Jak urządzić przytulny salon

Niezależnie od tego, jaki styl wnętrz preferujemy i jak wykorzystujemy nasz salon, wszyscy chcemy, by był on wygodny i by czas w nim spędzany mijał nam przyjemnie. Jest to pomieszczenie, w którym nasi goście spędzają najwięcej czasu, dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki. Ważne jest również stworzenie w nim komfortowego miejsca do relaksu po ciężkim dniu.

Kolory

Odpowiedni kolor ścian będzie bazą na której zbudujemy cały wystrój wnętrza. Ciepła paleta barw zapewni przytulny nastrój salonu. Jeśli naszym celem jest rozjaśnienie przestrzeni na ścianach, możemy zastosować klasyczną biel, a żółcienie czy zielenie wprowadzić do pomieszczenia wraz z dodatkami. By zachować jednolitość projektu najlepiej jednak utrzymać cały wystrój, od ścian po wykorzystane tkaniny, w podobnej kolorystyce.

Meble

Ponieważ jest to pokój, który służy nam przede wszystkim do relaksu, jego centralnym punktem powinien być wygodny zestaw wypoczynkowy. Duża kanapa i stylowe fotele zapewnią komfort nie tylko Tobie, ale także Twoim gościom. Kolor dobrany do reszty wystroju oraz odpowiednie materiały, na przykład popularne ostatnio tkaniny welurowe, sprawią, że cały pokój będzie wyglądał przytulniej. Również meble z dodatkami jasnego drewna dodadzą całości domowej atmosfery.

Strefy

Jeśli pozwala nam na to wielkość pomieszczenia, podzielenie przestrzeni na oddzielne sekcje będzie świetnym rozwiązaniem. Możemy wykorzystać w tym celu ściany akcentowe lub różne dywany, które wprowadzą wizualne rozgraniczenie między osobnymi częściami pokoju. Dzięki temu uzyskamy osobne strefy, którym możemy nadać inne przeznaczenie. Możemy na przykład stworzyć sobie kącik czytelniczy oddzielony od części wypoczynkowej i miejsca przeznaczonego na jadalnię.

Dekoracje

Dekoracje są jednym z głównym elementów wpływających na klimat pomieszczenia. Dlatego właśnie ich odpowiedni dobór jest tak istotny dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Dzięki dobranym kolorystycznie zasłonom wystrój naszego salonu zyska dodatkową głębie, a dodatek pluszowych poduszek na kanapie sprawi, że całość będzie aż zapraszała nas do spędzenia tam relaksującej chwili. W uzyskaniu przytulnego wnętrza pomocne będą również jasne, miękkie dywany. Salon jest w pewnym sensie wizytówką naszego domu, dlatego warto uwzględnić w dekoracjach elementy związane z naszymi zainteresowaniami. Może to być biblioteczka pełna naszych książek lub galeria wypełniona zdjęciami z podróży. Nada to pomieszczeniu bardziej indywidualnego i wyjątkowego charakteru. Należy jednak zachować umiar w dokładaniu kolejnych elementów dekoracyjnych, zbyt duża ich ilość może sprawiać wrażenie zagraconego i chaotycznego wnętrza.

Lampy

By wprowadzić przytulny klimat do naszego domu, należy zadbać o dodatkowe oświetlenie. Jedna lampa w pomieszczeniu to zdecydowania za mało by zapewnić odpowiednią atmosferę. Wykorzystanie wielu źródeł światła, m.in. lamp podłogowych lub stołowych, pozwoli na dowolne dopasowywanie poziomu oświetlenia do naszych aktualnych potrzeb. Możemy również wykorzystać oświetlenie punktowe, jeśli zależy nam na podkreśleniu któregoś elementu pokoju. Nie można oczywiście zapominać również o zapewnieniu naturalnego światła w ciągu dnia. Nic nie wpływa na nastrój pokoju tak jak promienie słońca.

Salon jest sercem naszego domu i miejscem gdzie spędzamy większość czasu. Dlatego warto zadbać o te kilka istotnych elementów wystroju, które sprawią, że będzie on przytulnym miejscem do spędzania wolnych chwil.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