niedziela, Listopad 27, 2022

Dekoracje do domu i ogrodu inspirowane naturą – ale z betonu!

0
Dekoracje do domu i ogrodu inspirowane naturą

Natura to zdecydowanie najlepsza artystka — tworzy wspaniałe kształty, kolory i w dodatku potrafi płodzić swoje dzieła cyklicznie, z doskonałą powtarzalnością. Nic więc dziwnego, że tak chętnie ozdabiamy swoje nowe domy właśnie dekoracjami pochodzącymi wprost z natury! Na przykład które z nich warto mieć?

Dlaczego dekoracje z betonu?

Akcesoria dekoracyjne ze betonu, takie jak te w sklepie JADAR, to bardzo oryginalne, proste formy inspirowane naturą, które uświetnią każde wnętrze. Wbrew pozorom pasują nie tylko do pomieszczeń urządzonych w surowym, loftowym stylu. Na betonie architektonicznym skorzysta wiele nowoczesnych aranżacji, szczególnie tych, w których dominują szarości, ale przełamane kolorowymi, na przykład złotymi czy miedzianymi akcentami. Betonowe dekoracje to ponadczasowy sposób na dekorację. Są solidne, wytrzymałe na częste wycieranie, a nawet na warunki atmosferyczne — dlatego możesz je z powodzeniem wykorzystać nawet na balkonie czy tarasie. Niestraszny im wiatr, czy przewrócenie — trzeba naprawdę dużej siły, aby je zniszczyć. Betonowe dekoracje możesz nawet pomalować, na przykład akrylowymi farbami — będą wtedy świetnym sposobem na rozrywkę, a przy okazji pozwolą Ci naprawdę kolorowo ozdobić swoje wnętrze.

Jakie dekoracje wybrać do domu?

Dom bardzo chętnie ozdabiamy różnymi bibelotami związanymi z aktualną pora roku, a trzeba przyznać, że jesień jest szczególnie piękna i chętnie przenosimy ją do swoich wnętrz. Dynie, szyszki czy inne kształty z betonu architektonicznego mogą pomóc Ci w stworzeniu klimatycznej dekoracji — do domu, biura, hotelu czy gabinetu kosmetycznego, czyli wszędzie tam, gdzie chcesz stworzyć przytulny klimat. Dekoracje betonowe są również bardzo tanie — dlatego możesz kupić ich więcej i przystroić z ich pomocą wszystkie wolne przestrzenie w swoim domu.

Jak są robione dekoracje z betonu?

Betonowe dekoracje do domu, ogrodu czy na taras produkuje się ze specjalnego betonu o odpowiedniej gęstości i strukturze, ale również o pięknym, szarym kolorze. Ta szarość to główny atut tego materiału — jest ona jednym z ulubionych kolorów do dekoracji wnętrz już od wielu lat. Odlewanie dekoracji z betonu nie jest trudne, co przekłada się na niską cenę takich wyrobów. Warto zwrócić uwagę również na solidne betonowe świeczniki. Po ponownym uzupełnieniu woskiem czy zatopieniu w nim różnych elementów dekoracyjnych można znów cieszyć się wspaniałą świeczką w surowym, betonowym „opakowaniu”, które jeszcze przez wiele lat nie wyjdzie z mody. Zdecydowanie, beton to dobra opcja dla osób ceniących sobie minimalizm i uniwersalność.

Bateria podtynkowa czy natynkowa – co wybrać?

0
Bateria podtynkowa czy natynkowa

Wybór baterii łazienkowych jest obecnie bardzo szeroki, jednak w pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, jaki wariant montażu armatury prysznicowej będzie odpowiedni w naszym przypadku. Do wyboru mamy baterię podtynkową oraz nadtynkową, które różnią się przede wszystkim przebiegiem prac remontowych oraz efektem wizualnym. Który rodzaj warto wybrać?

Jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając sposób montażu baterii?

Baterie podtynkowe i nadtynkowe mają wiele zalet, jednak nie są wolne od wad. Oba rozwiązania różnią się od siebie przede wszystkim uzyskanym efektem wizualnym, ale również rodzajem prac montażowych, jakie należy przeprowadzić. Decydując się na baterię podtynkową bądź nadtynkową, zastanówmy się przede wszystkim:

 • jak duży remont łazienki planujemy,
 • w jakim stylu urządzimy łazienkę,
 • jakim budżetem dysponujemy,
 • jak wiele miejsca mamy do zagospodarowania?

