Większość gospodyń domowych w skrytości marzy o urządzeniu kuchni w stylu rustylkalnym. Wydawało by się, że odszedł on już dawno do lamusa, ale jest to mylne wrażenie. Wiejskie klimaty nadal budzą zachwyt i są coraz powszechniej wprowadzane także do wielkomiejskich mieszkań.
Cechy charakterystyczne
Styl rustykalny ma kilka charakterystycznych, nieodłącznych cech i elementów. Są to przede wszystkim ludowe detale i akcenty, które nadają mu swojskiego, wiejskiego klimatu. Pierwsze skrzypce odgrywa tu drewno oraz naturalne kolory, takie jak błękit, biel, brąz, czerwień.
Także detale wykonane są z naturalnych materiałów i surowców, wśród których możemy wymienić glinę, len, ceramikę i wiklinę.
Wszystkie te elementy tworzą styl, którego nie da się pomylić z żadnym innym.
Wybór mebli
Meble w kuchni rustykalnej muszą być wykonane z prawdziwego, naturalnego drewna. Dobrze będą się prezentowały zarówno meble o prostym, surowym wykończeniu, jak i te zdobione w ludowe wzory.
Wyjątkową dekoracją podkreslającą ludowy charakter naszej kuchni będzie prawdziwy kredens, najlepiej pomalowany na jasny, naturalny kolor z efektem przetarcia, i z ręcznie wykonanymi zdobieniami.
Także drewniana skrzynia stała niegdyś w większości kuchni, możemy więc spróbować zdobyć jedną.
Kolorystyka
Kolorystyka jest bardzo ważnym elementem aranżacji kuchni w stylu rustykalnym. Dominują naturalne kolory w stonowanych odcieniach: brązy, biel, błękity te kolory należy wybrać dla uzyskania pożądanego efektu. Unikamy kolorów zimnych, ostrych, niepożądana jest tu np. śnieżna biel.
Jeśli odpowiednio dobierzemy odcienie poszczególnych kolorów, uzyskamy wspaniały, ciepły, domowy klimat, a nasza kuchnia stanie się sercem naszego domu.
Dodatki
Całości dopełnią odpowiednio dobrane dodatki, które będą przywodziły na myśl babciną kuchnię. Dodatkami tymi mogą być: gliniame garnuszki, naczynia ceramiczne, wykonane ręcznie na szydełku lniane serwetki. Uwagę gości na pewno zwrócą plecione z wikliny podkładki pod szklanki oraz zasłonki w oknach.
Drewnianej podłodze swojskości doda tkany, kolorowy dywanik z frędzlami.
Wszystkie dodatki i akcesoria kuchenne powinny być wyeksponowane na półkach. Styl rustykalny daleki jest pod tym względem od sterylnego porządku panującego w kuchniach nowoczesnych. Tu otaczamy się ulubionymi przedmiotami.
Styl rustykalny można łączyć z innymi, w tym ze stylem nowoczesnym. Wszystko zależy od naszego gustu oraz zdolności aranżacyjnych. Z pewnością jednak uzyskamy niezwykle ciekawy efekt.