Jak posprzątać pokój małego dziecka?

Maluchy w swoim pokoju dziecinnym spędzają dość dużą część dnia. W tej przestrzeni nie brakuje zabawek, przytulanek, książek i wielu innych akcesoriów, które nie tylko sprzyjają tworzeniu się wrażenia nieporządku, lecz także gromadzą kurz, roztocza i inne drobnoustroje. Jak dbać o bezpieczną i zdrową przestrzeń dla dziecka?

Przede wszystkim porządek

W pokoju dziecięcym porządek jeszcze szczególnie ważny. Im mniej możliwości do zrobienia bałaganu przez dziecko, tym lepiej. Projektując pokój dla dziecka warto więc pomyśleć o dużych boksach na zabawki, regałach na książki z możliwością odstawiania wyżej tych, z których dziecko już nie korzysta. Wszystkie zabawki i ubrania powinny mieć swoje stałe miejsce. Ułatwi to codzienne sprzątanie, a także będzie przeciwdziałać zbieraniu się kurzu na rzeczach i zabawkach, które aktualnie nie są używane. Pluszaki są świetnymi przyjaciółmi dzieci, niestety jednak błyskawicznie zbierają one kurz, warto więc zadbać o to, aby nie było ich w pokoju zbyt dużo. W szafie czy regałach można wygospodarować miejsca do przechowywania niektórych rzeczy w estetycznych pudełkach.

Odkurzanie i oczyszczacz powietrza

Jak sprzątać pokój małego dziecka? Przede wszystkim należy rozpocząć od usunięcia kurzu w najwyżej położonych półek i regałów. Warto także od czasu do czasu oczyścić sufit, ponieważ kurz lubi gromadzić się tuż nad nim. Konsekwentnie należy schodzić coraz niżej. Dopiero na końcu należy sięgnąć po odkurzacz. Dobrą inwestycją jest ten z nowoczesnym filtrem HEPA, który zbierze wszystkie, nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Po odkurzaniu warto szafki i inne akcesoria przetrzeć jeszcze raz wilgotną ściereczką. Ponieważ dziecko w swoim pokoju nie tylko się bawi, lecz również śpi, warto zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu. W osiągnięciu tego celu pomoże profesjonalny oczyszczacz powietrza, najlepiej z funkcją nawilżacza, który pomoże przywrócić (szczególnie w okresie grzewczym) odpowiednią jakość powietrza wewnątrz domu. Dzięki temu rozwiązaniu można znacznie ograniczyć częstotliwość infekcji górnych dróg oddechowych u małego dziecka.

Większe porządki w pokoju

W dziecięcym pokoju pościel dobrze jest zmieniać raz w tygodniu. Poprzedzić to warto dokładnym odkurzeniem materaca. Zajrzeć warto również pod łóżko. Często gromadzą się tam zbędne przedmioty, a na podłodze może się osadzić całkiem pokaźna warstwa kurzu. Raz w miesiącu warto umyć okna i wyprać firanki. Dzięki takiej regularności sprzątania łatwiej będzie utrzymać pokój w porządku, ale przede wszystkim można uniknąć rozwoju roztoczy, drobnoustrojów i bakterii łatwo atakujących organizm dziecka.

Nauka od podstaw

Sprzątanie dziecięcego pokoju warto wykorzystać do wspólnej nauki regularności i odstawiania rzeczy na miejsce. Sprzątanie można uczynić fantastyczną zabawą, szczególnie że dzieci do pewnego momentu uwielbiają naśladować dorosłych. Przez zabawę można wprowadzić do dziecięcego świata podstawowe nawyki czystości, regułę odstawiania rzeczy na miejsce i troski o najbliższą sobie przestrzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