Bateria nadtynkowa czy podtynkowa- zalety i wady obu rozwiązań

Bateria podtynkowa doskonale wpisuje się w styl minimalistyczny, w którym obecnie wiele osób decyduje się wykończyć łazienkę. Ponadto łatwo ją utrzymać w czystości, a poste i niewielkie elementy sprawdzają się nawet przy małych powierzchniach. Niemniej jednak bateria łazienkowa podtynkowa wymaga odpowiedniego zaplanowania, najlepiej na etapie projektowania łazienki. Jej montaż wiąże się bowiem ze znaczną ingerencją w ściany, przez co nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy jedynie niewielki remont. Zwróćmy uwagę na fakt, iż często instalacje podtynkowe są droższe, niż natynkowe. Te z kolei są znacznie łatwiejsze w montażu, dzięki czemu pozwalają w krótkim czasie odświeżyć wygląd łazienki. Zewnętrzny korpus baterii może też stanowić element dekoracyjny, pełniąc też funkcję praktyczną, na przykład w postaci półeczki na kosmetyki. Niemniej jednak bateria natynkowa jest nieco trudniejsza w utrzymaniu, gdyż wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zawsze prezentować się nienagannie.

Jaką baterię łazienkową wybrać?

Baterie łazienkowe (https://arenalazienek.pl/pl/c/Baterie/139) powinniśmy wybierać, mając na uwadze przede wszystkim własne upodobania. Musimy też wziąć pod uwagę plany dotyczące naszej łazienki. Przyjęło się, że bateria podtynkowa lepiej sprawdzi się w małych łazienkach, jednak obecnie zasada ta nie jest już ściśle przestrzegana. Nowoczesne rozwiązania pozwalają tak dopasować poszczególne elementy, aby zaoszczędzić jak najwięcej cennego miejsca. Tymczasem dysponując większą przestrzenią, nie musimy decydować się na baterię natynkową, zwłaszcza jeśli cenimy sobie minimalizm oraz łatwość utrzymania czystości.

Jak odnowić stare meble ze sklejki, o czym pamiętać?

0
Meble ze sklejki

Meble ze sklejki są ostatnimi czasy całkiem popularne, głównie ze względu na ich dostępność. Sklejka jest także materiałem, z którego dość łatwo samemu stworzyć idealne wyposażenie do domu. Decydując się na taki materiał, warto więc dowiedzieć się, jak odnowić stare meble ze sklejki i o czym przy tym pamiętać.

Jak wykorzystać stare meble ze sklejki?

Stare meble ze sklejki mogą okazać się trwalsze, niż można by przypuszczać. Jest to bowiem materiał, który przy dobrym użytkowaniu, może posłużyć dłuższy czas. Podstawą do tego, jak odnowić umeblowanie jest więc odpowiednia selekcja materiału, który będzie zdatny do dalszego użytku. Nie każdy mebel będzie się nadawał do odnowy, wszystko zależne jest od jakości i stanu materiału.

Przy renowacji mebli internet może nam dostarczyć niezbędnych informacji o poszczególnych typach materiału, np. co to jest sklejka, wyjaśnia www.wnetrzeistyl.pl, gdzie można poznać również jej historię i podstawowe zastosowania. Ze względu na jej budowę, podstawą przy pracy ze sklejką będzie na pewno jej grubość. Więcej materiału wyższej jakości może oznaczać, że nasze meble ze sklejki w gruncie rzeczy będzie można odnowić.

Jak odnowić stare meble ze sklejki?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na to, jak odnowić stare meble ze sklejki, może okazać się ich zwykłe pomalowanie. Sklejka to materiał, który przyzwyczajeni jesteśmy oglądać w jego „surowej” formie. W takim wypadku bardzo łatwo tchnąć nowe życie w stare wyposażenie, bo wystarczy jedynie wybrać nowy kolor.

Aby jak najlepiej odnowić stare umeblowanie ze sklejki, najważniejsze to dobre oczyszczenie ich powierzchni przed malowaniem. Dzięki temu nowa farba lepiej będzie się kładła i może okazać się trwalsza. Może się również okazać, że nasze meble ze sklejki zostały pomalowane już wcześniej, co często można spotkać przy meblach do kuchni.

To jak odnowić stare wyposażenie kuchenne warto więc zacząć od zerwania starej warstwy farby, najlepiej z użyciem opalarki oraz szpachelki. Dzięki temu nasze wyposażenie kuchenne ze sklejki zostaną dobrze przygotowane na nową warstwę farby. Dalsze kroki uzależnione są już wyłącznie od wybranej farby, ale najczęściej to jak pomalować meble ze sklejki nie różni się zasadniczego od zwykłego malowania.

Jak zabezpieczyć stare meble ze sklejki?

