechnicznych jest Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych. Dokument ten zobowiązuje do wykonywania opinii geotechnicznych dla obiektów budowlanych. A kto może sporządzić opinię geotechniczną?

Opinia geotechniczna – kto może wykonać?

Opinię geotechniczną sporządza geotechnik lub geolog, głównie na podstawie dostępnych map, przekrojów, kart otworów wiertniczych i własnego doświadczenia. Właśnie dlatego najlepiej wybrać osobę, która ma rozległą wiedzę, uprawnienia i właściwy sprzęt. Niezbędne do budowy opinie geotechniczne sporządza geodev.pl. Bywa, że do przygotowania dokumentacji konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, więc warto od razu wybrać geologa, który jest w stanie je przeprowadzić.

Co powinna zawierać opinia geotechniczna?

Opinia geotechniczna powinna składać się z dwóch części: opisowej i graficznej. Każda z nich odgrywa ogromną rolę.

W części graficznej opinii geotechnicznej znajdują się plany, z których wynika, gdzie znajdują się punkty wierceń i linie przekrojów geotechnicznych. Ale to nie wszystko. W przekrojach i w profilach zobrazowane są przeloty warstw geotechnicznych gruntu. Najważniejsze jednak wydają się: mapa orientacyjna (lokalizacji terenu) i dokumentacyjna, a także legenda, w której wyjaśnione są znaki i symbole. W części graficznej opinii geotechnicznej nie może zabraknąć również zestawienia parametrów fizyko-mechanicznych gruntu, który poddawany jest badaniu.

W części opisowej opinii geotechnicznej musi znaleźć się informacja o poziomie wód gruntowych, opis poszczególnych warstw gruntów – oczywiście wraz z podaną głębokością ich zalegania i miąższością (rozumianą jako grubość), zagęszczeniem, gęstością, wilgotnością, plastycznością oraz spójnością, nośność gruntu i zalecenia, jakie proponuje geolog na podstawie przeprowadzonych badań.

Bywa, że jeśli zajdzie konieczność wykonania badań laboratoryjnych, w tym chemicznych prób wody, to w opisowej części opinii umieszczane są ich wyniki.

Ile kosztuje badanie geotechniczne gruntu?

Koszt wykonania badań geotechnicznych oraz sporządzenia opinii przez geologa nie jest jednakowy dla każdego. Na cenę wpływa przede wszystkim ilość wykonanych odwiertów oraz ich głębokość. W sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie analizy chemicznej wód gruntowych, badań geofizycznych, sondowań, cena z pewnością będzie wyższa niż gdyby wykonać tylko najbardziej podstawowe badania podłoża. Można założyć, że koszt opinii geotechnicznej to minimum 1500 złotych, jednak cena ustalana jest indywidualnie. Jej wysokość zależy od lokalizacji i zakresu badań.

Wynajem domków – gdzie, kiedy i na jakich warunkach?

0
Wynajem domków

Wyjazd na wakacje to okazja do poznania terenów należących do naszego kraju, jak również nawiązania nowych znajomości czy zbliżenia się do siebie. To również czas na odpoczynek, relaks i zabawę. Jednak dla wielu ludzi wyjazd na wakacje wiąże się z przykrym obowiązkiem organizowania tego czasu. Niekiedy przymus rezerwacji noclegów czy zapewnienie atrakcji jest uciążliwy, a same wakacje stają się kolejnym stresem i natręctwem. Jak zatem zadbać o spokojne wakacje? Jak zadbać o wynajem domków nad jeziorem, w górach czy nad morzem? Na co zwrócić uwagę podczas tego rodzaju działań?

Jak zrobić garderobę w pomieszczeniu ze skosem? Tylko sprawdzone sposoby i dobre rady!

0
Jak zrobić garderobę w pomieszczeniu ze skosem

Garderoba niewątpliwie jest bardzo ważnym pomieszczeniem, jednak nie wystarczy tutaj zdecydować się na gotowy model szafy, zwłaszcza jeśli ma ona niestandardowy wymiar. Warto zauważyć, że jeżeli macie pomieszczenie ze skosami, to wcale nie oznacza, że stworzenie garderobianej przestrzeni będzie trudne i mniej efektywne. Niemniej trzeba zastosować odpowiednie rozwiązania, tak aby dobrze wykorzystać rozkład ścianek kolankowych i kąt nachylenia. Jak więc urządzić garderobę na poddaszu? Poznajcie tylko sprawdzone rady.

