czwartek, Październik 1, 2020

Montaż rolet antywłamaniowych na domu wielorodzinnym – jak powinno przebiegać i o jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać?

0
Montaż rolet antywłamaniowych na domu wielorodzinnym – jak powinno przebiegać i o jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać

Rolety antywłamaniowe coraz częściej stosowane są nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również wielorodzinnym. Jeśli w projekcie budynku zaplanowana została możliwość montażu takiej osłony, to najprawdopodobniej nadproża zostały zaprojektowane w taki sposób, by możliwe było ukrycie w nich kaset zwijających. Oczywiście roleta antywłamaniowa może być również zamontowana w świetle otworu okiennego. Niezależnie od wyboru sposobu osadzenia prace muszą być wykonane precyzyjnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Na początek o przepisach słów kilka

Jeśli dany właściciel mieszkania spółdzielczego chce we własnym zakresie zamontować rolety antywłamaniowe musi uzyskać zgodę spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Choć roleta zewnętrzna jest urządzeniem, które nie przekracza wielkości 3 metrów, to jednak ingeruje w zewnętrzną elewację budynku. Z tego względu uzyskanie zgody może być konieczne. Na jej wydanie może mieć wpływ również stan wentylacji w budynku mieszkalnym oraz sposób ogrzewania budynku. W przypadku stosowania piecyków z otwartą komorą spalania powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nie wyrazić zgody na montaż takich osłon. Jednak w większości przypadków takie zgody są wydawane.

Materiały i narzędzia niezbędne do montażu rolet antywłamaniowych

Oczywiście przed wykonaniem montażu trzeba wybrać rodzaj rolet, a także zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia. Poza decyzją o doborze rodzaju kasety i pancerza, potrzebny jest także wybór systemu sterowania i zabezpieczenia przed otwarciem. Do zamaskowania stylu szczeliny, gdzie prowadnice stykają się z murem trzeba użyć masy akrylowej. Ponadto niezbędne będą elektronarzędzia. Może być niezbędna wiertarka udarowa lub młotowiertarka. Niezbędne będą także ściski stolarskie służące do unieruchomienia w czasie przytwierdzania kasety i prowadnicy.

Niezbędny sprzęt do montażu rolet antywłamaniowych

Aby zamontować rolety antywłamaniowe na elewacji, trzeba użyć odpowiednich podnośników albo rusztowań. Ze względu na szybkość wykonania pracy sprawdzą się podnośniki teleskopowe, które mają zarówno duży wysięg, jak i świetnie sprawdzają się do precyzyjnych prac elewacyjnych.  Do montażu kasety mogą posłużyć kołki do szybkiego montażu , a w przypadku ścian z betonu komórkowego lub ustaków poryzowanych – kołki rozporowe. Montaż rolety na ramie okna możliwy jest do wykonania bez wychodzenia na zewnątrz przy asekuracji drugiej osoby. Jednak przy klasycznym montażu w nadprożu niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Teleskopowy podnośnik w wynajmie w Warszawie można uzyskać krótkoterminowo lub długoterminowo. Jeśli firma remontowo-budowlana otrzymała zlecenie na wykonanie montażu rolet antywłamaniowych na kilku budynkach wielorodzinnych bądź całym osiedlu, to na podstawie przewidywanego terminu oddania prac można oszacować na jak długo potrzebny będzie sprzęt i uzyskać korzystne warunki najmu.

Przebieg montażu krok po kroku

Na samym początku konieczne jest ustalenie wysokości i szerokości ościeża. Trzeba sprawdzić czy możliwe jest zamontowanie prowadnic na murze. Kołki mocujące umieszcza się w ścianie nieocieplonej od 7 do 10 cm od krawędzi ościeża. Dzięki temu szerokość prowadnic i kasety będzie o ok. 25 cm większa od szerokości otworu okiennego. Bardzo rzadko montuje się rolety na ścianach ocieplanych metodą lekką mokrą, ze względu na konieczność wzmocnienia ościeża, a także gorszą estetykę takiego rozwiązania. W kolejnym kroku montażu rolet antywłamaniowych konieczne jest przygotowanie otworów pod linki zwijające. Jest to prostsze, gdy wybiera się rolety sterowane elektrycznie. Wtedy otwory wykonywane są skośnie w ościeżu ściany, ale po ustaleniu trasy przewodu i punktu podłączenia do instalacji elektrycznej. Potem można montować kasetę na kołkach mocujących. Następnie przy pomocy szablonu z grubej blachy lub stalowego profilu należy wywiercić precyzyjnie otwory pod prowadnice, a w dalszej kolejności zamaskować zaślepkami. Kiedy zamocowana jest kaseta i prowadnicęe można przytwierdzić pancerz rolety. Do tego służą zaczepy taśmowe. Jeśli w prowadnicach są podwójne rowki można dodatkowo zamontować przydatną zwłaszcza latem moskitierę. Konieczne jest także zamontowanie jej prowadnika, a w dalszej kolejności zwijacza rolety.

