wtorek, Styczeń 26, 2021

Zamiokulkas zamiolistny – jak go pielęgnować?

0
Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną do pomieszczeń w których promieni słonecznych jest jak na przysłowiowe lekarstwo. To także znakomity wybór dla osób, którym zależy na mało wymagających kwiatach. Aby jednak móc długo się nim cieszyć, a tym samym zapewnić mu zdrowie kwitnięcie trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? Podpowiadamy.

Zamiokulkas zamiolistny – kilka słów o uprawie

W naturalnych warunkach zamiokulkas występuje w klimacie podrównikowym suchym, który panuje w Tanzanii oraz na Zanzibarze. Tamtejsze lato zapewnia mu wilgotne powietrze, natomiast zimą suche zwrotnikowe. Z uwagi na to, że pora sucha trwa nawet 10 miesięcy zamiokulkas musi nagromadzić w swoich mięsistych liściach odpowiednią ilość zapasów. Te wyrastają z podziemnego bulwiastego kłącza, w którym również dochodzi do magazynowania. Nic więc dziwnego, że w warunkach domowych nie wymaga częstego podlewania, a w nich pojawił się stosunkowo niedawno.

Zamiokulkas w przestrzeniach mieszkalnych nie jest jeszcze aż tak bardzo popularny, ale sukcesywnie się to zmienia. Na tle innych roślin wyróżnia go przede wszystkim to, że w zdecydowanie większym stopniu od nich jest on odporny na działanie wszelkich niekorzystnych warunków uprawy.

Zamiokulkas pielęgnacja

Mówiąc o zamiokulkas pielęgnacja musimy przygotować się na zainwestowanie w odpowiednie podłoże. W praktyce powinno mieć ono odczyn lekko kwaśny, który utrzymuje się w granicach pH 5,5-6,5. Koniecznie zadbajmy o to, aby było ono żyzne, a ponadto przepuszczalne. Zwróćmy także uwagę na to czy jest próchnicze. Można więc z powodzeniem kupić substrat torfowy, który będzie wymieszany z piaskiem.

Nie bez znaczenia pozostaje także inwestycja w dobrą donicę. Dobra mówiąc o zamiokulkasie oznacza przede wszystkim duża. Dlaczego? Chodzi o to, aby kwiat miał odpowiednią ilość miejsca na ulokowanie swojego rozbudowanego systemu korzeniowego wraz z grubymi kłączami, a tym samym, rozrostu. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia jej kształtu. Za najbardziej optymalny uznawany jest płaski.

W jakim miejscu najlepiej czuje się zamiokulkas? Warto, aby zapewnić mu półcieniste, albo nawet cieniste, gdzieś w głębi pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, że kwiat jest naprawdę bardzo mało wymagający jeśli chodzi o dostęp do światła, więc idealnie sprawdzi się nawet w mieszkaniach w których jest go niewiele. Zdecydowanie bardziej możemy mu zaszkodzić, jeśli wystawimy go na zbyt ostre słońce.

Jak podlewać tą roślinę? Z uwagi na fakt, że wykazuje ona zdolność gromadzenia wody, musimy dostarczać mu ją dość ostrożnie. Warto ją podlać dopiero wtedy, kiedy podłoże będzie lekko przeschnięte. Pamiętajmy o zastosowaniu takiej o temperaturze pokojowej, najlepiej odstałej.

Zamiokulkas – choroby

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem na drodze do rozpoczęcia przygody uprawą zamiokulkasa jest jego zakup ze sprawdzonego źródła. To ważne, jeśli chcemy mieć pewność, że wprowadzamy do domu zdrową roślinę. Korzystajmy więc z usług dobrych sklepów, takich jak Plants & Pots. Wśród najczęstszych chorób wymienia się takie jak zgnilizny oraz fytoftoroza.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików? Przegląd kluczowych funkcji

0
oczyszczacz powietrza dla alergików

Na podstawie przeprowadzonych badań można wysnuć dwa wnioski: po pierwsze jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy jest coraz gorsza, a po drugie, alergie oddechowe i skórne są coraz częstszym problemem i dotykają coraz szersze grono osób. Przyczyny obu tych zagadnień są zróżnicowane, natomiast w przypadku alergii oddechowych faktem jest, iż pogarszająca się jakość powietrza wpływa na ich uaktywnienie się. Co więcej, ze względu na liczbę nowo wykrywanych alergii, schorzenie to można już nazwać śmiało problemem cywilizacyjnym. 