Projekt ma znaczenie

Wiele osób obawia się, że niskie ścianki kolankowe mogą znacząco utrudnić zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni. Trzeba pamiętać, że nawet duże skosy, a więc bardzo niskie ścianki kolankowe umożliwiają wykorzystanie tej przestrzeni. Można choćby zaaranżować tam praktyczne schowki. Dobrze sprawdzają się też moduły. Dodatkowo, jeżeli chcecie wykorzystać całą przestrzeń użytkową, to polecamy wysoką zabudowę. Na najwyżej posadowionych półkach można trzymać choćby rzeczy mniej używane czy dekoracje świąteczne. Dodatkowo w takiej garderobie nie może zabraknąć wysuwanych modułów, na kółkach i prowadnicach. Kolejnym ważnym elementem są szuflady. Najlepiej aby miały one cichy domyk i maksymalny wysuw. W ten sposób można dodatkowo stworzyć miejsce do przechowywania choćby bielizny czy nawet biżuterii. Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście drążek. Powinien on znajdować się minimum 150 cm nad ziemią. Dzięki temu sprawdzi się do większości płaszczy czy długich sukien.

Estetyka rzecz ważna

Nie można zapominać, że taka garderoba powinna być estetyczna, a nie tylko praktyczna. Na szczęście estetyczne i praktyczne rozwiązania można połączyć. Kolor wykończenia półek powinniście dobierać pod kątem własnych preferencji, ale też kubatury pomieszczenia. Oczywiście w pomieszczeniu ze skosem o małym metrażu najlepiej sprawdzą się jasne kolory czy wysoki połysk, natomiast jeżeli przestrzeń jest maksymalnie przestronna, to tak naprawdę można pozwolić sobie na wszystko. Nie ma konieczności stosowania żadnych drzwi czy to przesuwnych, czy klasycznie otwieranych, gdyż dzięki temu pomieszczenie garderobiane będzie lepiej się prezentować i będziecie mieli łatwiejszy dostęp do użytkowanych rzeczy. Tutaj pojawia się jeszcze pytanie czy lepiej wykonać taką zabudowę samodzielnie, czy skorzystać z pomocy fachowców. Zdania są podzielone. Jeżeli macie jakiekolwiek umiejętności, dobry sprzęt i profesjonalne kleje, a także nieco czasu, to z taką pracą poradzicie sobie samodzielnie. A jeżeli nigdy nie wykonywaliście żadnych prac związanych z budową półek, to lepiej zrezygnować niż potem żałować.

Jak zrobić zabudowę z półek?

Półki możecie wykonać z różnych materiałów. Najtaniej na pewno będzie, jeżeli kupicie półki z płyty wiórowej, którą wystarczy po oszlifowaniu czy oklejeniu przykręcić do ściany. Natomiast możecie również wykorzystać płyty karton gipsowe i właśnie z nich wykonać półki ścienne. Płyty kartonowo-gipsowe wyróżniają się subtelną estetyką, ale również łatwym montażem. Na samym początku musicie zaprojektować, jak ma wyglądać Wasza garderoba, następnie niezbędne jest docięcie profilu przyściennego na odpowiednią długość, by potem przykręcić go do ściany. Kolejnym ważnym elementem jest docięcie górnej części płyty i przykręcenie jej do profilu. Równoległe półki możecie także montować na profilach, ale też użyć profesjonalnych klejów, które zakupicie na stronie ataszek.pl. Nie zapomnijcie jeszcze o docięciu i zagruntowaniu półki, tak aby cała konstrukcja dobrze się prezentowała. Pozostaje już tylko szpachlowanie i pomalowanie gotowej zabudowy.

Co jeszcze powinno znaleźć się w garderobie?