Po pomalowaniu mebli przyszedł czas, na utrwalenie naszej pracy, ponieważ bez tego wszystko mogłoby pójść na marne. Przykładowo, podstawą do tego, jak odnowić stare meble na biało, jest zabezpieczenie nowego koloru, aby nasze meble ze sklejki jak najdłużej zachowały wybrany biały kolor. Najprostszą metodą na utrwalenie koloru, jest pomalowanie całości dodatkowo lakierem bezbarwnym.

Używając go, możemy mieć większą pewność, że nasze meble ze sklejki nie zostaną uszkodzone podczas codziennego użytkowania. Zabezpieczenie takich mebli jest szczególnie istotne, kiedy będą one wystawione na częste działanie czynników takich jak woda. Warto zabezpieczyć, na przykład wyposażenie kuchenne ze sklejki lub sprzęty ogrodowe, ponieważ woda nie tylko może zaszkodzić nowej farbie, ale również strukturze sklejki. Dla większego bezpieczeństwa, sprzęty ze sklejki można również zaimpregnować specjalnie do tego pomyślanymi olejami.

Zastanawiając się więc, jak odnowić stare umeblowanie, warto pamiętać o kilku podstawowych aspektach pracy z tym materiałem. Po pierwsze, wybór mebli ze sklejki do odnowienia powinien opierać się na stanie samej sklejki. Jeśli naprawa będzie możliwa, warto podjąć taką próbę. To jak odnowić stare meble ze sklejki może się dalej opierać na oczyszczeniu sklejki i doborze odpowiedniej farby, a następnie zabezpieczeniu całości.

Aranżacja wnętrz online. Polecane programy do projektowania wnętrz, blogi wnętrzarskie, które musisz znać!

0
Aranżacja wnętrz online

Kiedy zbliża się remont, chcemy wszystko zaplanować: co kupimy, jaki kolor będą miały nasze ściany, albo gdzie zostaną postawione meble. Część osób wspomaga się rysunkami technicznymi mieszkania, ale jest na to przecież lepszy sposób. Można skorzystać z programów do aranżacji wnętrz.

Jak zrobić projekt wnętrza samemu?

Dziś projektowanie mieszkania nie jest tak skomplikowane, jak kiedyś, możemy to zrobić z pomocą aplikacji. Zanim jednak przystąpimy do samodzielnej aranżacji wnętrz, warto poszukać przydatnych informacji na ten temat w internecie, aranżacja wnętrz będzie prostsza z poradami od Superbudowlani.pl. Blogi wnętrzarskie mogą być nieocenioną pomocą przy remontowaniu mieszkania, szczególnie jeśli chcemy wszystko zrobić w dużej mierze sami.

Jak zmierzyć mieszkanie?

Warto zmierzyć całe mieszkanie i rozrysować jego rzut z góry, tak, by było nam łatwiej je przenieść do programu komputerowego. Lepiej zmierzyć mieszkanie, zamiast sugerować się wymiarami mieszkania, które podał deweloper, mogą się one mijać z rzeczywistością.

Żeby uniknąć błędów, pomiar powinniśmy wykonywać tuż przy listwie podłogowej, od ściany do ściany. Przy rozrysowaniu planu mieszkania, warto uwzględnić ściany nośne, działowe, ważne jest też odznaczenie okien i kierunku światła, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, które pomieszczenie jest najlepiej nasłonecznione. Warto też dodać informacje o licznikach pomiarowych i szybach wentylacyjnych, mimo że nie są ozdobą mieszkania, są one niezbędne przy aranżacji i planowaniu pomieszczeń.

Darmowe programy do aranżacji wnętrz online

Poniżej przedstawimy wam kilka najciekawszych programów do aranżacji wnętrz online. Są one proste w obsłudze, intuicyjne i nie wymagają instalacji.

Program do aranżacji wnętrz Homestyler

Jeden z ciekawszych programów do aranżacji wnętrz, występuje w formie komputerowej, jak i mobilnej. Program jest bezpłatny, pozwala na rozrysowanie planu mieszkania, w którym później możemy planować aranżację. W programie znajduje się bogaty katalog, w którym znajdziemy meble i tekstury, a samą czynność “meblowania” można porównać do rozgrywki w grze The Sims. Dodatkowym atutem jest możliwość wgrywania własnych zdjęć, dzięki czemu ściany możemy przyozdobić fototapetą.