Jasne, ktoś może powiedzieć, że przecież alergia to nie choroba. Jednak osoby na co dzień zmagają się ze skutkami alergii, doskonale wiedzą, że potrafi ona przysporzyć wielu trudności. W walce z alergią można stosować rozmaite leki: tabletki, maści i inhalatory, jednak dzięki rozwojowi technologii na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych urządzeń takich jak domowe oczyszczacze powietrza dla alergików. Jak działa taki sprzęt? I czy oczyszczacz powietrza dla alergików jest w stanie ułatwić oddychanie i zmniejszyć objawy alergii? Przekonaj się co może zaoferować taki sprzęt i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Wszystko co musisz wiedzieć o oczyszczaczach powietrza dla alergików znajdziesz w tym tekście. 

Oczyszczacz powietrza dla alergików – na co zwrócić uwagę

Sercem każdego oczyszczacza powietrza dla alergików i nie tylko jest filtr. Dla każdego alergika najbardziej uciążliwe są najróżniejsze pyły i pyłki, które unoszą się w powietrzu. Zwłaszcza zimą ich stężenie jest wysokie, co znacząco utrudnia alergikom oddychanie. Dobry filtr będzie w stanie wychwycić z powietrza pyłki, alergeny, wirusy, bakterie, a także zarodniki pleśni. Najlepiej wszystkie te mikroorganizmy i cząsteczki wyłapuje filtr HEPA, który jest szczególnie polecany właśnie dla osób zmagających się z alergiami. Należy pamiętać, że filtry w oczyszczaczu powietrza dla alergików należy regularnie wymieniać. Tylko wtedy urządzenie będzie w 100% skuteczne i bezpieczne. 

Dodatkowo, dobry oczyszczacz powietrza dla alergików powinien posiadać jonizator i nawilżacz. Jonizator pomaga podnieść jakość powietrza w pomieszczeniu za sprawą uwolnienia do powietrza jonów. W połączeniu z funkcją nawilżania, urządzenie spowoduje, że funkcjonowanie w takim pomieszczeniu stanie się przyjemne i komfortowe nawet dla osób z bardzo ciężkimi przypadkami alergii. 

Dla alergika szkodliwe będzie zarówno zbyt suche jak i zbyt wilgotne powietrze, dlatego oczyszczacz powietrza dla alergików z funkcją nawilżania warto ustawić tak, aby generował prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniu w przedziale od 40% do 60%. Zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które wdychane do organizmu są bardzo szkodliwe. 

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z ciężką i męczącą alergią oddechową lub skórną, już czas żeby wypróbować oczyszczacz powietrza dla alergików. Taki sprzęt mają w ofercie liczne firmy, które specjalizują się w produkcji tego typu urządzeń. Większość modeli wraz z rzeczowymi opisami i w najlepszej cenie, znajdziesz w sklepie internetowym Friker: https://friker.pl/pl/menu/oczyszczacze-powietrza/dla-alergikow-z-technologia-tss-245.html. Friker pomoże Tobie i Twoim bliskim zadbać o czyste otoczenie w domu. Dzięki domowemu oczyszczaczowi powietrza dla alergików jakość powietrza, którym oddychacie znacząco się poprawi. Przejrzyj wszystkie oczyszczacze powietrza dla alergików dostępne na stronie i wybierz idealny model. Zamów z wygodną dostawą już dziś i ciesz się nowym produktem w kilka dni. Życie jest zbyt krótkie, by oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Zmień to teraz! 

Z jakich dekoracji warto skorzystać w Walentynki?

0
Z jakich dekoracji warto skorzystać w Walentynki

Walentynki to święto obchodzone 14 lutego. Obchodzi je zdecydowana większość zakochanych par. Pomysłów na spędzenie tego wyjątkowego dnia jest całkiem sporo. Najważniejsze jest to, aby świętować Walentynki ze swoją drugą połówką. Jeżeli spędzamy ten dzień w domu, warto byłoby zadbać o tematyczne dekoracje na Walentynki.

Wykorzystaj możliwości świec zapachowych

Poszukując idealnych dekoracji na Walentynki warto przyjrzeć się świeczkom zapachowym. Znajdziemy je zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Świece mogą posiadać rozmaite kolory oraz zapachy. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby ich wygląd nawiązywał w jakiś sposób do święta zakochanych, warto byłoby wybrać świeczki w barwach różu czy czerwieni. Trudno bowiem o kolory, które bardziej kojarzą się z płomiennym uczuciem łączącym dwoje zakochanych w sobie ludzi. Warto zwrócić swoją uwagę także na świeczki o kształcie serca. Można wybrać nawet małe podgrzewacze, które mają szansę prezentować się wyjątkowo, jeśli ustawimy dużą ich liczbę na naszym stole. Jeżeli jednak cenimy sobie prostotę, lepszym rozwiązaniem będzie zakup pojedynczej, dużych rozmiarów świecy o wybranym przez nas kształcie. Świece mogą uświetnić walentynkową kolację. Najlepiej będą prezentować się, jeżeli zapalimy je w ciemnym pokoju.