Wykorzystanie odpowiedniego sprzętu, poddawanego właściwej konserwacji i rutynowym przeglądom zapewnia bezpieczeństwo pracy. Dzięki temu montaż rolet antywłamaniowych może przebiegać sprawnie i z zachowaniem precyzji.

Instalacja fotowoltaiczna, czyli gwarantowany sposób na oszczędności. Jaką wybrać?

0
panele fotowoltaika

„To się nie opłaca”, „To jest za drogie”, „W Polsce mamy za mało słonecznych dni” – wciąż można się spotkać z takimi i podobnymi opiniami wśród osób, które podważają sens inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, aż 96 procent użytkowników fotowoltaiki jest z tego bardzo zadowolonych (a 37 proc. już rozważa rozbudowę). Nic dziwnego: własna instalacja do produkcji prądu ze słońca przynosi odczuwalne oszczędności, a do tego jest przyjazna środowisku naturalnemu, co także nie jest bez znaczenia. Jeśli sam zastanawiasz się nad taką inwestycją, to pamiętaj, że decydujący wpływ na Twoją satysfakcję ma jakość instalacji oraz jej montażu. Jak zatem wybrać instalację fotowoltaiczną? Jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę?

Renoma firmy montującej instalację

Poprawny montaż jest kluczem do sukcesu, ponieważ popełnione błędy z pewnością nie pozwolą wykorzystać potencjału instalacji, a wręcz mogą narazić inwestora na szereg problemów użytkowych – włącznie z utratą gwarancji na poszczególne komponenty.

Wybierając instalatora zwróćmy uwagę na to, od jak dawna działa na rynku. W ostatnim czasie lawinowo przybywa firm zakładanych wyłącznie w związku z boomem na fotowoltaikę. Nie wszystkie oczywiście gwarantują wymaganą jakość montażu i poziom wiedzy – w tym tej potrzebnej do dobrania optymalnej instalacji na potrzeby gospodarstwa domowego.

Dobrym tropem będzie także poproszenie o referencje lub udostępnienie kontaktu do poprzednich klientów. Warto zapytać ich o opinię na temat instalatora. Jeśli jest jednoznacznie negatywna, to wiadomo, że nie ma sensu ryzykować.

Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji zawsze dobieramy kierując się aktualnym średniorocznym zużyciem energii, a także uwzględniając prognozowany wzrost zapotrzebowania na prąd np. po montażu klimatyzacji. Należy przy tym pamiętać, że nigdy nie jesteśmy w stanie zużywać całej wyprodukowanej energii na bieżąco. Większość będzie trafiać do sieci energetycznej, skąd – zgodnie z obowiązującą ustawą – można odebrać tylko 80% dostarczonego prądu (tzw. opustowy model rozliczeń).

Wiedząc o tym należy instalację przewymiarować w taki sposób, aby wskaźniki produkcji i zużycia się kompensowały. Przyjmuje się tutaj, że na każde zużyte 1000 kWh energii elektrycznej powinno przypadać około 1,25 kWp mocy instalacji PV.

Pisząc prościej: jeśli gospodarstwo domowe dziś zużywa 4000 kWh energii rocznie, to moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynieść około 5 kWp.

Jaki inwerter wybrać?

Inwerter jest najważniejszym elementem całej instalacji – to on przemienia prąd stały w prąd przemienny, który następie zasila nasze urządzenia elektryczne i elektroniczne. Szacunkowy czas pracy inwertera wynosi około 10 do 15 lat. Jest więc pewne, że w całym okresie „życia” instalacji urządzenie to trzeba będzie poddać modernizacji lub wymienić.