Program do aranżacji wnętrz Kazaplan od Leroy Merlin

Twórcą programu jest market budowlany Leroy Merlin. Program pozwala na proste rozrysowanie planu mieszkania, niestety, dekorowanie pomieszczenia jest dostępne tylko w wersji 3D, przez co nie możemy zaplanować mieszkania z góry. Co może sprawić trochę trudności przy aranżacji wnętrz. Atutem programu jest to, że w katalogu meblowym posiada produkty, które można zakupić w sklepie.

Najciekawsze blogi wnętrzarskie

Przy aranżacji salonu czy kuchni warto przeszukać internet w celu inspiracji. Polecamy profile na Instagramie, takie jak: @oh.eight.oh.nine, @piatypokoj, @scarperka. Część z tych profili to typowe blogi wnętrzarskie z poradami, jak urządzić swoje mieszkanie, niektóre tylko chwalą się tym, jak urządzają swój kąt, z pewnością będą niezwykłą pożywką kreatywną dla nas.

Czy bawełna satynowa na pościel to dobry wybór?

0
bawełna satynowa na pościel

Dla wielu z nas istotną rzeczą w sypialni jest to, by pościel na naszym łóżku była miękka i miła w dotyku. Dlatego decydując się na jej kupno, należy zastanowić się, z jakiego materiału powinna być zrobiona. Jednym z popularniejszych w ostatnim czasie tworzyw jest bawełna satynowa. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest dokładnie bawełna satynowa oraz czy warto wybrać pościel z tego właśnie materiału.

Czym jest bawełna satynowa?

Jednym z popularniejszych materiałów w ostatnim czasie stała się bawełna satynowa, czyli stuprocentowa bawełna. Wyróżnia się ona wykonaniem na “satynowym splocie” tworzącym delikatną kratkę, która sprawia, że tkanina jest bardziej gładka i lekka. Decydując się na kupno bawełny satynowej, warto rozważyć tkaniny o ciekawych wzorach, które dobrze sprawdzą się na pościel. Bawełna satynowa ze sklepu internetowego www.kolisklep.pl posiada wzory idealne zarówno do sypialni dorosłych, jak i dzieci.

Przy definiowaniu bawełny satynowej trudno nie wspomnieć również o procesie jej produkcji. Składa się z trzech etapów, a pierwszy z nich polega na splataniu materiału. Następnie tworzywo jest barwione, a na końcu tkanina poddawana jest procesowi merceryzacji, czyli dodawaniu bawełnie satynowej połysku. Dzięki tym poszczególnym czynnościom bawełna satynowa zyskuje charakterystyczne dla niej cechy, takie jak lekkość, gładkość oraz odporność.

Czy bawełna satynowa to dobry wybór na pościel?

Bawełna satynowa powinna świetnie sprawdzić się jako materiał na pościel. Jest połączeniem bawełny będącej trwałą i odporną na różnego rodzaju przetarcia tkaniną, a jednocześnie posiada cechy charakterystyczne dla satyny, czyli gładkość i lekkość. Jeżeli szukasz pościeli, która doda sypialni odrobinę luksusu, ale także wytrzyma w dobrym stanie wiele lat, to bawełna satynowa może być odpowiednim wyborem.

Pościel z bawełny satynowej to także bardzo dobry wybór na pościel dziecięcą. Ze względu na delikatność skóry maluchów, trudno czasem dobrać jest odpowiedni materiał. Dzięki delikatnemu splotowi bawełna satynowa nie uszkodzi skóry nawet najmłodszych.

Jak dbać o pościel z bawełny satynowej?

Mimo że bawełna satynowa jest materiałem wytrzymałym, to należy pamiętać, jak odpowiednio dbać o tego typu pościel. Sposobem na utrzymanie jej w dobrym stanie jest stosowanie się do wskazówek zamieszczonych na metce. Zapisana tam temperatura prania powinna sprawdzić się w każdym przypadku. Suszenie mechaniczne dozwolone jest jedynie przy użyciu niskich obrotów.

Jakie wzory pościeli z bawełny satynowej można kupić?

Pościele z bawełny satynowej można dostać w sklepach w przeróżnych wzorach. Ze względu na to, że często jest kupowana dla dzieci, w sklepach pojawia się coraz więcej fantazyjnych wzorów przeznaczonych właśnie dla tej grupy wiekowej. Można znaleźć zarówno wzory dla dziewczynek, takie jak różowe kwiaty, jak chłopców, np. w samochody.

Oprócz pościeli z wzorami dla dzieci, można również kupić te uszyte dla starszych klientów. Można znaleźć tkaniny w przeróżnych barwach, które wpasują się do wielu wystrojów wnętrz. Nawet osoby wybredne pod względem pościeli powinny znaleźć model idealny dla siebie lub gust swojego partnera czy partnerki.