Jakie jeszcze dekoracje warto zakupić?

Wybierając dekoracje na Walentynki warto zwracać uwagę nie tylko na świece. Doskonałą romantyczną ozdobą będą także kwiaty. W szczególności warto sięgnąć po te w czerwonym kolorze. Najlepiej będą prezentowały się róże oraz tulipany. Śmiało można zdecydować się na zakup swojego ulubionego gatunku kwiatów. Bukiety można postawić na stołach oraz półkach. Będą świetną ozdobą podczas kolacji we dwoje. Można także rozsypać płatki róż w łazience i zdecydować się na aromatyczną kąpiel. Dekoracje na Walentynki to także kolorowe girlandy, których wykonanie jest bajecznie proste. Wystarczy nawlec papierowe serca na nitki i gotowe! Poszukując idealnych dekoracji na Walentynki, warto zastanowić się także nad zakupem wieńców ozdobnych. Mogą być one wykonane z kwiatów, najlepiej w kolorze czerwieni lub intensywnego różu. Można powiesić je na drzwiach, a także nad łóżkiem w sypialni. Tak naprawdę jednak zdecydowanie ważniejsza od dekoracji jest atmosfera, która będzie panować między parą w tym wyjątkowym dniu. Sprzeczki oraz kłótnie warto byłoby więc odłożyć na bok. Wykorzystajmy ten wyjątkowy i jedyny w roku dzień na celebrację uczucia, które łączy nas z drugą połówką.

5 kroków do odnowionej łazienki. Wymieniamy płytki na nowe w sposób szybki i profesjonalny

0
5 kroków do odnowionej łazienki. Wymieniamy płytki na nowe w sposób szybki i profesjonalny

Choć łazienka to pomieszczenie w którym remont wykonujemy najrzadziej, to jednak z czasem glazura w naszej łazience jest już passe i mamy ochotę na zmianę, tym bardziej jeśli akurat armatura się zepsuje czy jest potrzeba wymiany także ceramiki łazienkowej. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak wymienić płytki na nowe w sposób szybki i profesjonalny.

Krok pierwszy: dobry projekt ma znaczenie

Na samym początku trzeba zacząć od dobrego projektu nowej łazienki. Jeśli zamierzasz wymieniać ceramikę i armaturę, warto dobrze przemyśleć czy będziesz decydować się na rozwiązania tradycyjne, czy jednak montaż podtynkowy i wiszący, także miski toaletowej. Ponadto musisz pamiętać, że odległość pomiędzy poszczególnymi elementami ceramiki łazienkowej musi wynosić przynajmniej 20 cm. Jeśli łazienka jest mała, to być może lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa, a nie wanna, która zawsze zajmuje więcej miejsca. Kiedy już wszystko masz przemyślane, możesz przejść do drugiego kroku, a więc wyboru odpowiednich płytek i kleju

Krok drugi: wybór płytek i kleju  

Jeśli chodzi o wybór płytek to obliczasz potrzebną ilość na podstawie wymiarów płytki, a także wielkości poszczególnych ścian, zatem trochę matematyki się przyda. Oczywiście nie kupujesz płytek na styk, a przynajmniej 15% więcej, bo zawsze może coś nie pójść przy montażu albo cięciu płytek. Zamiast tradycyjnej glazury, która jednak również prezentuje się znacznie nowocześniej niż modele dostępne jeszcze kilkanaście lat temu, możesz wybrać gres albo spiek kwarcowy. Płytki wielkoformatowe polecane są jednak na duże powierzchnie i lepiej sprawdzają się do wykończenia basenu niż łazienki. Zatem lepiej wybrać gres, tym bardziej że do dyspozycji mamy płytki drewnopodobne, imitujące kamień, beton, gładkie, połyskujące. Jednym słowem możesz z ich pomocą stworzyć wymarzoną łazienkę. Trzeba jeszcze dobrać odpowiednie trwałe kleje do klejenia. Poszczególne rodzaje różnią się przyczepnością i elastycznością. Płytki ceramiczne układa się na elastycznych zaprawach klejowych, a do gresu potrzebny jest klej o większej przyczepności. Jeśli w łazience jest ogrzewanie podłogowe, to musisz wybrać klej odkształcalny. Doskonałej jakości kleje do płytek, także tych gresowych oferuje sklep Ataszek.

Krok trzeci: czy zawsze trzeba skuwać stare płytki?