Gdy już macie wykonane półki czy zamontowane drążki, to pamiętajcie jeszcze o tym, aby zadbać, by ta przestrzeń była jeszcze bardziej praktyczna. Na pewno przyda się puf, który możecie ustawić na środku pomieszczenia. Sprawdzi się np. gdy ubieracie buty. Do tego trzeba pamiętać, jak ważne jest dobre oświetlenie. Szczególnie gdy w garderobie chcecie ustawić również toaletkę. Jeżeli chodzi o dekoracje, to zasadniczo, im mniej, tym lepiej. Natomiast nie zaszkodzi dywanik.

Zaaranżowanie garderoby w pomieszczeniu ze skosem nie musi być trudne. Wystarczy trochę kreatywności i dobrych chęci.

Pręty gwintowane – elementy złączne w konstrukcjach szczególnie wymagających

0
Pręty gwintowane

Pręty gwintowane to chętnie stosowane stalowe elementy złączne, które możesz wykorzystać podczas tworzenia różnego typu konstrukcji. Najczęściej, po pręty sięgają osoby, którym zależy na stworzeniu konstrukcji wyjątkowo stabilnej i wytrzymałej, która będzie w stanie znieść duże obciążenia. Poniżej podpowiemy – jak wybrać pręt gwintowany, jeśli zależy ci, by był wytrzymały i odporny na działanie wilgoci, niskich temperatur i innych szkodliwych czynników.

Pręty gwintowane – najważniejsze parametry, o których warto pamiętać

Pręty gwintowane to – w dużym uproszczeniu – złącza bardziej rozbudowane niż zwykłe śruby, jednak stosunkowo do nich podobne. Największą różnicą jest oczywiście rozmiar – pręty są dłuższe, a przez to nadają się do wykorzystania przy innego typu konstrukcjach.

Oprócz długości ważnym parametrem jest także średnica prętów. Ma to kluczowy wpływ na ich wytrzymałość oraz przydatność w odniesieniu do konkretnych konstrukcji. Jakie średnice wybierane są najczęściej? Pręt gwintowany M12, M18, M20 – a także inne – to jedne z najczęściej wybieranych. Mają one po 12, 18 i 20 mm. średnicy. Oczywiście, inne rozmiary również są stosowane – znajdziesz przede wszystkim pręty o średnicy od 3 mm. do nawet 250.

Ponadto, pręty mogą różnić się kształtem w przekroju. Najczęściej stosuje się pręty o przekroju okrągłym. Znajdziesz również złącza kwadratowe, prostokątne oraz sześciokątne w przekroju.

Materiał, z którego zostały wykonane, ma bezpośredni wpływ na ich wytrzymałość oraz przydatność. Najczęściej, wykorzystuje się różne stopy stalowe, których składniki zostały dobrane pod kątem uzyskania zamierzonych właściwości. Przykładowo – znajdziesz pręty ze stali odpornej na oddziaływania substancji chemicznych, niskich i wysokich temperatur, a także wilgoci.

Klasa stali to kolejny parametr. Jest ona oznaczana poprzez ciąg złożony z liter i numerów. Stal o gładkiej, równej powierzchni oznaczana jest jako A0 lub AI. Żebrowane pręty mają oznaczenia klasy AII, AIIII lub AIIIN.

Gwintowanie w prętach – co warto wiedzieć przed wyborem

Gwint stosowane w prętach są zazwyczaj znormalizowane. Dzięki temu, pręty pochodzące od różnych producentów są wymienne i można je stosować zamiennie lub wspólnie, w czasie tworzenia jednej konstrukcji. Najważniejszą normą, na którą warto zwrócić uwagę, jest norma PN.

Wyróżniamy rozmaite wersje gwintów. Ze względu na przeznaczenie danego pręta, znajdziesz gwint złączny lub pociągamy. Biorąc pod uwagę kształt, możesz znaleźć gwinty trapezowe, okrągłe, stożkowe, toczne, prostokątne, walcowe, rowerowe. Sposób skręcania to parametr, który różnicuje gwinty na: prawy i lewy. Biorąc pod uwagę skok gwintu, wyróżnia się natomiast gwint normalny, drobno- oraz grubozwojny. Ponadto, znaczenie może mieć również tzw. krotność gwintu – pod tym względem rozróżnia się gwint pojedyncze, dwukrotne oraz wielokrotne.

Jaką podpałkę wybrać do grilla?

