Montaż rolet antywłamaniowych na domu wielorodzinnym – jak powinno przebiegać i o jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać

Rolety antywłamaniowe coraz częściej stosowane są nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również wielorodzinnym. Jeśli w projekcie budynku zaplanowana została możliwość montażu takiej osłony, to najprawdopodobniej nadproża zostały zaprojektowane w taki sposób, by możliwe było ukrycie w nich kaset zwijających. Oczywiście roleta antywłamaniowa może być również zamontowana w świetle otworu okiennego. Niezależnie od wyboru sposobu osadzenia prace muszą być wykonane precyzyjnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Na początek o przepisach słów kilka

Jeśli dany właściciel mieszkania spółdzielczego chce we własnym zakresie zamontować rolety antywłamaniowe musi uzyskać zgodę spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Choć roleta zewnętrzna jest urządzeniem, które nie przekracza wielkości 3 metrów, to jednak ingeruje w zewnętrzną elewację budynku. Z tego względu uzyskanie zgody może być konieczne. Na jej wydanie może mieć wpływ również stan wentylacji w budynku mieszkalnym oraz sposób ogrzewania budynku. W przypadku stosowania piecyków z otwartą komorą spalania powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nie wyrazić zgody na montaż takich osłon. Jednak w większości przypadków takie zgody są wydawane.

Materiały i narzędzia niezbędne do montażu rolet antywłamaniowych

Oczywiście przed wykonaniem montażu trzeba wybrać rodzaj rolet, a także zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia. Poza decyzją o doborze rodzaju kasety i pancerza, potrzebny jest także wybór systemu sterowania i zabezpieczenia przed otwarciem. Do zamaskowania stylu szczeliny, gdzie prowadnice stykają się z murem trzeba użyć masy akrylowej. Ponadto niezbędne będą elektronarzędzia. Może być niezbędna wiertarka udarowa lub młotowiertarka. Niezbędne będą także ściski stolarskie służące do unieruchomienia w czasie przytwierdzania kasety i prowadnicy.

Niezbędny sprzęt do montażu rolet antywłamaniowych

Aby zamontować rolety antywłamaniowe na elewacji, trzeba użyć odpowiednich podnośników albo rusztowań. Podczas montażu rolet antywłamaniowych na wyższych kondygnacjach, niezbędne jest użycie odpowiednich rusztowań, które zapewnią bezpieczeństwo i stabilność. Dla firm i osób prywatnych z Warszawy, wynajem rusztowań aluminiowych Warszawa może być wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem, pozwalającym na sprawną realizację prac montażowych. Ze względu na szybkość wykonania pracy sprawdzą się podnośniki teleskopowe, które mają zarówno duży wysięg, jak i świetnie sprawdzają się do precyzyjnych prac elewacyjnych.  Do montażu kasety mogą posłużyć kołki do szybkiego montażu , a w przypadku ścian z betonu komórkowego lub ustaków poryzowanych – kołki rozporowe. Montaż rolety na ramie okna możliwy jest do wykonania bez wychodzenia na zewnątrz przy asekuracji drugiej osoby. Jednak przy klasycznym montażu w nadprożu niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Teleskopowy podnośnik w wynajmie w Warszawie można uzyskać krótkoterminowo lub długoterminowo. Jeśli firma remontowo-budowlana otrzymała zlecenie na wykonanie montażu rolet antywłamaniowych na kilku budynkach wielorodzinnych bądź całym osiedlu, to na podstawie przewidywanego terminu oddania prac można oszacować na jak długo potrzebny będzie sprzęt i uzyskać korzystne warunki najmu.

Przebieg montażu krok po kroku

Na samym początku konieczne jest ustalenie wysokości i szerokości ościeża. Trzeba sprawdzić czy możliwe jest zamontowanie prowadnic na murze. Kołki mocujące umieszcza się w ścianie nieocieplonej od 7 do 10 cm od krawędzi ościeża. Dzięki temu szerokość prowadnic i kasety będzie o ok. 25 cm większa od szerokości otworu okiennego. Bardzo rzadko montuje się rolety na ścianach ocieplanych metodą lekką mokrą, ze względu na konieczność wzmocnienia ościeża, a także gorszą estetykę takiego rozwiązania. W kolejnym kroku montażu rolet antywłamaniowych konieczne jest przygotowanie otworów pod linki zwijające. Jest to prostsze, gdy wybiera się rolety sterowane elektrycznie. Wtedy otwory wykonywane są skośnie w ościeżu ściany, ale po ustaleniu trasy przewodu i punktu podłączenia do instalacji elektrycznej. Potem można montować kasetę na kołkach mocujących. Następnie przy pomocy szablonu z grubej blachy lub stalowego profilu należy wywiercić precyzyjnie otwory pod prowadnice, a w dalszej kolejności zamaskować zaślepkami. Kiedy zamocowana jest kaseta i prowadnicęe można przytwierdzić pancerz rolety. Do tego służą zaczepy taśmowe. Jeśli w prowadnicach są podwójne rowki można dodatkowo zamontować przydatną zwłaszcza latem moskitierę. Konieczne jest także zamontowanie jej prowadnika, a w dalszej kolejności zwijacza rolety.

Wykorzystanie odpowiedniego sprzętu, poddawanego właściwej konserwacji i rutynowym przeglądom zapewnia bezpieczeństwo pracy. Dzięki temu montaż rolet antywłamaniowych może przebiegać sprawnie i z zachowaniem precyzji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