Jak zrobić garderobę w pomieszczeniu ze skosem

Garderoba niewątpliwie jest bardzo ważnym pomieszczeniem, jednak nie wystarczy tutaj zdecydować się na gotowy model szafy, zwłaszcza jeśli ma ona niestandardowy wymiar. Warto zauważyć, że jeżeli macie pomieszczenie ze skosami, to wcale nie oznacza, że stworzenie garderobianej przestrzeni będzie trudne i mniej efektywne. Niemniej trzeba zastosować odpowiednie rozwiązania, tak aby dobrze wykorzystać rozkład ścianek kolankowych i kąt nachylenia. Jak więc urządzić garderobę na poddaszu? Poznajcie tylko sprawdzone rady.

Projekt ma znaczenie

Wiele osób obawia się, że niskie ścianki kolankowe mogą znacząco utrudnić zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni. Trzeba pamiętać, że nawet duże skosy, a więc bardzo niskie ścianki kolankowe umożliwiają wykorzystanie tej przestrzeni. Można choćby zaaranżować tam praktyczne schowki. Dobrze sprawdzają się też moduły. Dodatkowo, jeżeli chcecie wykorzystać całą przestrzeń użytkową, to polecamy wysoką zabudowę. Na najwyżej posadowionych półkach można trzymać choćby rzeczy mniej używane czy dekoracje świąteczne. Dodatkowo w takiej garderobie nie może zabraknąć wysuwanych modułów, na kółkach i prowadnicach. Kolejnym ważnym elementem są szuflady. Najlepiej aby miały one cichy domyk i maksymalny wysuw. W ten sposób można dodatkowo stworzyć miejsce do przechowywania choćby bielizny czy nawet biżuterii. Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście drążek. Powinien on znajdować się minimum 150 cm nad ziemią. Dzięki temu sprawdzi się do większości płaszczy czy długich sukien.

Estetyka rzecz ważna

Nie można zapominać, że taka garderoba powinna być estetyczna, a nie tylko praktyczna. Na szczęście estetyczne i praktyczne rozwiązania można połączyć. Kolor wykończenia półek powinniście dobierać pod kątem własnych preferencji, ale też kubatury pomieszczenia. Oczywiście w pomieszczeniu ze skosem o małym metrażu najlepiej sprawdzą się jasne kolory czy wysoki połysk, natomiast jeżeli przestrzeń jest maksymalnie przestronna, to tak naprawdę można pozwolić sobie na wszystko. Nie ma konieczności stosowania żadnych drzwi czy to przesuwnych, czy klasycznie otwieranych, gdyż dzięki temu pomieszczenie garderobiane będzie lepiej się prezentować i będziecie mieli łatwiejszy dostęp do użytkowanych rzeczy. Tutaj pojawia się jeszcze pytanie czy lepiej wykonać taką zabudowę samodzielnie, czy skorzystać z pomocy fachowców. Zdania są podzielone. Jeżeli macie jakiekolwiek umiejętności, dobry sprzęt i profesjonalne kleje, a także nieco czasu, to z taką pracą poradzicie sobie samodzielnie. A jeżeli nigdy nie wykonywaliście żadnych prac związanych z budową półek, to lepiej zrezygnować niż potem żałować.

Jak zrobić zabudowę z półek?

Półki możecie wykonać z różnych materiałów. Najtaniej na pewno będzie, jeżeli kupicie półki z płyty wiórowej, którą wystarczy po oszlifowaniu czy oklejeniu przykręcić do ściany. Natomiast możecie również wykorzystać płyty karton gipsowe i właśnie z nich wykonać półki ścienne. Płyty kartonowo-gipsowe wyróżniają się subtelną estetyką, ale również łatwym montażem. Na samym początku musicie zaprojektować, jak ma wyglądać Wasza garderoba, następnie niezbędne jest docięcie profilu przyściennego na odpowiednią długość, by potem przykręcić go do ściany. Kolejnym ważnym elementem jest docięcie górnej części płyty i przykręcenie jej do profilu. Równoległe półki możecie także montować na profilach, ale też użyć profesjonalnych klejów, które zakupicie na stronie ataszek.pl. Nie zapomnijcie jeszcze o docięciu i zagruntowaniu półki, tak aby cała konstrukcja dobrze się prezentowała. Pozostaje już tylko szpachlowanie i pomalowanie gotowej zabudowy.

Co jeszcze powinno znaleźć się w garderobie?

Gdy już macie wykonane półki czy zamontowane drążki, to pamiętajcie jeszcze o tym, aby zadbać, by ta przestrzeń była jeszcze bardziej praktyczna. Na pewno przyda się puf, który możecie ustawić na środku pomieszczenia. Sprawdzi się np. gdy ubieracie buty. Do tego trzeba pamiętać, jak ważne jest dobre oświetlenie. Szczególnie gdy w garderobie chcecie ustawić również toaletkę. Jeżeli chodzi o dekoracje, to zasadniczo, im mniej, tym lepiej. Natomiast nie zaszkodzi dywanik.

Zaaranżowanie garderoby w pomieszczeniu ze skosem nie musi być trudne. Wystarczy trochę kreatywności i dobrych chęci.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