Tym bardziej istotne znaczenie ma zainwestowanie w inwerter dobrej klasy, o czym świadczy gwarancja udzielona przez producenta. Na rynku można już znaleźć urządzenia objęte nawet 10-letnią i dłuższą gwarancją. Radzimy natomiast upewnić się, że producent posiada autoryzowany serwis w Polsce – w przeciwnym razie może się okazać, że użytkownik w razie awarii będzie musiał odesłać inwerter na własny koszt np. do Chin.

Inwerter do instalacji fotowoltaicznej nie może mieć mocy równej lub większej łącznej mocy modułów fotowoltaiczny. Musi się ona mieścić w przedziale od 80 do maksymalnie 95 procent. Trzeba również pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi od początku 2020 roku przepisami, w przypadku instalacji o mocy powyżej 3,68 kWp wymagane jest zastosowanie droższego inwertera trójfazowego.

Co z modułami fotowoltaicznymi?

Moduły są najbardziej spektakularnym, bo w zasadzie jedynym widocznym elementem instalacji. Najczęściej montuje się je na dachu budynku – najlepiej o ekspozycji południowej lub południowo-zachodniej. Miejsce montażu wybieramy w taki sposób, aby nic nie zacieniało żadnego z modułów (np. maszt antenowy, komin etc.).

Moduły fotowoltaiczne dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: amorficzne, polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. W naszym kraju obecnie stosuje się praktycznie tylko te ostatnie, co wynika z faktu, iż najlepiej sprawdzają się w warunkach umiarkowanego nasłonecznienia. Moduły monokrystaliczne czołowych producentów potrafią osiągnąć sprawność przewyższającą 18%.

Wybierając moduły koniecznie trzeba zwrócić uwagę na warunki gwarancyjne. Im dłuższa gwarancja na wady fabryczne, sprawność i liniowy spadek sprawności modułu PV, tym lepiej dla inwestora. Bardzo korzystne warunki gwarancyjne charakteryzują cieszące się dużym uznaniem instalatorów moduły firmy Saronic, które m.in. są objęte aż 20-letnią gwarancją na utrzymanie sprawności.

To oczywiście nie wszystkie kwestie, jakie trzeba sprawdzić przed zakupem fotowoltaiki. Więcej na temat tego, jak prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną i jej poszczególne komponenty, przeczytasz w artykule przygotowanym przez ekspertów Elektrotarg.pl.

Umeblowanie kuchni – jak się za to zabrać?

0
Umeblowanie kuchni

Kuchnia to pomieszczenie niezwykle trudne w aranżacji i umeblowaniu. Wiedzą o tym wszyscy właściciele i najemcy nieruchomości, którzy choć raz w życiu stanęli przed zadaniem wykończenia kuchni. Oprócz sprzętów przeznaczonych stricte do tego pomieszczenia (kuchenek gazowych, piekarników, lodówek, zlewozmywaków) konieczne jest uwzględnienie mebli, w których przechowywać będziemy używane na co dzień obiekty i urządzenia. Ich wybór jest uzależniony od różnych czynników – ilości osób korzystających z kuchni, rozmiaru tego pomieszczenia, naszych preferencji kulinarnych i licznych innych. Zapraszamy do lektury, w której trakcie postaramy się doradzić jak umeblować kuchnię, by pomieszczenie to było komfortowe, a praca w nim przebiegało szybko i sprawnie.

Umeblowanie kuchni – od A do Z

Przystępując do umeblowania kuchni, warto rozpocząć od ustalenia spraw najbardziej ogólnych i podstawowych. Chodzi o wydzielenie określonych stref w kuchni, w których przeprowadzać będziemy konkretne działania. O jakich strefach mowa? Są to przede wszystkim:

– strefa spiżarni – czyli ta część kuchni, w której przechowujemy żywność – na przykład przeznaczona na lodówkę, chlebak, szafkę na suche produkty spożywcze,

– strefa przechowywania – w której trzymamy naczynia oraz garnki,

– strefa mokra – przeznaczone na zlew, zmywarkę,

– strefa przyrządzania posiłków – w której powinny znajdować się blaty,

– strefa gotowania – czyli kuchenka/płyta grzewcza, piekarnik, piecyk,

– strefa odpadków – w której umieścimy kosze na śmieci.

Pod kątem doboru mebli – kluczowe znaczenie ma strefa przechowywania, w której często umieszczamy największą ilość mebli.

