Jaki monitoring wybrać do domu?

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest bardzo ważną wartością. Dlatego systemy alarmowe są bardzo częstym widokiem na wielu posesjach. Innym sposobem na kontrolę tego, co dzieje się wokół domu i wewnątrz niego jest monitoring.

Te dwa rozwiązania mają swoje zalety, jednak monitoring daje znacznie więcej informacji o zdarzeniu, kiedy system alarmowy jest w stanie poinformować o tym, że do niego doszło. Szczególnie w dużych aglomeracjach, monitoring nie jest już drogą ekstrawagancją lecz standardem wpływającym na bezpieczeństwo rodziny i jej mienia.

Instalację tego systemu należy traktować jak inwestycję długoterminową, której wartość jest znacznie wyższa niż koszt, ponieważ przy dobrze jakościowo urządzeniach będzie służyć nam przez wiele lat. Nie mówiąc o kosztach związanych z ewentualnym włamaniem lub aktami wandalizmu.

Poza skutecznością jednym z najważniejszych kryteriów, które należy brać pod uwagę zakładając domowy monitoring jest dyskrecja. Dlatego rozważając instalację takiego systemu należy określić swoje potrzeby.

Ze względu na zastosowaną technologię wyróżniamy:

  • monitoring analogowy,
  • monitoring megapikselowy IP.

Monitoring analogowy

Najważniejszą cechą tego rodzaju monitoringu jest maksymalna rozdzielczość obrazu sięgająca 704×574 pikseli. To rozwiązanie jest popularne w przypadku obiektów przemysłowych, takich jak biura lub fabryki. Poprawnie rozmieszczone kamery mogą dawać obraz o zadowalającej jakości.

Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć projektując zabezpieczenia jest rozmieszczenie kamer, tak by była możliwa obserwacja wszystkich newralgicznych punktów. Standardem jest umieszczenie kamer przy wyjściach, na tyłach posesji, przy balkonie lub tarasie.

Zastanawiając się nad tym jaki monitoring wybrać, należy określić co ma być widoczne na obrazie. Standardowa rozdzielczość analogowej wersji jest wystarczająca by rozpoznać osoby i obiekty. Może być niewystarczająca jeśli chcemy by można było rozpoznać twarze, tablice rejestracyjne lub inne szczegóły.

Poza instalacją kamer zewnętrznego monitoringu, należy wybrać rodzaj rejestratora, który będzie zapisywał nagrany materiał. Rejestratory przeznaczone do użytku domowego zazwyczaj pozwalają na zapis na jednym dysku twardym. Jego rodzaj jest ściśle związany z ilością kamer w systemie.

Monitoring IP

Bardziej nowoczesnym rozwiązanej niż analogowa wersja jest monitoring IP. Opierający się na cyfrowej technologii. Jego nazwa jest związana z faktem, że każda z megapikselowych kamer musi mieć przypisany własny numer IP. Duży wybór kamer można znaleźć w sklepach internetowych takich jak satsklep.pl.

Rozmieszczenie kamer wybiera się tak samo jak w przypadku monitoringu analogowego. Zastosowanie urządzeń o znacznie większej rozdzielczości niż 704×574 pozwala na zredukowanie ilości kamer, ponieważ obraz można powiększać bez strat na jakości. Z racji większej rozdzielczości, pliki zawierają duże ilości danych, dlatego pojemność rejestratora będzie musiała być znacznie większa. Polecanym rozwiązaniem jest przeznaczenie na pliki systemu osobnego nośnika.

Istnieją dwie możliwości rejestracji materiału z systemu IP: za pomocą komputera PC lub rejestratora cyfrowego. Pierwsze rozwiązanie wymaga komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Drugie jest samodzielnym urządzeniem zaimplementowanym softwarem. Jego ogromnym plusem jest kompatybilność z systemami kamer IP i energooszczędność.

Chcąc dbać o swoją rodzinę i majątek, należy brać pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Dzięki urządzeniom dostępnym w satsklep.pl. Możemy monitorować dom i jego otoczenie odstraszając ewentualnych włamywaczy, a nawet jeśli dojdzie do incydentu – dobrej jakości nagranie pomoże organom ścigania w ujęciu sprawców.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