Jak zainspirować się naturą – aranżacja wnętrz

0
aranżacja wnętrz

Świadomość ekologiczna z każdym rokiem jest coraz większa. Ludzie chcą żyć w zgodzie z naturą i otaczać się przedmiotami, które pozbawione są sztuczności. Mieszkanie pełne naturalnych materiałów pozwoli domownikom zachować równowagę i wieść codzienne życie w harmonijny sposób. W otaczającym nas świecie można znaleźć setki inspiracji. Zobacz, które z nich warto przemycić do wnętrza.

Barwy i odcienie, które uspokajają

Idealnym wyborem będą barwy, które naturalnie występują w przyrodzie. Pierwsze skrzypce zazwyczaj gra zieleń — w jej przypadku można postawić na dowolny odcień, ponieważ liście, trawy i mchy nie mają jednolitego koloru. Zielony wycisza i uspokaja. Długie przebywanie w towarzystwie tej barwy odprężą i pomaga odpocząć naszym oczom.

W naturalnym wnętrzu warto postawić na stonowany niebieski lub kolory ziemi. Takie odcienie przywodzą na myśl jezioro albo las. Ciemne barwy na ścianach intrygują i dodają wnętrzu tajemniczości. Nieco ponure kolory warto przełamać jasnymi beżami oraz bielą. Wprowadzą one powiew świeżości i będą optycznie powiększały pomieszczenie. Ciemnozielone ściany doskonale ożywią jasne żaluzje drewniane. Kolorystyka tych akcesoriów jest zbliżona do natury i tworzy przyjemną aurę.

Dużo światła i świeżego powietrza

Przyroda funkcjonuje dzięki dużej ilości naturalnego światła. Miłośnicy natury powinni zadbać o to, aby w ich mieszkaniu znalazły się jak największe okna, a nawet wyjście na balkon lub taras. Wnętrza zaprojektowane w zgodzie z przyrodą wyglądają cudownie, kiedy są skąpane w blasku promieni słonecznych. Należy zwrócić uwagę na to, aby w oknach montować jedynie mechanizmy stworzone z naturalnych materiałów.

W takim wnętrzu doskonale sprawdzi się żaluzja bambusowa. Ten dodatek wykonany jest ze smukłych, lekkich lameli w naturalnych kolorach. Cała konstrukcja może wpuszczać do wnętrza dowolną ilość światła. Taki dodatek to doskonała propozycja dla miłośników eko-stylu.

Tylko naturalne materiały

Należy pamiętać, że we wnętrzu urządzonym zgodnie z naturą, dodatki wykonane z tworzywa sztucznego nie są mile widziane. O wiele lepiej jest zastąpić je materiałami naturalnie występującymi w przyrodzie. Ekologiczne wnętrze wspaniale prezentuje się w towarzystwie:

 • drewna,
 • bambusa,
 • rattanu,
 • wikliny,
 • juty,
 • lnu.

Meble i dodatki powinna cechowa prostota i brak przesadnych zdobień. Wyjątkowego klimatu nadadzą wnętrzu dodatki, takie, jak drewniane krzesła, wiklinowe kosze, czy rolety bambusowe, które będą oryginalnym i egzotycznym elementem aranżacji inspirowanej naturą. Nie należy przesadzać z liczbą dekoracji. Przyroda nie lubi przepychu, dlatego najlepiej postawić na minimalistyczne, harmonijne rozwiązania.

Zabezpiecz teren budowy, wynajmując ogrodzenia tymczasowe online!

0
ogrodzenia tymczasowe online

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć teren budowy, aby nie stworzyć żadnego zagrożenia? Doskonałym wyborem będą dla Ciebie ogrodzenia tymczasowe. To szansa na zabezpieczenie całego placu budowy, a jednocześnie znaczna oszczędność pieniędzy. Nie decyduj się od razu na zakup ogrodzeń budowlanych. W większości przypadków lepiej jest je wypożyczyć. Oferta skierowana jest zarówno do firm, jak i klientów prywatnych.

Co przemawia za wynajmem tymczasowych ogrodzeń budowlanych?