Masz już klej, masz też płytki w odpowiedniej ilości i teraz jest jedno zasadnicze pytanie: skuwać stare płytki czy też nie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli nie wykonujesz dodatkowej hydroizolacji, bo nie ma takiej potrzeby, a jedynie chcesz zmienić wygląd łazienki, to możesz nowe płytki przykleić na starych. Oczywiście konieczne jest zmatowienie tych starych i ponacinanie szlifierką kątową, a także zagruntować preparatem z piaskiem kwarcowym. Preparaty gruntujące likwidują pylenie i zwiększają przyczepność kleju. Musisz się zastanowić nie tylko nad hydroizolacją, ale również skuwaniem płytek na podłodze. Najczęściej jednak jest to konieczne, gdyż powierzchnia podłogi w łazience nie może znajdować się wyżej niż w innych pomieszczeniach, a dodatkowo lepiej jest płytki ułożyć niżej niż w sąsiadujących pokojach, bo w razie zalania, np. awarii pralki, woda od razu nie przedostanie się z łazienki.

Krok czwarty: hydroizolacja

Z punktu widzenia remontującego łazienki istotne znaczenie ma zapewnienie ochrony przeciwwilgociowej, zatem potrzebna jest odpowiednia hydroizolacja. Dzięki temu pomiędzy ścianą, a płytkami nie powstanie grzyb. Kiedyś o takich kwestiach w ogóle się nie myślało, stąd często w łazienkach w starym budownictwie po pewnym czasie rozwijał się grzyb. W narożnikach w miejscach łączeń ścian i podłóg należy przykleić taśmy uszczelniające, a na podłodze rozprowadzić izolację przeciwwodną, używając folii w płynie lub masy uszczelniającej i nakładając je wałkiem malarskim, pędzlem lub pacą. Taka hydrolizolacja na ścianach powinna znajdować się do wysokości 15 lub 20 cm. Wyższą warstwę trzeba położyć przy wannie i kabinie prysznicowej.

Krok piąty: montaż płytek i fugowanie

Teraz pozostaje nam już tylko główna praca, a więc klejenie płytek i fugowanie. Klej nakładamy na powierzchnię, czyli podłogę lub ścianę, a także płytkę. Po ułożeniu płytki dociska się ręką, a jedną od drugiej oddziela krzyżykami dystansowymi. Płytki zwykle układane są od dołu do góry, chyba że w ostatnim rzędzie mają być przycięte, wtedy płytki przy podłodze układa się na końcu. Fugowanie można wykonać po wyschnięciu kleju i oczyszczeniu z jego resztek płytek i szczelin. Nieszkliwione czy matowe powierzchnie przed fugowaniem można dodatkowo zaimpregnować. Do każdego materiału używa się dedykowanej fugi.

To już koniec, łazienka jest gotowa! Teraz możesz już podziwiać swoją pracę. Na pewno dokładne wykonanie wszystkich elementów krok po kroku się opłaci, gdyż stworzysz piękną łazienkę na lata.

Wnęka ścienna i okienna – jak prawidłowo ją pomalować?

0
Wnęka ścienna i okienna

Wnęka w ścianie czy przy oknie może być wyzwaniem aranżacyjnym, ale nie musi nastręczać trudności w malowaniu. Wnęki mają wiele zalet i mogą w ciekawy sposób urozmaicić przestrzeń. Wymagają jednak specyficznego podejścia do pokrywania ich farbą. Spójrz na nasz krótki przewodnik i nie uniknij błędów.

Zalety wnęki ściennej

Wnęka ścienna czy okienna to interesujący element w mieszkaniu posiadający wiele zalet. Może spowodować zastosowanie ciekawych rozwiązań architektonicznych, które uczynią pomieszczenie nietuzinkowym. Pozwalają budować kameralny klimat oraz optycznie powiększają wnętrza. Pełnią także funkcję doświetlającą, a tworzoną dzięki nim iluzję można wykorzystać w rozmaity sposób. To także miejsce,  którym możesz pozwolić sobie na nietypową ekspozycję według własnych upodobań.

Zasady malowania wnęk

Wnęki mogą być malowane na ten sam odcień, co sąsiadująca z nimi ściana. W przypadku wnęk okiennych często stosuje się jaśniejsze odcienie zwłaszcza, gdy otaczające ją ściany mają intensywny kolor. Malowanie wnęk na biało sprawia, że do środka wpada sporo światła. Z kolei wnęki ścienne malowane na ciemniejszą barwę czynią efekt większej głębi. Więcej na temat zasad i tricków w malowaniu wnęk znajdziesz na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/wneki-wewnatrz-pomieszczen.

Jak malować wnękę okienną?