Meble do przechowywania w kuchni – kilka porad przed zakupem

Wśród mebli dedykowanych do tej części kuchni, znajdują się przede wszystkim półki, regały i szuflady, w których przechowywać będziemy wszystkie sprzęty potrzebne do przygotowywania posiłków. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się szuflady kuchenne, wyposażone w specjalne mechanizmy zwiększające ich przydatność. O jakich mechanizmach mowa?

Przede wszystkim chodzi o mechanizm wyciszający pracę szuflady oraz spowalniający ruch jej prowadnic. Wbrew pozorom, mechanizmy te mają duży wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych wewnątrz szuflady obiektów. Zwłaszcza gdy w szufladach przechowujemy naczynia takie jak talerze i szklanki, które pod wpływem nagłych wstrząsów mogłyby się potłuc.

Pomocne są też szuflady wyposażone w specjalny mechanizm hamujący, który również stanowi zabezpieczenie przed stłuczeniem. Szuflady takie automatycznie wyhamowują ruch o zbyt dużym przyspieszeniu. Szczególnie warte polecenia są systemy szufladowe marki Concept, oferowane przez sklep internetowy Locker.

Wybierając szuflady do kuchni warto także zwrócić uwagę na takie podstawowe parametry, jak rozmiar. Wśród dostępnych, znajdziemy zarówno szuflady płytkie (o głębokości ok. 10 cm, przeznaczone do przechowywania drobnych produktów spożywczych), jak i szuflady głębokie (powyżej 25 cm). Ważna jest również szerokość szuflad – szczególnie gdy pragniemy umeblować kuchnię o niedużej powierzchni.

Eleganckie szyny sufitowe dla wymagających

0
szyny

Chcesz, by wnętrze Twojego mieszkania charakteryzowało się eleganckim designem i ponadczasowym stylem? W takim razie musisz zadbać o luksusowe dodatki, które będą tworzyć spójną całość. Sypialnia, salon i pokój dzienny to bardzo ważne pomieszczenia, które mają ogromny wpływ na naszą satysfakcję. Warto więc zadbać o to, by były one zrealizowane zgodnie z naszym indywidualny poczuciem stylu.

Wykorzystujesz zasłony? W takim razie szyny sufitowe są odpowiednim wyborem, który będzie stanowić eleganckie wykończenie. Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Nie czekaj i przekonaj się już dziś, że to wcale nie musi być tak skomplikowane, jak się wydaje.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz kupić szyny sufitowe pasujące do wnętrza Twojej nieruchomości, kieruj się stosunkowo prostą zasadą. Mówi ona, że jeśli wnętrze ma być nowoczesne, należy sięgać po surowe i minimalistyczne propozycje, np. proste szyny sufitowe w kolorze białym, srebrnym lub czarnym. Co, jeśli wolisz bardziej stonowane opcje w stylu klasycznym? Zobacz, co na Ciebie czeka.

Stawiasz na tradycyjne wzornictwo? To nic skomplikowanego. Do dyspozycji masz między innymi bogato zdobione opcje w kolorach brązu, miedzi lub złota. Dzięki nim bez problemu zaprojektujesz i stworzysz wnętrze, które będzie oferować ciepło domowego ogniska – niezależnie, czy jest to pokój hotelowy, czy sypialnia w Twoim prywatnym mieszkaniu. Szyny sufitowe są naprawdę bardzo istotnym dodatkiem. Warto więc zwrócić uwagę na ich kompatybilność z samymi zasłonami oraz kolorem ścian lub rodzajem mebli.

Gdzie szukać odpowiednich produktów i jak je wybrać?

Chcesz mieć pewność, że masz do czynienia z wysokiej klasy wyposażeniem? Korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań od renomowanych dostawców. Skąd pewność, że konkretne rozwiązania i urządzenia są wysokogatunkowym asortymentem? Jeśli cieszą się one uznaniem i pozytywnymi opiniami klientów, masz pewność, że jesteś we właściwych rękach. Doskonałym przykładem jest marka Forestpolska.com. Nie czekaj i już dziś sprawdź, co może Ci ona zaoferować. Pamiętaj, że zastosowanie niezawodnych komponentów to gwarant zadowolenia.

Jakie propozycje znajdziemy w katalogu firmy? Są to między innymi mechanizmy do rolet rzymskich lub karnisze sufitowe. Oczywiście specjaliści oddają nam do dyspozycji zróżnicowane kształty, rozbudowy, zdobienia, czy nawet kolory. Dzięki temu bez problemu dostosujemy je do swoich kryteriów i wnętrza pomieszczeń w obiektach – niezależnie, czy są to nowoczesne akcesoria, czy tradycyjne rozwiązania charakteryzujące się klasycznym stylem.

