wykładzina

Aranżując mieszkanie czy dom, prędzej czy później staniemy przed pytaniem – jaką podłogę wybrać? To, co wybierzemy, powinno nie tylko atrakcyjnie wyglądać i wkomponowywać się w styl wnętrza, ale również pełnić bardzo określone funkcje użytkowe. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest wykładzina, która świetnie sprawdza się w pokojach czy korytarzach.

Rodzaje materiałów wykończeniowych podłóg

W bogatej ofercie producentów branży podłogowej można znaleźć wiele propozycji. W łazienkach stosowane są płytki ceramiczne odporne na działanie wody. Można wyróżnić: glazurę, gres, terakotę oraz płytki szklane. W przypadku pomieszczeń o innym charakterze preferowane są różne rozwiązania. Dość popularne są panele podłogowe, które wykonywane są z różnych materiałów. Na rynku dostępne są panele drewniane, hybrydowe (połączenie drewna i tworzywa sztucznego), laminowane czy winylowe, które pojawiły się dość niedawno. Innym sprawdzonym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób, jest wykładzina. W tej grupie pokryć podłóg też wyróżnia się różne odmiany. Kryterium podstawowego podziału dotyczy materiału, z którego produkt został wykonany. Mogą to być włókna naturalne pochodzenia roślinnego, takie jak sizal i bawełna, lub pochodzenia zwierzęcego jak wełna owcza lub wielbłądzia. Druga grupa to wykładziny elastyczne, wytwarzane z włókien sztucznych, takich jak polipropylen, nylon, czy na przykład akryl. Obie grupy różnią się wyglądem i właściwościami.

Wykładzina – jaką wybrać?

Dokonując wyboru, należy kierować się nie tylko wrażeniem estetycznym. Podłoga w salonie czy w dziecięcym pokoju ma do realizacji określone zadania, i są one różne w zależności od pomieszczenia i natężenia użytkowania. Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny. W przypadku aranżacji pokoju małego dziecka należy wziąć pod uwagę właściwości amortyzujące, tak by upadki nie kończyły się bolesnymi stłuczeniami. W tej roli świetnie sprawdza się wykładzina z podkładem z pianki lateksowej z włókien sztucznych, które łatwo się czyści. Dodatkowo można wybrać ciekawy kolorowy wzór, który pobudzi wyobraźnię dziecka i zachęci do zabawy. Do sypialni natomiast lepiej wybrać wykładzinę z długim włosiem, typu shaggy, która wygląda bardzo efektownie i nadaje wnętrzu przytulny charakter. Bardzo popularne są również modele z wełny owczej, które cechuje wyjątkowa miękkość.

Oferta jest bardzo bogata, a wybór niełatwy. Należy jednak pamiętać, aby wybrana przez nas podłoga spełniała swoje funkcje, które różnią się w zależności od rodzaju pomieszczenia. Inne rozwiązanie zastosujemy w kuchni, a inne w salonie. Wybierając wykładzinę, dowiedzmy się z czego jest wykonana i do jakiego rodzaju użytkowania najlepiej się nadaje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