Do tej czynności przystąp dopiero po pokryciu farbą ścian. Zadbaj o to, by zabezpieczyć framugę okienną taśmą malarską. Oprócz tego pod oknem rozłóż folię, jeśli w jego pobliżu znajduje się kaloryfer, zadbaj również o to, by go ochronić przed kapaniem farby. Istotne jest czy wnęka okienna będzie miała ten sam odcień co reszta ścian. Jeśli nie, to pamiętaj o tym, że niezbędne jest zabezpieczenie krawędzi wnęki od strony ściany. Kolejnym krokiem jest pokrycie farbą miejsc przy krawędziach okna i punkty łączące dwie płaszczyzny. Przyda Ci się w tym celu płaski pędzel.

Gdy już pokryjesz te miejsca farbą, do kolejnego etapu prac użyj wałka. Z jego pomocą pomaluj całą wnękę. W przypadku głębszych wnęk okiennych możesz użyć szerokiego wałka, takiego jakiego używasz do malowania ścian. Po pomalowaniu pierwszej warstwy odczekaj aż farba wyschnie i nałóż drugą powłokę. Po skończeniu malowania pamiętaj o usunięciu taśmy malarskiej. Jeśli pozostawisz ją na ścianie, może zaschnąć i zniszczyć efekt malowania.

Malowanie wnęki ściennej

Malowanie wnęki ściennej niewiele się różni od pokrywania farbą wnęki okiennej. Jeśli wnęka ścienna będzie pokryta innym kolorem niż reszta ścian, pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu łączeń przy użyciu taśmy malarskiej. Po pomalowaniu ściany oraz jej wyschnięciu pamiętaj, by nakleić taśmę w narożniku, która pozwoli ochronić świeżą powłokę malarską przed zabrudzeniem farbą, którą będziesz pokrywać boczne ściany wnęki. Jeśli cała wnęka ścienna ma mieć jeden kolor, wówczas rozpocznij pracę od malowania łączeń powierzchni, a następnie pomaluj resztę z użyciem wałka. Do malowania warto użyć farby wysokiej jakości, gdyż wnęka to mocno eksponowane. Bez trudu z tym wyzwaniem poradzi sobie farba Śnieżka EKO oraz Śnieżka Barwy Natury.

Projektowanie wnętrza mieszkania

0
Projektowanie wnętrza mieszkania

W ostatnich czasach bardzo chętnie kupujemy mieszkania w stanie deweloperskim. Jednak takie mieszkanie musimy najpierw urządzić zanim się do niego wprowadzimy. Deweloperski stan mieszkania daje nam wiele możliwości, ponieważ możemy zaprojektować wnętrze w taki sposób jak chcemy. Jednak prawda jest taka, że nie każdy wie jak zaprojektować wnętrza mieszkania.

Dlaczego warto posiadać fototapetę w mieszkaniu?

0
fototapeta w mieszkaniu

Coraz więcej osób decyduje się na zakup fototapety do mieszkania. To wyjątkowy dodatek, przy pomocy którego można stworzyć ciekawą aranżację wnętrza. W zależności od wybranej propozycji stanowić będzie ciekawe tło dla mebli lub główny element wystroju. Dlaczego warto posiadać fototapetę w mieszkaniu?

Jedną z ciekawych propozycji, aby nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, są fototapety. Aktualnie trend ten powraca do łask, zaskakując oryginalnym wyglądem, który nie ma już nic wspólnego z oklepanymi tapetami sprzed wielu lat. Dodaje wnętrzom głębi i wyjątkowej wyrazistości, a nierzadko też pomaga optycznie zwiększyć przestrzeń. Nic więc dziwnego, że chętnie wybierany jest do dekoracji ścian w całym domu.

Gdzie można umieścić fototapetę?

Fototapety to uniwersalne akcesoria wyróżniające się ciekawym wzornictwem. Za ich pomocą można nadać wnętrzu wyjątkowego uroku. Jak się okazuje, ten modny dodatek świetnie zaprezentuje się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Wystarczy jedynie umiejętnie rozplanować wolną powierzchnię, na której ma się znaleźć. Fototapety szczególnie efektownie wyglądają w salonie, pokoju dziennym czy sypialni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w kuchni lub łazience, jeśli pozostanie w nich wolna przestrzeń.

Chcąc cieszyć się eleganckim, a jednocześnie oryginalnym wystrojem wnętrza, warto zdecydować się na fototapetę. Szczególnie pięknie wyglądają w dużych pomieszczeniach. Umieszczając je na ścianie, należy pamiętać, aby nie zasłonić ich za bardzo meblami. W salonie można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, dobierając propozycję o fantazyjnych wzorach. Z kolei w sypialni najlepiej postawić na stonowane kolory. Jeśli chcesz nabyć stylowe fototapety na wymiar, możesz skorzystać z tej strony internetowej: https://www.swiat-obrazow.pl/fototapety-na-wymiar.html

Dlaczego warto zdecydować się na fototapetę?