0
Jaką podpałkę wybrać do grilla

Użycie podpałki to nadal jeden z najpopularniejszych sposobów na rozpalenie grilla. Wydawać by się mogło, że jej wybór nie może być trudny. Tymczasem wiele osób deklaruje, że ma z tym problem. Jak zdecydować, która podpałka będzie najlepsza? Na co zwracać uwagę przy zakupie oraz czego warto unikać?

Podpałka do grilla w płynie jest lubiana za łatwość w użyciu

Dobra rozpałka do grilla powinna szybko się zapalać oraz długo utrzymywać ogień, tak żeby było możliwe rozpalenie opału. Ze względu na to, że jest bardzo prosta w użyciu, najpopularniejsza jest podpałka w płynie. Wystarczy jedynie polać nią odpowiednio ułożony brykiet lub węgiel, a następnie podpalić. Płynne rozpałki do grilla dzielą się na dwa rodzaje. Te pierwsze stworzone są na bazie parafiny, natomiast drugie – alkoholu.

Parafinowe łatwo i skutecznie rozniecają ogień. Przy ich użyciu ważne jest, żeby poczekać z wyłożeniem jedzenia na rożen, aż podpałka rozpali się w całości. Inaczej zawarte w niej substancje mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Z kolei rozpałki na bazie alkoholu mają żelową konsystencję i rozpalają się szybciej niż te parafinowe. Dzięki temu, że tego rodzaju podpałki rozpuszczają się w wodzie, nie ma żadnego problemu z ich wygaszeniem.

Istnieje wiele rodzajów podpałek do grilla w formie stałej

Tutaj możesz znaleźć między innymi rozpałki z masą zapałczaną. Przyjmują formę bloczków, które na czubku mają łatwopalną substancję. Zwykle pociera się to miejsce o potarkę, znajdującą się na pudełku. Problematyczne może okazać się jednak rozpalenie słabych jakościowo produktów. Z kolei podpałka szara stworzona jest z płyty wiórowej. Fragmenty łatwo jest rozdzielić i ustawić pomiędzy kawałkami węgla. Duży plus stanowi fakt, że jest ona w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Rozpałka biała występuje w formie tabliczek lub blistrów. Jest bardzo skuteczna – utrzymuje ogień przez długi czas. Natomiast podpałka z wełny drzewnej jest najbardziej ekologiczna spośród wszystkich wymienionych rodzajów. Powinieneś więc zaopatrzyć się właśnie w nią, jeżeli zwracasz dużą uwagę na ten aspekt. Drewniane wióry, z których jest stworzona, są nasączone łatwopalną substancją. Ta rozpałka jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, a przy tym dzięki niej rozpalenie grilla jest możliwe właściwie w każdych warunkach.

Rozpałka do grilla powinna być bezpieczna dla zdrowia

Wybierając rozpałkę, należy sprawdzić, co dokładnie zawiera oraz jakie posiada oznaczenia. Niektóre produkty mają w składzie wiele substancji chemicznych, które mogą być niebezpiecznie dla naszego zdrowia. Ważne jest, żeby rozpałka została skontrolowana i w efekcie spełniała określone normy europejskie. Te rozpałki, które ich nie posiadają, mogą spowodować poparzenia czy pożar. Za to oznaczenie FSC mówi, że drewno wykorzystane stworzenia do produktu zostało pozyskane w sposób nienaruszający struktury lasów. Jest to więc podpałka ekologiczna.

Wybór odpowiedniej rozpałki należy dopasować do swoich potrzeb i wymagań. Te w płynnej postaci są uważane za najłatwiejsze w użyciu. Jednak, jeżeli zależy ci na ekologii, powinieneś zdecydować się na inny rodzaj podpałki, bezpiecznej dla środowiska.

Artykuł sponsorowany.

Jak pozbyć się gryzoni i szkodliwych owadów z mieszkania?

0
Jak pozbyć się gryzoni i szkodliwych owadów z mieszkania

Regularne sprzątanie w mieszkaniu pozwoli Ci cieszyć się miłym dla oka wnętrzem każdego dnia. Niekiedy zdarza się, że to jednak za mało. Co zrobić, gdy w Twoje progi zawitają nieproszeni goście? Dowiedz się, jak wyeliminować zagrożenie.

