Szafa to niewątpliwie niezbędny element wyposażenia wnętrz. Trudno jest wyobrazić sobie mieszkanie czy dom bez praktycznej, a zarazem pojemnej zabudowy. Mebel tego rodzaju bez wahania zapewni wygodę oraz porządek. Potrzebuje go domownik w każdym wieku – począwszy od niemowlaka, aż do osoby starszej. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie szafy również w przedpokoju, z myślą o naszych gościach. Obecny rynek oferuje szeroki wybór szaf, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów oraz wielkości pomieszczeń. Nowoczesne, innowacyjne rozwiązania sprawią, że Twoja sypialnia bądź przedpokój będą wyglądać gustownie i pięknie!

Dlaczego warto wybrać szafę przesuwną?

Szafa przesuwna to przede wszystkim wygodny sposób na przechowywanie odzieży osobistej. Drzwi wyposażone w mechanizm przesuwny sprawiają, iż mebel bez wahania może być zastosowany w każdym rodzaju pomieszczenia, nie zaburzając codziennego funkcjonowania domowników. Zabudowę można zakupić niemal w każdym sklepie z elementami wyposażenia wnętrz, w różnych wariantach – w zależności od preferencji. Ceny są zróżnicowane względem wielkości. Istnieje możliwość zaprojektowania własnej szafy na wymiar. Szafy przesuwne wykonane z solidnych materiałów charakteryzują się niezwykłą funkcjonalnością i wytrzymałością. Aby wybrać odpowiedni model, sprawdź szeroką ofertę dostępnych wzorów i wybierz tą, która najbardziej przypadła Ci do gustu.

Rodzaje szaf

Miejsce do przechowywania powinno osiągać optymalne parametry, tak, aby swobodnie zmieściła się w nim cała zawartość garderoby. Dobrym rozwiązaniem jest zagospodarowanie wnęki, jeśli dysponujemy takową w naszym mieszkaniu. Wzbogacając mebel o duże lustro optycznie powiększymy pokój. Klienci do wyboru mają również szafy przesuwne wolnostojące oraz narożne. Wybór odpowiedniego mebla powinien być uzależniony od przestrzeni, w której docelowo ma stanąć. Ponadto warto uwzględnić ilość dostępnego miejsca, rozmieszczenie ścian oraz ustawienia ewentualnych wnęk.

Tradycyjna szafa z drzwiami przesuwnymi

Klasyczna szafa z przesuwnymi drzwiami to absolutny hit aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodności wypełnień, kolorów, faktur czy kształtów mebel stanowi nie tylko zwyczajne miejsce służące przechowywaniu, ale doskonałą dekorację wnętrz. Zabudowa świetnie nada się zarówno do sypialni, jak i przedpokoju. Z uwagi na fakt, iż szafa to uniwersalny mebel, może być wykorzystana jako miejsce do przechowywania nie tylko ubrań, ale również dokumentów i książek. Szafa przesuwna może także zastąpić szafki RTV w salonie.Równie dobrze może pełnić funkcję szafy buty czy zabawki. Mebel doskonale wpasowuje się w niemal każde pomieszczenie, dlatego nie warto ograniczać jego wszechstronności. Najczęściej wybierany w opcji z lustrem. Może być zagospodarowany również we wnęce. Posiada wszystkie niezbędne elementy i zajmuje jedynie tylną część ściany, dzięki czemu może być dowolnie przestawiany na inne miejsce.