Z roku na rok coraz większą popularnością na nowo cieszą się fototapety. To jeden z ciekawych pomysłów, aby zmienić wystrój wnętrza nie do poznania. Odpowiednio dobrana propozycja nadaje pomieszczeniu ciekawego charakteru, dzięki czemu nie potrzeba dodatkowych dekoracji na ścianie. Do niewątpliwych zalet zalicza się mnóstwo możliwości twórczych, które pozwalają uzyskać piękny efekt. W zależności od indywidualnych potrzeb można przebierać spośród licznych wariantów, dzięki czemu bez problemu znajdziesz idealną propozycję dla siebie.

Na przestrzeni ostatnich lat fototapety tworzone są w zupełnie innej formie niż wcześniej. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiału charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Co więcej, przez długi czas zachowują żywe kolory. Dodatkowym atutem jest łatwe klejenie, dzięki czemu każdy bez problemu sobie z tym poradzi. Przy wyborze najlepiej kierować się jakością, aby mieć pewność, że zachowają estetyczny wygląd przez wiele lat. Obecnie fototapety sprzedawane są na konkretny wymiar, co pozwoli dopasować je do własnych potrzeb i metrażu pomieszczenia.

Do czego można zastosować tkaninę wodoodporną?

0
Do czego można zastosować tkaninę wodoodporną

Poprzez różnorodny wybór estetycznych tkanin wodoodpornych, spełniają one wiele różnorakich funkcji. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w krawiectwie oraz jako rodzaj obrusu na tarasowym stole. Do czego jeszcze można zastosować tkaninę wodoodporną, aby w pełni wykorzystać jej potencjał?

Sytuacje, w których przydaje się tkanina wodoodporna

Pomyśl, że niebawem wybierasz się na biwak do lasu i potrzebujesz nieprzemakalnego śpiwora, ale nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup nowego. Rozwiązanie? Tkanina wodoodporna! A teraz wyobraź wyjście ze znajomymi do restauracji. Już od kilku dni zapowiada się, że będzie padać, a Ty nie masz parasola przeciwdeszczowego. Co zrobisz? Wystarczy kawałek tkaniny wodoodpornej!

Tkanina wodoodporna jest wykorzystywana w niezliczonej ilości codziennych sytuacji. Z jednej strony jest podstawowym elementem odzieży przeciwdeszczowej (np. kurtek, peleryn czy czapek). Z drugiej natomiast sprawdza się doskonale, jako element domowego wyposażenia w postaci: obrusów, parasolów, plandek, zadaszeń, markiz, parawanów czy tekstyliów ogrodowych.

Tkanina wodoodporna sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest konieczna trwała i skuteczna ochrona nie tylko przed deszczem, ale również przed wiatrem i chłodem. W rezultacie powstaje funkcja izolująca ciepło, która sprawia, że ten rodzaj tkanin jest świetnym rozwiązaniem zarówno na deszczowe, jak i zimowe dni.

Jak działają tkaniny wodoodporne?

Tkaniny wodoodporne przede wszystkim nie przepuszczają wilgoci, zapewniając jednocześnie wygodę noszenia. Co więcej, wysokiej jakości materiał zapewnia ciepło, chroniąc także przed wiatrem. Stąd tkaniny wodoodporne są podstawowym elementem wyposażenia, m.in.: sprzętu biwakowego, gdyż ze względu na swoją funkcjonalność, doskonale sprawdzają się podczas aktywności na zewnątrz. Zwłaszcza w wersji „oddychającej”, czyli przepuszczającej powietrze, odprowadzającej pot z ciała i pozwalającej na właściwą wentylację.

Mówiąc o działaniu tkanin wodoodpornych, nie sposób pominąć ich wyglądu i estetyki. Na rynku znajduje się wiele unikalnych tkanin i dzianin, które świetnie chronią przed deszczem. Ich różnorodność pod kątem: koloru, kroju, wzornictwa czy materiału sprawia, że z tkanin wodoodpornych może skorzystać każdy, kto pragnie zabezpieczyć się przed wilgocią. Bez względu na okoliczności! Różnorodność wyboru powoduje więc, że tkaniny i dzianiny trafiają w gusta oraz spełniają indywidualne preferencje nie tylko pod względem funkcjonalności, ale również estetyki.

Do czego można zastosować tkaninę wodoodporną?

Tkaninę wodoodporną można wykorzystać w każdej sytuacji, w której istnieje ryzyko zawilgocenia lub przemoczenia. W ten sposób można ochronić siebie, swoich bliskich lub swoje mienie przed szkodliwym działaniem wody. Tkaniny wodoodporne są powszechnie używane w: wędkarstwie, biwakowaniu, aktywności fizycznej na zewnątrz, myślistwie oraz domach prywatnych. Rozważ więc zakup własnej tkaniny lub dzianiny, z której powstaną gotowe przedmioty odporne na deszcz, chłód i wiatr.