Węże do paliwa

0
wąż do paliwa

Węże do paliw najczęściej produkowane są z gumy. Zdarzają się również plastikowe. Wszystkie węże wyposażone są w elementy zbrojenia. Dzięki temu wąż taki nie załamuje się i jest odporny na zgniatanie. Wąż do paliwa powinien odznaczać się dużą wytrzymałością. Produkty tego typu muszą być zaopatrzone w atesty uprawniające je do tłoczenia płynów łatwopalnych.

Pellet, czyli nowoczesna forma opału

0
pellet

Zapewne określenie pellet niejednokrotnie obiło Ci się o uszy. Ten rodzaj opału z każdym rokiem zyskuje sobie coraz większa popularność. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej. Przygotowany przez nas artykuł odpowiada na pytania:

  • Czym jest pellet?
  • Jak jest produkowany pellet?
  • Jakie wyróżniamy rodzaje pelletu?
  • Jaki pellet wybrać?

Odpowiedzi na te pytania znacznie poszerzą Twoją wiedzę na temat pelletu i pomogą Ci wybrać najlepszy rodzaj opału.

Czym jest pellet?

Definicja pelletu określa, że jest to materiał opałowy produkowany przeważnie z odpadów drzewnych. Występuje w formie granulatu o średnicy 6-8 mm i długości 2-3 cm. Pellet jest wykorzystywany przede wszystkim do ogrzewania budynków. Świetnie sprawdza się jako materiał opałowy w domach jednorodzinnych oraz obiektach wielkopowierzchniowych. Może być wykorzystywany nie tylko w piecach, ale także w kominkach.

Jak jest produkowany pellet?

W pierwszym etapie procesu produkcyjnego pelletu materiał jest rozdrabniany i przygotowywany do dalszej obróbki. W wielu przypadkach surowiec musi najpierw przejść proces suszenia w celu uzyskania optymalnej wilgotności. Po rozdrobnieniu materiał należy sprasować i poddać procesowi granulacji. W czasie tego procesu pellet uzyskuje odpowiednią formę granulatu. W kolejnych krokach pellet jest chłodzony i pakowany w worki. W takiej formie zostaje przetransportowany do magazynów i dalej do dystrybutorów oraz konsumentów.

Jakie wyróżniamy rodzaje pelletu?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów pelletu. Najbardziej popularny jest pellet drzewny, który powstaje z trocin, zrębek oraz różnego rodzaju odpadów drzewnych. Kolejnym rodzajem jest pellet agro, który może być produkowany ze słomy, siana oraz biomasy roślin energetycznych. Możesz się także spotkać z pelletem wyprodukowanym z łuski słonecznika.

Jaki pellet wybrać?

Zapewne najbardziej interesują Cię informacje dotyczące kryteriów wyboru dobrej jakości pelletu. Najbardziej dostępnym i jednocześnie najczęściej wybieranym jest pellet drzewny. Cechuje się on wysoką wartością energetyczną. Może być produkowany zarówno z odpadów gatunków liściastych, jak i iglastych. Do wyprodukowania 1 tony dobrej jakości pelletu potrzebne jest ok. 5 m3 trocin.

W pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiednią wielkość pelletu. Pellet drzewny występuje w gramaturze 6 i 8 mm. Jeśli chodzi o właściwości, obie te gramatury są identyczne. Przeważnie do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystywany jest pellet 6 mm. Opał o gramaturze 8 mm jest wykorzystywany w większych kotłowniach. Jeśli nie jesteś pewien, który pellet wybrać, sprawdź rekomendacje dla Twojego typu kotła.

Wysokiej klasy pellet nie zawiera sztucznych substancji sklejających. Niestety część produktów dostępnych na rynku zawiera takie substancje, których celem jest sklejenie i umożliwienie stworzenia granulatu. Substancje sklejające pogarszają parametry opału.

Kupując pellet zwróć uwagę na to, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty. Wybierając producenta postaw na tego, który oferuje pellet z certyfikatem DIN PLUS lub EN PLUS 1.

Jeśli zależy Ci na dobrej jakości pellecie drzewnym, to powinieneś zajrzeć na stronę pellet-robin.pl. znajdziesz tam kompleksową ofertę certyfikowanego pelletu drzewnego. Korzystając z oferty sklepu, możesz liczyć na wysyłkę w ciągu 48 godzin oraz darmową dostawę w obrębie miast takich jak np. Olsztyn. Dla poszczególnych miast dostępne są także atrakcyjne promocje cenowe.