Wynajem ogrodzeń w wersji budowlanej to ogrom różnych korzyści. Za takim przedsięwzięciem przemawiają następujące czynniki:

 • ogromny wybór ogrodzeń – możesz je dopasować do własnych potrzeb, planów i oczekiwań. W razie potrzeby przedyskutuj to z fachowcami i wspólnymi siłami wybierzcie najkorzystniejsze rozwiązania. Do wyboru masz m.in. panele ażurowe oraz pełne. Dobierz ich wysokość, ilość oraz elementy dodatkowe, a następnie złóż finalne zamówienie,
 • oszczędność pieniędzy i czasu – wszystko możesz załatwić od ręki. Wynajem jest korzystniejszy finansowo, niż zakup ogrodzeń budowlanych, więc skorzysta na tym przede wszystkim firmowy budżet. Zamówione ogrodzenia zostaną dostarczone we wskazane miejsce, a co istotniejsze dostawa wyniesie maksymalnie 48 godzin,
 • solidność i wysoka jakość wykonania – dostępne ogrodzenia odznaczają się wyjątkową trwałością, wytrzymałością i solidnością wykonania. Będą odporne na czynniki zewnętrzne, szkodliwe warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia,
 • uniwersalność – z pomocą tymczasowych ogrodzeń zabezpieczysz mały, jak i duży plac budowy.

Omawiane ogrodzenia przydadzą się w wielu miejscach, dlatego dokładnie zapoznaj się z taką ofertą, a następnie wybierz dla siebie optymalną propozycję.

Tymczasowe ogrodzenia budowlane – możliwość zamówienia online

Wynajem ogrodzeń budowlanych można przeprowadzić całkowicie przez Internet. To bardzo duże udogodnienie dla tych osób, którym zależy na czasie, a nie mają okazji, aby podjechać do pracowników i załatwiać wszelkie szczegóły osobiście.

Zamawianie tymczasowych ogrodzeń budowlanych w wersji online nie sprawi Ci żadnych problemów. Zajmie to maksymalnie kilka minut, chociaż w pierwszej kolejności zastanów się nad tym, na czym Ci konkretnie zależy, aby nie popełnić żadnego błędu. Wybierz niezbędne produkty, dobierz usługi dodatkowe i złóż zamówienie. Podczas jego składania będziesz musiał podać adres najmu, kod pocztowy, miejscowość oraz termin wynajmu. Decydujesz również czy chcesz skorzystać z usług montażu/demontażu oraz rozładunku/załadunku.

Kosa spalinowa czy elektryczna? Która będzie odpowiednia do ogrodu?

0
Kosa spalinowa czy elektryczna

Zarówno w małym, przydomowym ogródku, jak i na tym o znacznie większej powierzchni, czeka nas sporo prac pielęgnacyjnych. Jedną z częstszych czynności, które należy wykonywać szczególnie w okresie wiosenno-letnim, jest koszenie trawy. Do koszenia przydaje się nie tylko klasyczna kosiarka, ale i kosa. Którą jednak wybrać do ogrodu? Spalinową czy elektryczną?

Mała powierzchnia ogrodu

Na równym terenie i małej powierzchni dość dobrze sprawdzają się kosy elektryczne. Są lekkie, poręczne, wygodne w użytkowaniu. Mają cienką linkę, która wprawiona w ruch doskonale radzi sobie z cięciem niskiej trawy, szczególnie w zakamarkach, przy ścieżkach czy wokół drzew.

Manewrowanie kosą elektryczną jest dość komfortowe, przede wszystkim ze względu na jej lekkość. Co więcej, jest to sprzęt należący do stosunkowo tanich.

Przestronny ogród

W dużym ogrodzie lepiej sprawdzi się kosa spalinowa. Mimo że jest cięższa i najczęściej wymaga zastosowania pasa biodrowego, aby nią wygodnie operować, poradzi sobie z dużym terenem. Co więcej, koszenie będzie się odbywało dość szybko i sprawnie.

Pomocą w wyborze odpowiedniego urządzenia będzie ranking kos spalinowych. Pozwoli on na porównanie co najmniej kilku modeli, ich parametrów, możliwości zastosowania, ewentualnie dodatkowych funkcjonalności.

Zalety i wady poszczególnych sprzętów

Kosy elektryczne są nie tylko lekkie i niedrogie. Ich dużym atutem jest to, że dobrze radzą sobie z przycinaniem wymagającym precyzji. Zastosowanie kosiarki w ogrodzie, który jest pełen drzew, krzewów i dekoracyjnych elementów, np. skalniaków, zwyczajnie mija się z celem. Nawet najlepsza bowiem kosiarka nie jest w stanie dokładnie skosić trawy rosnącej tuż przy murku, kamieniach czy wokół drzew.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że elektryczne kosy wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, więc podczas ich użytkowania pod nogami będzie się plątał przewód. Nieostrożne prace mogą się skończyć uszkodzeniem kosy lub przewodu. Zbyt krótki kabel to również ograniczenie w koszeniu dużego terenu.