Jak dobrać płytki na ścianę i podłogę?

0
Jak dobrać płytki na ścianę i podłogę

Właściwy dobór płytek na ścianę i podłogę pozwala uzyskać estetyczny oraz trwały efekt na długie lata. Czym się kierować podczas zakupu? Na co zwrócić uwagę? Jak połączyć płytki na ścianę z płytkami na podłogę, aby uzyskać harmonijną kompozycję?

Rodzaje płytek

Zarówno płytki ścienne, jak i płytki podłogowe charakteryzują się kilkoma rodzajami, których wybór będzie kluczowy w oczekiwanym efekcie. To właśnie od rodzaju płytek zależy ich trwałość oraz odporność na zabrudzenia i uszkodzenia. Co więcej, wybór produktu powinien być dopasowany do stylu aranżacyjnego danego wnętrza.

Płytki na ścianę

Wśród produktów ściennych wyróżniamy:

 • płytki z cegły (szybki i łatwy montaż, trwałe i odporne na uszkodzenia, łatwe do czyszczenia),
 • beton architektoniczny (unikalny, odporny na zniszczenie i skrajne temperatury),
 • deski ścienne (w połączeniu z impregnatem są odporne na wilgoć i plamy),
 • płytki cementowe (gruba warstwa ochronna, odporne na ścieranie i uszkodzenia),
 • kafelki ceramiczne (niepalne, antystatyczne, stosowane także pod prysznicem),
 • farby ekologiczne (alternatywna opcja dla płytek na ścianę).

Każdy rodzaj płytek pasuje do innego typu wnętrz. Płytki z cegły i beton architektoniczny doskonale komponują się ze stylem industrialnym i nowoczesnym. Deski ścienne nadają natomiast pomieszczeniom ciepła, przytulności i elegancji. Z kolei wielobarwne płytki cementowe nawiązują do wnętrz w stylu marokańskim lub portugalskim, który jest absolutną opozycją do minimalistycznych rozwiązań, które oferują kafelki ceramiczne.

Płytki podłogowe

Najpopularniejsze rodzaje płytek na podłogę to:

 • płytki z cegły (ekologiczne, pasują do ogrzewania podłogowego),
 • terakota podłogowa (trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych),
 • podłogi drewniane (wytrzymałe, oryginalne, naturalne),
 • płytki cementowe (przyciągają uwagę, odporne na uszkodzenia),
 • płytki lastryko (zamiennik marmuru, odporne na ścieranie, pękanie i zarysowanie).

Wybór płytek podłogowych – podobnie jak w przypadku płytek ścienny – powinien zostać dopasowany do stylu aranżacyjnego wnętrza. Tym samym płytki z cegły są dość uniwersalne i pasują do wielu typów pomieszczeń. Terakota natomiast jest stworzona do klasycznych wnętrz i świetnie sprawdza się zwłaszcza w kuchni. Podłogi drewniane i płytki lastryko cechują się natomiast unikalnością, ponieważ każdy element może się od siebie nieznacznie różnić, co daje efekt wyjątkowości! Z kolei płytki cementowe wyróżniają się wielobarwnością i bogactwem zdobienia.

Jak dobrać płytki na ścianę i podłogę?

Zanim dokonasz zakupu płytek, najpierw przygotuj pod nie podłoże. Powinno być ono czyste, gładkie i pozbawione plam. W rezultacie unikniesz problemów nie tylko podczas montażu, ale również podczas użytkowania.

Wybierając płytki, kieruj się prostą zasadą, która mówi, że na podłodze powinny znaleźć się większe płytki. Wszystko za sprawą łatwości w montażu oraz późniejszym czyszczeniu zabrudzeń na fugach. W przypadku płytek na ścianę można stosować zarówno duże, jak i małe rozmiary. W tym przypadku warto kierować się przede wszystkim stylem aranżacyjnym danego pomieszczenia.

Szczególnym miejscem, na które należy zwrócić uwagę podczas kupowania i zakładania płytek, jest łazienka. Ze względu na ryzyko zawilgocenia i dużą ekspozycję na działanie wody, płytki powinny cechować się albo odpornością na wilgoć, albo muszą zostać zabezpieczone specjalnymi izolacjami. Co więcej, płytki powinny pokrywać ściany w miejscach, które są narażone na działanie wody.