Jakie zalety mają drewniane łóżka?

0
Jakie zalety mają drewniane łóżka

Podczas urządzania sypialni trzeba zwrócić uwagę na właściwie wszystko – od ściany, lampy i ich kolor przez szafy i stoliki, aż do rzeczy w sypialni najważniejszej – łóżka, w końcu to tak naprawdę ono tworzy z pokoju sypialnię. Możliwości wybory jest naprawdę ogrom, dlatego każdy znajdzie coś wpasowującego się w jego gust estetyczny czy aranżację pomieszczenia, z którego planuje zrobić miejsce do spania. Są jednak kwestie, które są drobne i czysto estetyczne, ale są również i takie, które są dużo większej wagi – z jakiego materiału powinno być wykonane łóżko?

Łózka drewniane czy metalowe?

Nie ma jednoznaczniej decyzji na ten temat, a każdy z „obozów” ma swoje niepodważalne zdanie w tej kwestii. Abstrahując od takich dywagacji, można jednoznacznie stwierdzić, że nie każdy design będzie pasował do aranżacji pokoju. Mimo oto można śmiało powiedzieć, że drewno pasuje właściwie do wszystkiego, bez względu na to jak bardzo nowoczesne mogłoby być wnętrze. Łóżka drewniane posiadają większe możliwości wyboru, chociażby materiału, a, co za tym idzie, koloru. W dodatku jest to wyjście dużo bardziej bezpieczne, zwłaszcza gdy sami projektujemy naszą sypialnię.

Łóżka drewniane – zalety

Jedyną z największych zalet łóżek drewnianych jest ich uniwersalność. Ciężko jest popełnić błąd przy wyborze łóżka drewnianego do sypialni, o ile będzie ono pasowało kolorystycznie do reszty pomieszczenia, wobec czego jest to wyjście znacznie bezpieczniejsze. Drewno jest również tworzywem naturalnym, co w efekcie sprawia, że jest ono antyalergiczne i ekologiczne. Jest to surowiec bardzo trwały, czego przykładem mogą być, chociażby antyczne meble.

Poddając je regularnej pielęgnacji i impregnacji, które są stosunkowo łatwe, taki mebel jest w stanie wytrzymać dziesiątki lat, wręcz całe pokolenia, co z perspektywy dłuższego czasu można potraktować jako inwestycję na przyszłość. Drewniane łóżka tworzą również atmosferę spokoju, przyjazności i harmonii, ponieważ są stworzone z naturalnego surowca. Sposoby ich dekoracji są również właściwie nieskończone, dzięki czemu bardzo łatwo można im nadać indywidualny charakter.

Jest to mebel ponadczasowy, który zawsze będzie klasyką designu. Drewno jest materiałem, który posiada jedną z szerszych gam kolorystycznych do wyboru w zależności od gatunku, co również niesie za sobą inne właściwości. Łóżka z różnych rodzajów drewna, w związku z tym, będą miały różną wytrzymałość lub giętkość, a nie tylko barwę czy zapach, co powinno się także wziąć pod uwagę; możliwości są właściwie nieskończone, zaczynając od jasnego, ale silnego dębu, przez delikatną sosnę, a kończąc na ciemnym i majestatycznym hebanie.

Z odpowiednim budżetem na łóżko drewniane, naszym jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Mówi się również, że nie ma ani wygodniejszych, ani zdrowszych łóżek niż te wykonane z dobrej jakości drewna, w końcu drewno jest czymś zupełnie naturalnym, dzięki czemu nie wymaga ono wielu przeróbek i udoskonaleń środkami chemicznymi, które mogłyby wpłynąć na komfort naszego snu.

Wykładzina – stylowe i funkcjonalne rozwiązanie

0
wykładzina

Aranżując mieszkanie czy dom, prędzej czy później staniemy przed pytaniem – jaką podłogę wybrać? To, co wybierzemy, powinno nie tylko atrakcyjnie wyglądać i wkomponowywać się w styl wnętrza, ale również pełnić bardzo określone funkcje użytkowe. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest wykładzina, która świetnie sprawdza się w pokojach czy korytarzach.