Kosy spalinowe, które można znaleźć w sklepie EMAST, są wydajne i niezawodne w działaniu. Można za ich pomocą szybko, sprawnie i precyzyjnie skosić duże połacie nierównych terenów ogrodowych. Koszenia nie ogranicza przewód. Uniezależnienie od sieci elektrycznej to duży atut. Co z wadami? Kosy spalinowe są cięższe, trudniejsze w operowaniu i droższe od elektrycznych.

Wybór ostateczny

Tak naprawdę zarówno podkaszarki elektryczne, jak i spalinowe dobrze spełniają swoje funkcje, o ile są dopasowane do potrzeb użytkownika, jego budżetu oraz wielkości ogrodu, o który trzeba regularnie dbać. 

Wanna, prysznic, a może jedno i drugie? 4 rozwiązania do łazienki

0
Wanna czy prysznic

Wanna czy prysznic? To dylemat, przed którym stoi wiele osób urządzających łazienkę. Są osoby, które mając możliwość wyboru, zawsze wybiorą wannę. Inne z kolei nie wyobrażają sobie poranka bez energetyzującego prysznica. Które z tych rozwiązań lepiej się sprawdza na co dzień? Co zrobić, jeśli potrzeby domowników w tym względzie są zupełnie różne?

Prysznic czy wanna — jak zdecydować?

Nietrudno przewidzieć, że decydującym czynnikiem decydującym o tym, czy za lepsze rozwiązanie uznamy wannę czy prysznic, są indywidualne preferencje.

Wanna umożliwia branie relaksujących kąpieli, jak również wykonywanie wielu odprężających zabiegów kosmetycznych. Niektórzy wykorzystują ją, by zwalczać różne dolegliwości za pomocą kąpieli leczniczych lub wspomagających regenerację, np. w schorzeniach układu ruchu lub skóry.

Wanny doceniają także rodzice małych dzieci, które można w niej bardzo wygodnie umyć, tworząc przy tym przestrzeń do zabawy.

Zwolennicy pryszniców to jednak nie tylko osoby, które po prostu nie lubią tej formy relaksu. Wielu z nich wskazuje prysznic jako bardziej higieniczny od wanny — zabrudzenia bowiem mają spływać z ciała razem z wodą, zamiast unosić się w wodzie w trakcie kąpieli.

Często podnoszonym argumentem są względy ekologiczne. Korzystanie z prysznica ma bowiem wiązać się ze znacznie mniejszym zużyciem wody niż kąpiel. W praktyce jednak nie zawsze tak jest.

Gdy jedna z firm produkujących środki czystości zleciła badania na ten temat, wyniki okazały się dość zaskakujące. Według nich bierzemy dość długie prysznice (średnio około 10 minut), co wiąże się ze zużyciem ok. 75-80 litrów wody. Podobna objętość jest konieczna, by napełnić średniej wielkości wannę. Oczywiście, oszczędzanie wody w przypadku prysznica jest znacznie łatwiejsze.

Wanna i prysznic w jednym?

Jednak czy faktycznie wspomniane argumenty mają przełożenie na rzeczywistość? Szereg dostępnych obecnie rozwiązań umożliwia połączenie zalet wanny i prysznica w jednej łazience, bez konieczności instalowania obu tych sprzętów.

Bardzo popularnym rozwiązaniem, występującym w wielu domach, jest połączenie wanny i prysznica 2 w 1. Najczęściej ma ono postać wanny, do której podłączono nie tylko standardową baterię z kranem, ale i całego pionu znanego z kabin prysznicowych. Jego zaletą jest możliwość montażu wanny i prysznica na jednej ścianie, a także wybierania poszczególnych elementów osobno (przykładowo, remontując łazienkę, możemy pozostawić obecną w niej wanną i zainstalować nowy prysznic). Całość może być osłonięta klasyczną zasłonką prysznicową lub nowoczesnym parawanem nawannowym, przytwierdzanym na stałe do ściany.

Ciekawą propozycją, stosowaną przede wszystkim w dużych, nowoczesnych łazienkach, jest osobna wanna i prysznic obok siebie, umieszczone w specjalnej wnęce. Całość ma postać dużej kabiny prysznicowej typu walk-in, w której wnętrzu znajduje się także wolnostojąca lub przyścienna wanna.

Osoby chcące dysponować wanną i prysznicem w małej łazience, mogą wybrać kabinę prysznicową o podłużnym, prostokątnym kształcie, w której klasyczny brodzik został zastąpiony wanną. Całość jest zamykana za pomocą drzwi znanych z kabin — najczęściej przesuwnych lub dwuskrzydłowych.