Kompozycje z płytek ściennych i podłogowych

Projektanci wnętrz wyróżniają kilka podstawowych kompozycji płytek na ścianę i podłogę, które możesz ułożyć we własnym domu lub mieszkaniu. Są to:

 • kompozycje kontrastowe (wyraźna różnica koloru),
 • kompozycje jednolite (zestawienie tych samych kolorów lub podobnych odcieni),
 • kompozycje z wykorzystaniem listwy (oddzielające płytki ścienne od płytek podłogowych),
 • kompozycje z podziałem na strefy (np. inne płytki pod prysznicem, a inne wokół umywalki).

Pomysłów na stworzenie unikalnej aranżacji wnętrz jest mnóstwo, jednak warto dostosować je do charakteru danego pomieszczenia i oczekiwanego efektu. Już wiesz, jak dobrać płytki na ścianę i podłogę. Teraz nadszedł czas, abyś zastosował nową wiedzę w praktyce!

Jak urządzić dom, ogród aby był przyjazny dla dziecka?

0
dom przyjazny dla dziecka

Dom przyjazny dziecku to miejsce, do którego Twoja pociecha wraca z radością, czuje się w nim kochana i bezpieczna. Aranżacja domowej przestrzeni, w której mieszkają dzieci, szczególnie małe, wymaga odpowiedniej wiedzy i wyobraźni. Jak urządzić dom, ogród aby był przyjazny dla dziecka?

Jak urządzić ogród, aby był przyjazny dziecku?

Jeżeli mieszkacie w domu z ogrodem, Wasz zaciszny zakątek musi nieco zmienić swoje oblicze, tak by zapewniał maluchowi rozrywkę. Zabawa na świeżym powietrzu pozwala spożytkować dziecku nieograniczone pokłady energii, dzięki kontaktowi z naturą dziecko jest pogodne i radosne oraz rzadko choruje. Kiedy brak Ci pomysłu na reorganizację zielonej przestrzeni, zajrzyj do sieci, szukaj informacji na serwisach internetowych. Jak urządzić ogród, aby był atrakcyjny dla dzieci podpowiada czasdladzieci.pl, znajdziesz tam wiele ciekawych koncepcji aranżacyjnych, dzięki którym zmienisz swoją przydomową działkę w prawdziwe centrum rozrywki.

Ważne, by Wasz ogród został wyposażony w sprzęty i urządzenia dostosowane do wieku i aktualnych potrzeb dziecka. Zwróć uwagę na atesty i certyfikaty elementów placu zabaw, dobierz poszczególne moduły tak, aby były bezpieczne. Urządź plac zabaw dla dziecka w ogrodzie w miejscu, które jest widoczne z okien domu i jeśli to możliwe, w odległości kilku metrów od ogrodzenia. Zorganizuj miejsce na huśtawkę, zjeżdżalnię czy piaskownicę w częściowo zacienionym miejscu. Pozostaw wokół placu zabaw strefę bezpieczeństwa, w pobliżu nie mogą stać ogrodowe sprzęty i donice.

Projekt domu a bezpieczeństwo dziecka

Kiedy na świat przychodzą dzieci, życie dorosłych staje na głowie. Zmiany dotyczą nie tylko organizacji czasu i dotychczasowych nawyków. Dziecko w domu to również adaptacja przestrzeni  mieszkalnej do potrzeb małego człowieka. Twoim najważniejszym zadaniem podczas urządzania domu, w którym jest dziecko jest minimalizowanie ryzyka ewentualnych wypadków. Dom musi być dla dziecka bezpieczny i zorganizowany tak, aby maluch mógł się w nim poruszać swobodnie i bez zakazów.

Tutaj przydadzą się m. in. ograniczniki czy płotki ochronne służące do montażu na płycie kuchennej, blokady piekarnika, maty i paski antypoślizgowe, zabezpieczenia i blokady na okna, drzwi, szuflady. Nie zapomnij o schowaniu wiszących kabli elektrycznych i zabezpieczeniu gniazdek, w które maluchy chętnie wkładają małe paluszki.

Kupując meble, wybieraj sprzęty o epileptycznych kształtach, z zaokrąglonymi krawędziami. Koniecznie przymocuj półki, regały i komody do ściany, dzieci podczas zabawy często traktują je jak wyzwanie i wspinają się na meble.

Pokój dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

W pokoju dziecka zostaw możliwie największy obszar wolnej podłogi, wygospodaruj jak najwięcej miejsca do zabawy. Pamiętaj, że dzieci szybko wyrastają ze swoich pokojów, dlatego w miarę upływu czasu dostosuj wyposażenie i układ mebli. W pokoju starszego dziecka wyodrębnij miejsce na zabawę, naukę i sen. Wydziel miejsce do przechowywania zabawek, kolorowe pudła i skrzynie umilą dziecku naukę sprzątania i porządkowania swojej przestrzeni.