Produkty biobójcze

Środki biobójcze sprawdzą się znakomicie przeciwko szkodliwym insektom. Niektóre (np. kleszcze) mogą przenosić niebezpieczne choroby. Dobry preparat pozwoli Ci skutecznie walczyć również z pająkami, karaluchami, mrówkami, meszkami czy komarami, których obecność negatywnie wpływa na wypoczynek w mieszkaniu. Wybór wysokiej jakości środków stanowi prosty przepis na relaks bez kompromisów.

Jak kupić środki uznanych producentów? Wystarczy skorzystać z oferty dobrego punktu, który spotkał się z zainteresowaniem ze strony wymagających klientów. Zdecydowanie warto zapoznać się z asortymentem sklepu internetowego Vaco. Znajdziesz tu bezpieczne w użytkowaniu, a zarazem bardzo skuteczne preparaty biobójcze, które znalazły zastosowanie już w wielu mieszkaniach.  

Preparaty przeciwko gryzoniom

Myszy i szczury potrafią przestraszyć domowników, a także przenosić patogeny oraz czynić poważne szkody w elewacji czy ociepleniu budynku. Wówczas wybór wysokiej jakości preparatów będzie strzałem w dziesiątkę. Wystarczy sięgnąć po skuteczne produkty, aby móc zapomnieć o przykrym problemie.

Oferta sklepu internetowego Vaco obejmuje trutki do zwalczania szczurów i myszy, które dostępne są w formie ziarna. Substancje wabią gryzonie z dalekiej odległości, zachęcając do spożycia preparatu, co przekłada się na bardzo efektywną deratyzację. Innym rozwiązaniem może być lep na gryzonie lub stacja do odławiania myszy wyposażona w szybę z plexi. To najlepsze wyjście dla osób, które nie chcą krzywdzić gryzoni. 

Bogata oferta

Asortyment produktów dostępnych w sklepie internetowym Vaco jest niezwykle bogaty
i obejmuje wiele wysokiej jakości preparatów. Ponadto możesz sięgnąć po bardzo skuteczne środki dezynfekujące, które pozwolą Ci szybko wyczyścić dłonie. Wystarczy odwiedzić stronę https://vaco-retail.pl/preparaty-dezynfekujace i wybrać jedno ze sprawdzonych rozwiązań.

Pamiętaj, że przed każdym zakupem warto zapoznać się z opisem produktów, gdzie wyszczególniono informacje na temat ich specyfikacji. Ponadto zawsze możesz liczyć na wsparcie profesjonalnej obsługi i uzyskać wiele cennych wskazówek. Sklep prowadzą fachowcy, którzy doskonale znają branżę i zawsze mogą polecić skuteczne preparaty.

Zdecydowanie zachęcamy do wyboru sprawdzonej oferty. Szeroki asortyment pozwoli Ci sięgnąć po rozwiązanie perfekcyjnie dopasowane do osobistych oczekiwań. Przekonało się już o tym wielu klientów. Dołącz do nich!

Montaż przy użyciu klejów montażowych Pattex One For All – dlaczego warto?

0
Montaż przy użyciu klejów montażowych Pattex One For All

Kleje montażowe są niezbędnymi produktami podczas drobnych napraw lub remontów w domu. Służą on do łączenia różnych elementów i z powodzeniem mogą zastąpić wkręty czy gwoździe. Za ich sprawą wnętrze Twojego domu będzie wolne od nieestetycznych dziur i wystających z nich ćwieków. Jakie są rodzaje klejów montażowych i dlaczego warto stosować produkty Pattex One For All? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Kleje montażowe – rodzaje

Na rynku znajdziesz kleje montażowe różniące się od siebie przede wszystkim składem oraz sposobem wiązania się produktu. To właśnie te czynniki mają ogromny wpływ na zastosowanie konkretnego kleju. Możesz więc wybierać spomiędzy klejów:

