Oświetlenie w uprawie roślin - dlaczego to takie ważne?

Rośliny w pomieszczeniu tworzą doskonały mikroklimat i wprowadzają doskonałą atmosferę. Dzięki nim wnętrze może stać się przyjemne, a przebywanie w nim stać się sposobem na relaks i wypoczynek. Im mocniej dbamy o nasze rośliny, tym rosną piękniejsze i większe. Do optymalnego wzrostu roślinom potrzebne jest jednak nie tylko odpowiednia ilość wody, ale również światło.

Po co roślinom światło?

Aby rośliny miały szansę wzrostu, należy zapewnić im odpowiednią ilość światła, które dociera do poszczególnych liści. To dzięki nim kwiat może przeprowadzać procesy fotosyntezy, które mają wpływ na wzrost i wygląd rośliny. Zazwyczaj te rodzaje roślin, które umieszczane są w mieszkaniach pomimo że nie pochodzą z klimatu umiarkowanego, mogą szybko zaadaptować się do nowych warunków. Umieszczanie takich kwiatów na parapecie co prawda zapewnia im światło, jednak jego ilość jest tak niewielka, że wystarcza zaledwie na to, aby roślina przeżyła. Taka ilość oświetlenia nie jest wystarczająca, aby kwiat mógł ukazać wszelkie swoje walory. Niewystarczającą ilość światła zauważa się zwłaszcza wtedy, kiedy łodygi kwiatu stają się nienaturalnie długie. Najzdrowsze dla roślin jest oświetlenie naturalne, jednak współczesne technologie stosowane w ogrodnictwie pozwalają na to, aby naświetlać kwiaty w sposób sztuczny.

Barwy światła a wzrost roślin

Oprócz zastosowania odpowiedniego natężenia, ważne jest korzystanie z lamp o odpowiedniej barwie. Rośliny mające długie, zielone liście będą potrzebowały światła mniej, niż te o różnokolorowych liściach i kwiatach. Rośliny tropikalne niezwykle źle znoszą promienie ostrego, rażącego światła. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie światła rozproszonego. Silne natężenie światła doskonale sprawdzi się w przypadku kaktusów i różnych odmian sukulentów. Temperatura barwowa to miara wrażenia danej barwy światła. Zazwyczaj określana jest ona w stopniach Kelwina. Wzrost roślin może następować w zakresie 1800 – 2300 K. Kolory stosowane w oświetleniu dla roślin:

  • Czerwony – Wspiera pąki i rozkwit kwiatu. Najpopularniejsza odmiana oświetlenia czerwonego to ,,hyper red”,
  • Niebieski – Ten kolor doskonale wpływa na wiele odmian roślin liściastych w fazie ich rozwoju. Aktywuje przede wszystkim fototropizm,
  • Zielony – Rośliny zazwyczaj pochłaniają niewielką ilość zielonego koloru. Kolor ten osiągany jest zazwyczaj w wyniku mieszanki koloru niebieskiego i czerwonego. Kolor korzystny do upraw wewnętrznych,
  • Ultrafioletowy – Ten kolor zapobiega rozmnażaniu się owadów na powierzchni kwiatu. Stosowany najczęściej jako dopełnienie koloru niebieskiego.

Jakie oświetlenie do uprawy namiotowej?

Sztuczne światło daje roślinom przede wszystkim energię niezbędną do ich prawidłowego wzrostu, co sprawi, że wszystkie rośliny dokładnie oświetlone będą optymalnie rozmnażały się od momentu kiełkowania. Obecnie na rynku dostępne są różne odmiany nowoczesnych technik oświetleniowych, które sprawdzą się zarówno w uprawie domowej, jak i namiotowej. Najpopularniejsze ich rodzaje to lampy HPS i lampy CFL. Czym różnią się od siebie? Kiedy warto zdecydować się na lampę HPS, a kiedy na lampę CFL?

Lampy HPS

To rodzaj lamp sodowych, które do niedawna stosowane były wyłącznie do dokładnego oświetlania ulic. Co ciekawe, znalazły one swoje zastosowanie również w przypadku uprawy wielu roślin. W ciągu ostatnich lat lampy HPS stosowane były przez growerów, którzy uprawiają rośliny w warunkach domowych. Dzięki lampom HPS nie tylko możemy wesprzeć proces wzrostu rośliny, ale również dostarczyć im niezbędnej energii do przeprowadzenia procesu fotosyntezy.

Lampy CFL

To drugi rodzaj oświetlenia, który może sprawdzić się w przypadku uprawy namiotowej i wesprzeć proces wzrostu roślin. Świetlówka kompaktowa, nazywana przez niektórych świetlówką fluorescencyjną to z pewnością jedno z najtańszych rozwiązań, jakie dostępne są na rynku. Za zastosowanie lamp CFL przemawia ich łatwość montażu oraz niska cena. Dużą zaletą tego oświetlenia jest niski pobór energii, co sprawia, że koszt domowej uprawy staje się niedrogi.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