Rodzaje materiałów wykończeniowych podłóg

W bogatej ofercie producentów branży podłogowej można znaleźć wiele propozycji. W łazienkach stosowane są płytki ceramiczne odporne na działanie wody. Można wyróżnić: glazurę, gres, terakotę oraz płytki szklane. W przypadku pomieszczeń o innym charakterze preferowane są różne rozwiązania. Dość popularne są panele podłogowe, które wykonywane są z różnych materiałów. Na rynku dostępne są panele drewniane, hybrydowe (połączenie drewna i tworzywa sztucznego), laminowane czy winylowe, które pojawiły się dość niedawno. Innym sprawdzonym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób, jest wykładzina. W tej grupie pokryć podłóg też wyróżnia się różne odmiany. Kryterium podstawowego podziału dotyczy materiału, z którego produkt został wykonany. Mogą to być włókna naturalne pochodzenia roślinnego, takie jak sizal i bawełna, lub pochodzenia zwierzęcego jak wełna owcza lub wielbłądzia. Druga grupa to wykładziny elastyczne, wytwarzane z włókien sztucznych, takich jak polipropylen, nylon, czy na przykład akryl. Obie grupy różnią się wyglądem i właściwościami.

Wykładzina – jaką wybrać?

Dokonując wyboru, należy kierować się nie tylko wrażeniem estetycznym. Podłoga w salonie czy w dziecięcym pokoju ma do realizacji określone zadania, i są one różne w zależności od pomieszczenia i natężenia użytkowania. Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny. W przypadku aranżacji pokoju małego dziecka należy wziąć pod uwagę właściwości amortyzujące, tak by upadki nie kończyły się bolesnymi stłuczeniami. W tej roli świetnie sprawdza się wykładzina z podkładem z pianki lateksowej z włókien sztucznych, które łatwo się czyści. Dodatkowo można wybrać ciekawy kolorowy wzór, który pobudzi wyobraźnię dziecka i zachęci do zabawy. Do sypialni natomiast lepiej wybrać wykładzinę z długim włosiem, typu shaggy, która wygląda bardzo efektownie i nadaje wnętrzu przytulny charakter. Bardzo popularne są również modele z wełny owczej, które cechuje wyjątkowa miękkość.

Oferta jest bardzo bogata, a wybór niełatwy. Należy jednak pamiętać, aby wybrana przez nas podłoga spełniała swoje funkcje, które różnią się w zależności od rodzaju pomieszczenia. Inne rozwiązanie zastosujemy w kuchni, a inne w salonie. Wybierając wykładzinę, dowiedzmy się z czego jest wykonana i do jakiego rodzaju użytkowania najlepiej się nadaje.

Modne meble łazienkowe do Twojego domu

0
Modne meble łazienkowe

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu, które pełni wiele istotnych funkcji. Z jednej strony odgrywa rolę reprezentacyjną, a z drugiej stanowi intymną przestrzeń do kojącej kąpieli i relaksu. Modne meble łazienkowe pomogą Ci odnaleźć aranżację, w której poczujesz się komfortowo.

Nowoczesne meble do łazienki

Styl nowoczesny nie wyklucza klasycznych rozwiązań. Wręcz przeciwnie! Nowoczesne meble do łazienki są ukoronowaniem prostoty, elegancji, przestronności oraz minimalizmu. W rezultacie otrzymujesz przestrzeń, która jest nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna.

W tym celu warto wybrać podwieszane meble łazienkowe. Znajdziesz je w sklepie MultiBrand24, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie ogromny wybór gotowych zestawów mebli. Wystarczy, że wybierzesz jeden z nich!

Podwieszane meble łazienkowe odsłaniają podłogę, co powoduje, że dostępna przestrzeń optycznie się powiększa. Co więcej, łazienka staje się w ten sposób nowoczesna! Istotnym elementem mebli łazienkowych jest również kolor, który powinien odznaczać się elegancją oraz prostotą. W ten sposób warto postawić na barwy ponadczasowe takie, jak biel, czerń lub brąz oraz ich odcienie: beż, szarość, grafit.

Jak wybrać modne meble łazienkowe?

Modne meble łazienkowe charakteryzują się minimalistycznym wzornictwem. Z reguły występują w formie gładkich powierzchni z dodatkiem połysku lub laminatów. W efekcie meble nie tylko się estetycznie prezentują, ale są również łatwe w utrzymaniu czystości. Tego typu rozwiązania są więc trwałe i praktyczne oraz nie przytłaczają jednocześnie nadmierną dekoracyjnością.