  • dyspersyjnych – inaczej wodnych. Sklejony z ich pomocą materiał wiąże poprzez wyparowanie wody. Proces ten trwa dość długo i wymaga nacisku na klejone powierzchnie. Jego zaletą jest niezwykłą uniwersalność, ponieważ możesz z jego pomocą skleić drewno, kamień, gips, korek, a nawet ceramikę. Ponadto produkt ten jest bezwonny. Doskonałym przykładem dyspersyjnego kleju montażowego jest Pattex FIX SUPER;
  • rozpuszczalnikowych – jak Pattex FIX EXPRESS. Charakteryzują się one wysoką przyczepnością początkową. Te kleje montażowe łączą zarówno chłonne, jak i niechłonne materiały. Ponadto możesz je stosować nie tylko w domu, lecz także na zewnątrz budynku. Ich wadą jest specyficzny zapach, który wydziela zastosowany w składzie rozpuszczalnik;
  • polimerowych – te kleje montażowe łączą materiały pod wpływem reakcji chemicznej. Dlatego utwardzenie ich zajmuje bardzo mało czasu. Polimerowe kleje montażowe z rodziny Pattex ONE FOR ALL nie wydzielają zapachu, możesz ich używać wewnątrz i na zewnątrz. Ponadto przedmioty na których zostały użyte nie wymagają długiego podpierania nawet gdy są wykonane z bardzo ciężkich materiałów, takich jak kamień czy beton.

Kleje montażowe Pattex ONE FOR ALL

Kleje montażowe Pattex ONE FOR ALL – dlaczego to najlepszy wybór?

Polimerowe kleje montażowe marki Pattex są wyprodukowane za pomocą technologii Flextec Polymer®. Te wysokiej jakości produkty pozwolą Ci skleić zarówno lekkie przedmioty, takie jak plastik i styropian oraz bardzo ciężkie elementy, jak cegły, metal, szkło czy ceramika. Weźmy na przykład klej ONE FOR ALL Błyskawiczna Przyczepność. Jego przyczepność początkowa plasuje się na wysokości 350 kg/m2. W związku z tym z jego pomocą bez problemu zamontujesz parapet, a nawet kamienną płytę. Dodatkowo produkt ten jest wodoodporny i może być stosowany na wilgotnych powierzchniach.

Równie skuteczne są kleje montażowe ONE FOR ALL Transparent, które są bezbarwne i odporne na czynniki atmosferyczne. Natomiast kleje ONE FOR ALL Crystal doskonale sprawdzają się jako produkty do mocowania materiałów oraz jako uszczelniacze, gdyż charakteryzują się krystaliczną przezroczystością.

Warto używać klejów montażowych ONE FOR ALL, ponieważ z ich pomocą wykonasz drobne prace remontowe w swoim domu bez pomocy specjalisty. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze oraz czas bowiem łączenie różnych elementów z użyciem klejów montażowych ONE FOR ALL jest szybkie i proste.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli o przeglądzie klimatyzatora

0
przeglądu klimatyzatora

Klimatyzator to wybawienie w pracy i w domu w upalne i parne dni. Dzięki jego pracy można funkcjonować w optymalnej temperaturze. Jednak – podobnie jak o inne sprzęty – należy dbać o jego dobry stan techniczny. Jak jednak to zrobić, nie będąc specjalistą?

Najlepszym rozwiązaniem jest przegląd klimatyzatora, który przeprowadza doświadczony serwis. Jest on w stanie wykryć wszelkiego rodzaju drobne usterki w sprzęcie, które w przyszłości grozić mogą poważną awarią i narazić właściciela na spore koszty.

Jak to wygląda w praktyce?

Przegląd klimatyzatora za każdym razem przebiega podobnie. W jego trakcie urządzenie poddane jest zabiegom diagnostycznym, tj.:

  • sprawdzanie szczelności układu,
  • sprawdzenie drożności odpływu skroplin,
  • sprawdzanie przewodów i izolacji,
  • sprawdzanie działania układu sterowania,
  • wykonanie pomiaru ciśnienia czynnika chłodniczego.

Następnie przegląd klimatyzatora polega na podjęciu działań konserwacyjnych przez serwisanta, czyli:

  • czyszczeniu filtrów i odgrzybianiu parownika.
  • czyszczeniu skraplacza agregatu.

Dzięki tym zabiegom właściciel klimatyzatora będzie miał pewność, że w jego urządzeniu nie pojawią się grzyby i pleśń, które mają bardzo negatywne skutki dla zdrowia i samopoczucia. Nikt chyba z własnej woli nie naraziłby się na tak przykre dolegliwości jak bóle głowy, podrażnienie oczu czy wreszcie męczący katar?

