Zależy ci na tym, aby Twój ogród od czerwca aż do września był kolorowy i pełen życia? Na szczęście w Polsce istnieje wiele gatunków roślin kwitnących całe lato, które możesz bez problemu uprawiać u siebie. Jakie krzewy i byliny zapewnią Twojemu ogrodowi estetyczny wygląd przez cały sezon? Dowiedz się tego z naszego tekstu.

Kwitnące kwiaty czy drzewa to powód do radości dla każdego ogrodnika. Niestety, już po kilku tygodniach lub nawet dniach rośliny przekwitają i jest to proces, którego nie da się w żaden sposób powstrzymać. 

Rośliny kwitnące całe lato to najczęściej byliny i krzewy wieloletnie. ZIEMOVIT podpowiada, jakie ich gatunki warto poznać i jak zadbać o ich pielęgnację. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kwiatach i krzewach, które będą kwitnąć w Twoim ogrodzie przez cały sezon.

Kocimiętka, krwawnik pospolity – byliny wieloletnie

Rośliną kwitnącą nieprzerwanie od maja do września jest kocimiętka – ozdobna bylina o fioletowych kwiatach na cienkich łodygach oraz pięknym zapachu, który może przyciągać koty. Kocimiętka ma bardzo niewielkie wymagania co do podłoża – nie powinno być zbyt suche lub zbyt mokre. Do wzrostu kocimiętka potrzebuje dużo słońca, więc świetnie nadaje się do obsadzania nasłonecznionych miejsc w ogrodzie.

Oprócz kocimiętki do bylin wieloletnich, które kwitną przez całe lato, należy także krwawnik pospolity. Ta powszechnie występująca roślina o bardzo dekoracyjnych kwiatach (białych, czerwonych, różowych) kwitnie od czerwca do października i podobnie jak kocimiętka ma bardzo niewielkie wymagania co do gleby. Krwawnik pospolity dobrze znosi brak wody oraz duże nasłonecznienie, co czyni z niej idealną, niewymagającą roślinę.

Chcesz wspomóc kwitnienie bylin wieloletnich? Zastosuj przynajmniej raz w sezonie nawóz płynny do roślin kwitnących ZIEMOVIT.

Warto pamiętać, że zarówno kocimiętka, jak i krwawnik pospolity oprócz pięknego wyglądu mają również zastosowanie praktyczne. Kocimiętka skutecznie odstraszy z Twojego ogrodu szczury, mszyce i pchełki ziemne, zaś krwawnik pospolity to roślina lecznicza – jej kwiatostany zawierają substancje działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Wiciokrzew – krzew kwitnący całe lato

Inną ciekawą ozdobą Twojego ogrodu, która pozostanie piękna przez całe lato, jest wiciokrzew (znany także jako suchodrzew) – krzew pnący o wspaniałych, rurkowatych kwiatach, idealnie nadający się do dekoracji altany. Wiciokrzew kwitnie od końca maja do października. Przy uprawie wiciokrzewu warto pamiętać o jego przycinaniu, które przebiega inaczej w zależności od wieku rośliny:

  • młody wiciokrzew, jeszcze słabo rozkrzewiony, przycinamy na całej wysokości o 1/3 długości pędu, aby pobudzić go do wzrostu;
  • stary wiciokrzew, który zaczyna tracić liście i kwiaty w dolnej części, przycinamy u dołu, skracając jego najstarsze pędy.

Warto pamiętać, że wiciokrzew preferuje przede wszystkim stanowiska nasłonecznione oraz glebę o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego. Jeśli w Twoim ogrodzie gleba jest zbyt zakwaszona, popraw jej odczyn przy pomocy torfu ogrodniczego odkwaszonego ZIEMOVIT.

[Głosów:36    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