Dla osób, które chcą wprowadzić nieco więcej ciepła do wnętrza łazienki, polecamy meble w kolorach imitujących drewno, które doskonale ocieplają przestrzeń i nadają jej przytulną atmosferę.

Modne meble łazienkowe powinny charakteryzować się również odpowiednim oświetleniem. Aby uzyskać efekt świeżości i przestronności warto zdecydować się na nowoczesne oświetlenie LED. W MultiBrand24 przygotowaliśmy warianty oświetlenia 3-punktowego oraz 6-punktowego w kilku wersjach kolorystycznych: białej, czerwonej, niebieskiej, zielonej oraz RGB.

W rezultacie możesz przełamać klasyczne barwy mebli niestandardowym kolorem oświetlenia, ponieważ nawet najbardziej minimalistyczne przestrzeni, potrzebują wyróżniających się elementów.

Trwałe meble do Twojego domu

MultiBrand24 to sklep z wyposażeniem do domu, w którym znajdziesz modne meble łazienkowe, czekające na Ciebie w gotowych zestawach. Twoim jedynym zadaniem jest wybór odpowiedniej kompozycji i złożenie zamówienia. Przygotowaliśmy dla Ciebie dziesiątki niepowtarzalnych i trwałych zestawów, które upiększą Twoją łazienkę na długie lata!

Donice na taras – jakie wybrać?

0
Donice na taras

Każdy posiadacz tarasu pragnie, aby ten wyglądał pięknie i wyjątkowo. Jest to możliwe jeśli taras zostanie odpowiednio udekorowany. Najlepiej do tego celu wykorzystać kwiaty doniczkowe. Stanowić będą idealną ozdobę tarasu. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać doniczki.

Rodzaje donic tarasowych

Wydawać by się mogło, że jedną rolą donicy jest stanie i ładne prezentowanie się. Nic bardziej mylnego. Wybór donicy ma bowiem ogromny wpływ na uprawę kwiatów. Dlatego wybór donicy zawsze powinien być dokładnie przemyślany. Aby móc wybrać donice na taras znać trzeba dostępne na rynku rodzaje. Pierwszym z nich są donice z tworzywa sztucznego. Dostępne są w różnych kształtach, kolorach i fakturach. To jeden z głównych powodów, dla których to właśnie donice z tworzyw sztucznych cieszą się ogromną popularnością. Drugim rodzajem donic są donice z technorattanu. Przypominają one rattanową plecionkę. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Trzeci rodzaj donic to donice betonowe. Są ciężkie, ale za to stabilne i trwałe. Jeśli donice na tarasie mają być od czasu do czasu przenoszone to wybrać należy małe donice betonowe. Mogą one stanowić ciekawy element wystroju tarasu. Wspomnieć trzeba również do ceramicznych donicach na taras. Są dość popularne ze względu na to, iż dostępne są wielu rozmiarach, kolorach i kształtach.

Donice a uprawiane rośliny

Wybierając donice na taras pod uwagę wziąć należy również to jakie rośliny będą w nich uprawiane. Jeśli uprawiane mają być drobne kwiaty, wówczas dobrym wyborem będą małe donice ceramiczne. W donicach wąskich i wysokich śmiało sadzić można iglaki, dracen i palm. Co ważne, tego typu donice pozwalają na zaoszczędzenie nieco miejsca na tarasie. Za to donice szerokie i płytkie dobrze sprawdzą się w przypadku sadzenia nowalijki oraz kaktusów. Do dekoracji tarasu idealnie sprawdzą się donice wiszące oraz te w kształcie dzbanów i waz. Te ostatnie posłużyć mogą do sadzenia różnego rodzaju gatunków roślin wysokich.

Czyszczenie donic

Nie można zapomnieć o to, że donice na tarasie musi być systematycznie i właściwie czyszczone. W innym przypadku taras straci swoją estetykę. Czyszcząc donice pamiętać należy o kilku zasadach. Przede wszystkim najlepiej jest to robić w słoneczny dzień, aby uniknąć wilgoci. Ważne jest także, aby do czyszczenia stosować specjalne szczotki, które dostosowane są do konkretnego rodzaju donic. W innym przypadku powierzchnię donicy można zniszczyć. Jeśli zasady te będą przestrzegane to można mieć pewność, że wybrane donice na taras zawsze będą prezentować się bardzo atrakcyjnie.