Dłuższe życie i niższe koszty

Zalet przeprowadzania przeglądu klimatyzatora jest kilka. Najważniejsza z nich to oczywiście dłuższa żywotność sprzętu. Szybkie wykrycie usterek pozwala zapobiec poważnemu uszkodzeniu klimatyzatora, które mogłoby się skończyć trwałym wyłączeniem go z użytku.

Poza tym systematyczne kontrole pozwalają utrzymać najlepszą wydajność urządzenia, co ma oczywiście przełożenie na finanse. Po pierwsze oznacza to zmniejszenie prawie do zera wydatków przeznaczonych na naprawy. Po drugie zapobiega generowaniu kosztów związanych z niepotrzebnym zużyciem energii elektrycznej, generowanej przez przeciążone urządzenie.

Ostatnią choć nie mniej ważną sprawą jest gwarancja. Wielu producentów zastrzega, że okres ochronny dla sprzętu zależy wyłącznie od przeprowadzenia systematycznych przeglądów klimatyzatora. W sytuacji zaniechania tego obowiązku właściciel klimatyzatora traci prawo do darmowej naprawy – w przypadku jego nagłej awarii. Podobnie sprawa przedstawia się, gdy właściciel bierze się za samodzielne naprawianie urządzenia bez odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. W takiej sytuacji nie tylko może stracić gwarancję, ale trwale uszkodzić nietani przecież sprzęt.

Stare przysłowie mówi: lepiej dbać niż leczyć, dlatego profesjonalny serwis urządzenia jest o wiele lepszy niż droga naprawa.

Gotowy projekt domu – za i przeciw takiemu wyborowi

0
Gotowy projekt domu

Najpierw może kilka plusów wyboru gotowej dokumentacji, czyli projektu domu dostępnego od ręki. Powstają one w pracowniach architektonicznych specjalizujących się w budynkach jednorodzinnych, a więc kupujemy projekt od prawdziwego fachowca. Olbrzymią zaletą jest też możliwość zobaczenia fotorealistycznych wizualizacji domu z każdej strony i nierzadko też w środku. Materiały te są przygotowywane niejako awansem i ogólnodostępne są tylko dlatego, że później więcej niż jeden klient będzie wg niego budował dom i grupa przyszłych inwestorów ponosi wspólnie koszty ich przygotowania. Skoro projekt jest gotowy, to możemy mieć go przysłanym wciągu kilku dni, a więc też od razu można ruszyć z kopyta z przygotowaniem do złożenia pełnego wniosku o pozwolenie na budowę. Jeżeli tylko nie wybraliśmy zupełnej nowości, to najprawdopodobniej łatwo znajdziemy na forach kontakt do innych budujących i będziemy mogli wymienić się doświadczeniami, albo choćby zapytać o szczegóły samego domu oraz rozwiązań w trakcie jego realizacji.

Na koniec też niebagatelną zaletą są koszty. Nawet po doliczeniu wynagrodzenia dla architekta adaptującego za dostosowanie projektu do warunków lokalnych oraz wykonanie projektu zagospodarowania terenu i uzgodnień, będzie to znacząco mniejsza kwota niż ta, którą musielibyśmy uiścić za projekt indywidualny. Jeżeli więc udało nam się znaleźć gotowy projekt, który będzie nam nawet niekoniecznie w 100% odpowiadać, to jest to na pewno droga godna polecenia. Gotowe projekty domów można jeszcze na etapie adaptacji dopasowywać do indywidualnych wymagać i dlatego też nie jest wymagana pełna zgodność. Ważne jest jedynie, aby postulowane zmiany nie były kłopotliwe do wprowadzenia. O ocenę możliwości dokonania takich zmian można zapytać jeszcze przed zakupem autora projektu, albo osobę, która będzie go dla nas adaptować.

