Pewną wadą mieszkań w starym budownictwie jest konieczność ich gruntownej modernizacji. W większości przypadków obejmuje ona również instalację elektryczną, która ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowników lokalu. Proces wymiany instalacji elektrycznej nie jest prostym zadaniem. Podczas poszczególnych prac warto kierować się obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.
Weryfikacja stanu instalacji
Gruntowna ocena stanu instalacji elektrycznej powinna być wykonana przez wykwalifikowanego elektryka.
W ramach kontroli instalacji należy sprawdzić przede wszystkim:
– stan przewodów instalacyjnych,
– stan tablicy rozdzielczej,
– stan puszek przyłączeniowych.
Elektryk powinien zmierzyć poziom rezystancji izolacji, a także zweryfikować prawidłowe funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej.
W większości przypadków efektem kontroli są wskazania do wymiany starych, aluminiowych przewodów, jak również tablicy rozdzielczej. Szczególnie, jeśli jest ona wyposażona w przestarzałe bezpieczniki topikowe.
Można założyć, że instalacje mające ponad 20 lat z całą pewnością będą kwalifikować się do wymiany. Jeśli nie będzie ona konieczna w pełnym zakresie, to na pewno obejmie wymianę przewodów instalacyjnych oraz starych bezpieczników.
Wymiana poszczególnych elementów
Z upływem lat wzrosła liczba odbiorników prądu w naszych domach i mieszkaniach. Dlatego też modernizując instalację elektryczną należy ją przystosować do nowych warunków. Konieczne będzie z pewnością stworzenie nowych obwodów elektrycznych. Priorytetem podczas ich zakładania jest uwzględnienie mocy poszczególnych urządzeń. Wedle obowiązujących standardów, urządzenia takie jak: bojlery, kuchenki elektryczne czy pralki powinny posiadać osobne obwody. Warto o tym pamiętać, ponieważ pozwala to uniknąć niebezpiecznych przeciążeń poszczególnych obwodów.
Modernizując instalację elektryczną nie można zapomnieć o nowej rozdzielnicy. Stanowi ona swoiste centrum sterowania instalacją, jak również zabezpiecza funkcjonowanie poszczególnych obwodów. Wybierając rozdzielnicę należy przyjąć dla niej określony zapas. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości bez przeszkód rozbudować istniejącą strukturę.
Dobór materiałów
Kluczową kwestią jest również dobór wysokiej jakości materiałów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują przewody instalacyjne. Można je wciągnąć w rurki instalacyjne, usuwając jednocześnie stare przewody. Warto także rozważnie wybierać typy przewodów instalacyjnych. Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem są przewody YDYp, które można kłaść zarówno na tynku, jak i pod jego powierzchnią. Ten typ przewodów świetnie sprawdza się w suchych i wilgotnych pomieszczeniach.
Cały osprzęt instalacji elektrycznej przeważnie montuje się pod tynkiem. Służą do tego puszki instalacyjne wbudowane w ścianę. Wybierając rodzaj puszki, należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego została wykonana ściana.
Wymiana instalacji elektrycznej to proces skomplikowany, czasochłonny i wymagający dobrego planu. Dlatego chcąc zmodernizować lub w całości wymienić instalację, warto wspomóc się radą fachowca, który posiada wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że instalacja elektryczna będzie działać prawidłowo przez wiele lat.