To oczywiście niejedyne opcje, łączące w sobie zalety wanny i prysznica. Idealne dla siebie rozwiązania mogą znaleźć również osoby, które chcą skorzystać jedynie z niektórych funkcjonalności tych pierwszych. Wystarczy wybrać odpowiedni brodzik do kabiny prysznicowej.

Przykładowo, rodzice małych dzieci, którzy jednak sami preferują prysznic, mogą sięgnąć po kabinę z głębokim (nawet 30 cm) brodzikiem, który może być wykorzystany jako wanienka. Jeśli zadbamy o odpowiednio wyposażoną kabinę, na przykład w specjalny stopień lub siedzisko, dorośli mogą wykorzystać brodzik jako miskę do kąpieli stóp lub namaczania prania. To rozwiązanie szczególnie godne uwagi w sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią na prysznic i wannę — nawet niewielką — w jednym.

Karnisz w Twoim domu – pomoc w wyborze i zakupie

0
Karnisz

Karnisze to elementy wyposażenia, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Zwykle, poświęcamy im nieco więcej czasu dopiero wówczas, gdy pojawia się potrzeba ich zakupu lub wymiany na nowe. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik dedykowany dla wszystkich osób urządzających swoje cztery kąty, które stają przed koniecznością zakupu nowego karnisza. Dowiesz się jakie kategorie tych produktów znajdziesz w sklepach, jakie typy karniszy mogą okazać się najbardziej trafionym wyborem oraz dlaczego wybór karnisza jest nie mniej istotny, niż wybór samych tkanin osłonowych na okno.

Karnisz w Twoim mieszkaniu – nie tylko dekoracja okna! 

Karnisze pełnią funkcję estetyczne jak i praktyczne. Są to kluczowe elementy mocujące w systemach osłonowych, w których wykorzystuje się tkaniny. Wówczas, najlepszym sposobem, by zamocować tkaninę przy oknie, jest posłużenie się właśnie prostym drążkiem. Duża popularność karniszy wynika z ich prostego oraz wysoce intuicyjnego sposobu użytkowania. Ponadto karnisze wyglądają bardzo estetycznie – szczególnie jeśli dobierzesz je pod kątem rodzaju tkanin, jaki planujesz użyć do osłonięcia okna. 

Od czego warto rozpocząć wybór karniszy? Od sprawy praktycznych – czyli ustalenia ilości potrzebnych karniszy oraz ich docelowego rozmiaru. Karnisz powinien być dłuższy niż wynosi szerokość okna, jednak nie za długi (25 cm z obu stron w zupełności wystarczą). Najważniejsze jest, by tkaniny, jakie na nim zawisną, były w stanie przesłonić całą powierzchnię wnęki okiennej. Ponadto możesz kierować się prostymi cechami – takimi jak choćby użyte w konstrukcji materiały. Wśród najczęściej stosowanych znajduje się drewno, metal oraz linki. 

Sposób wykonania oraz obecność elementów ozdobnych to również ważna sprawa. Wiele karniszy wykonanych jest z wysokiej klasy materiałów – chromu lub miedzi – dzięki czemu ich powierzchnia jest błyszcząca oraz gładka. Zakończenia karniszy mogą być ozdobione delikatnymi, geometrycznymi zdobieniami lub innymi dodatkami. 

Sprawy praktyczne – i nie tylko 

Ponieważ karnisz jest systemem osłonowym mającym chronić Cię przed nadmiarem słońca, powinien być zamontowany w miejscu optymalnie do tego dostosowanym. Zazwyczaj zaleca się, by karnisz zawieszać na poziomie około 5-10 cm powyżej górnej krawędzi okna lub wnęki okiennej. Dzięki temu będziesz miał możliwość swobodnego przesuwania tkaninami osłonowymi, bez tworzenia niepożądanych prześwitów. 

Karnisze mogą różnić się też sposobem doczepiania tkaniny. Znajdziesz modele wyposażone w kółka, zatrzaski, żabki oraz inne rozwiązania. Które z nich warto wybrać, by karnisz okazał się użyteczny i przydatny? Przede wszystkim rozwiązanie z kółkami. Okazuje się ono wysoce praktyczne w czasie codziennego użytkowania jak i podczas wymiany starych zasłon na nowe. 

Polecamy też zwrócić uwagę na systemy karniszy montowane na szynach prowadzących, z którymi zapoznasz się pod linkiem: https://magdalena24.pl/karnisze-szyny-sufitowe-aluminiowe-ks. Jest to nowoczesne i bardzo przydatne rozwiązanie, które docenią zarówno osoby poszukujące karniszy w stylu loftowym, jak i odbiorcy stawiające na kwestie praktyczne i ergonomię użytkowania.