zastosowanie szafy przesuwnej w salonie

Wnękowa z drzwiami przesuwnymi

Jak sama nazwa wskazuje, zabudowa jest umieszczona w specjalnej wnęce. Ową wnękę tworzą dwie przeciwległe względem siebie ściany. Decydując się na mebel wnękowy, warto mieć na uwadze, że jego wykonanie obejmuje obszar od podłogi do sufitu. W przypadku, gdy ściany odznaczają się zbyt dużymi krzywiznami i brakami pionów, wówczas konieczny jest montaż dodatkowej płyty imitującej sufit. Zapewni to poprawny mechanizm drzwi przesuwnych. Ze względu na zajęcie minimalnej ilości miejsca, szafy wnękowe idealnie sprawdzą się w razie potrzeby zagospodarowania małego pomieszczenia. Wszechstronną przestrzeń we wnętrzu mebla można zaaranżować wedle własnego uznania. Wszystko zależy od użytkowników szafy.

wnękowa szafa przesuwna

Z pawlaczem

Szafa z pawlaczem to kombinacja podstawowej szafy – wolnostojącej bądź wnękowej, z charakterystycznym elementem, w postaci górnej nadbudówki. Element ten mocowany jest na suficie mebla. Moduł jest zamykany osobno za pomocą trybu uchylnego bądź przesuwnego. Zabudowa najczęściej wykorzystywana jest w wysokich pomieszczeniach: starych kamienicach czy loftach, gdzie sufit sięga na wysokość ponad 2 metrów. Zwykle element wprowadzany jest w przedpokojach. Idealnie sprawdzi się do przechowywania ubrań, z których nie korzystamy w danej porze roku, jak również wszelkich sprzętów – wedle uznania domowników.

szafa z pawlaczem

Narożna

Mebel swoim wyglądem zbliżony jest do kształtu litery L. Zabudowa opiera się na dwóch prostopadłych do siebie ścianach. Montowana jest na rogu schodzących się ścian i zwykle sięga pod sam sufit, co podkreśla jej funkcjonalność. Każde ze skrzydeł szafy może osiągać inną wysokość, szerokość oraz głębokość. Równie dobrze można zastosować taki układ we wnęce. Dowolnie można łączyć systemy drzwi przesuwne z uchylnymi. Niewątpliwą zasadą szafy narożnej jest fakt, iż można zastosować ją w najmniej wymiarowych pomieszczeniach. To jeden z najlepszych pomysłów na maksymalne wykorzystanie każdego centymetra, nawet w małej sypialni. W wyniku tego, śmiało można zrezygnować z komody czy innego mebla do przechowywania.

System zewnętrzny

Bardzo funkcjonalnym a zarazem praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu zewnętrznego i wewnętrznego. System ten opiera się na wykorzystaniu każdego miejsca zabudowy, szczególnie kątów. Ścianki boczne szafy zewnętrznej montowane są równolegle do ścian, które tworzą róg pomieszczenia. Moduł ten przypomina odbicie lustrzane litery L. Jednocześnie pozwala na efektywne zagospodarowanie rogu zabudowy.

Zabudowy na wymiar

Warto wiedzieć, że dopasowując optymalną szafę, mamy możliwość wykonania jej na wymiar. Meble na wymiar wyróżnia aspekt, iż mogą być idealnie dostosowane do wnętrza. Chodzi nie tylko o wygląd stylistyczny, ale również wymiarowy. Firmy stolarskie bądź sami producenci mebli często przed ostatecznym zamówieniem wykonują świadczenia w zakresie pomiarów i ewentualnej wyceny. To bardzo korzystna sposobność, gdyż mamy możliwość porównania cen różnych przedsiębiorstw. Niemniej jednak warto pamiętać, iż koszty szaf na wymiar są znacznie większe niż wybór gotowej zabudowy.

Podsumowanie

Szafa przesuwna to mebel, który pozwala na maksymalną aranżację dostępnej powierzchni. Ze względu na mechanizm przesuwny mogą być użytkowane w różnych miejscach w domu – zarówno przedpokoju, jak i sypialni bądź innych pomieszczeniach. Pojemność, dowolny sposób ustawienia, znakomity wygląd wizualny – to tylko nieliczne z zalet szaf przesuwnych. Wybierając zabudowę do swojego domu, warto uwzględnić ten rodzaj umeblowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