Gotowe projekty domów

Typowe projekty powstają bez konkretnej lokalizacji i nie uwzględniają wynikających z niej uwarunkowań i ograniczeń. Może się zdarzyć, że nie znajdziemy gotowego rozwiązania z uwagi na przykład na nietypowy kształt działki, duży kąt nachylenia terenu, czy utrudnienia związane z przebiegiem sieci uzbrojenia podziemnego lub linii napowietrznej, albo nasze nietuzinkowe wymagania estetyczne. W takim przypadku najsensowniejszym będzie opracowanie projektu indywidualnego. Otrzymamy finalnie produkt, który ma szansę w pełni odpowiadać specyficznym uwarunkowaniom lokalnym, a też naszym wymaganiom. Zalecana jest jednak zawsze ścisła współpraca z projektantem podczas całego procesu przygotowania dokumentacji, aby obie strony w pełni zrozumiały zarówno potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców domu, ale także techniczne możliwości i warunki, które budynek musi spełniać, aby za sensowny budżet można było go zrealizować i później wygodnie użytkować. Jest to na pewno wyzwanie i dodatkowy wysiłek dla inwestora, ale za to można się będzie cieszyć z czegoś, co jest w pełni indywidualnie skrojone pod nasze wymagania i tym samym niepowtarzalne, unikatowe. Jeżeli aktywnie będziemy uczestniczyć w procesie projektowym, to szanse na powodzenie tej drogi są naprawdę wysokie. Nawet wyższa cena projektu indywidualnego nie powinna być problemem, bo przy całych kosztach inwestycji nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia.

Środek do czyszczenia szyby kominkowej

0
środek do czyszczenia szyby kominkowej

Czy warto mieć kominek w domu? Większość osób przyzna, że bez wątpienia tak. Przebywanie w towarzystwie pięknych płomieni oraz przyjemnego ciepła, które emitują to wręcz niezawodny sposób na udany wieczorny relaks. Nastrojowy blask ognia wprowadza do pomieszczenia romantyczną atmosferę niczym w najlepszej włoskiej restauracji. Kominek w domu to także doskonały element dekoracyjny – dzięki temu, że istnieje mnóstwo ich rodzajów, z łatwością dobierzemy konkretny model do stylistyki naszego wnętrza. Aby jednak był prawdziwą ozdobę w salonie lub innym reprezentatywnym pomieszczeniu musi wyróżniać się nienaganną czystością.

Czyszczenie kominka – o czym warto wiedzieć?

Kominek pełni zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną – aby jak najdłużej cieszyć się sprawnym i atrakcyjnie wyglądającym sprzętem należy jednak pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji. Niektóre czynności warto wykonywać regularnie, inne wystarczy jedynie raz na jakiś czas – na przykład po ukończonym sezonie grzewczym. Od czego zacząć?

Po każdym sezonie grzewczym należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie i konserwacje kominka. W tym celu należy usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia – na przykład smołę i inne substancje łatwopalne. Pozbyć powinno się również popiół z rusztu, który utrudnia przepływ powietrzna wewnątrz oraz spalanie. Niezwykle ważną czynnością jest regularne czyszczenie wkładu kominkowego – w tym celu warto skorzystać z profesjonalnych środków, które szybko i skutecznie poradzą sobie z tłustymi zabrudzeniami. Czyszczenie kominka wewnątrz powinno się przeprowadzać, gdy minęło kilka dni od jego ostatniego palenia, dzięki czemu będziemy pewni, że w środku nie ma już żarzących się fragmentów drewna, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia sprzętu lub oparzenia.

Kolejny krok – czyszczenie szyby kominka

Obserwowanie palących się płomieni podczas zimnych wieczorów to ogromna przyjemność. Jeżeli jedna szyba naszego kominka jest brudna może umożliwić nam miłe spędzanie czasu. Dokładne czyszczenie szyby kominkowej jest też istotne, aby stanowił on element dekoracyjny w naszym domu – tylko zadbany i czysty kominek będzie prawdziwą ozdobą. Od czego więc zacząć? Dużą pomocą będzie specjalny środek do czyszczenia szyby kominkowej, który pomoże nam szybko i skutecznie pozbyć się nawet zaschniętych zabrudzeń. Dzięki specjalistycznym produktom dedykowanym do kominków nie będziesz musiał szorować szkła, co byłoby nie tylko pracochłonne, ale też groziło jego uszkodzeniem lub porysowaniem.