zamek

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś trzasnąć drzwiami. Za hałas temu towarzyszący odpowiedzialny jest zamek mechaniczny, którego zapadka uderza z dużą siłą o drugą część zamka. Zapadkę tę można jednak schować i będzie się ona wysuwała dopiero wtedy, gdy drzwi zetkną się z ramą. Takie właśnie są zamki magnetyczne, które stanowią ciekawą alternatywę w nowoczesnych wnętrzach i umieszczane są w wewnętrznych drzwiach. Niosą one ze sobą kilka zalet, dlatego też warto je rozważyć przy urządzaniu mieszkania. Jak w takim razie działa zamek magnetyczny i jakie niesie ze sobą zalety?

Zamek magnetyczny – jak działa?

Każdy wie, jak działa mechaniczny zamek do drzwi. Jego zapadka wsuwa się do środka pod wpływem nacisku na klamkę. Dlatego też, gdy chcemy zamknąć drzwi cicho, to musimy tę klamkę nacisnąć i delikatnie docisnąć drzwi do ościeżnicy i dopiero wtedy puścić. W przypadku zamka magnetycznego, drzwi wystarczy delikatnie popchnąć lub pociągnąć do siebie. Języczek jest bowiem schowany, gdy drzwi są otwarte, a zatrzaśnięcie następuje dopiero przy zetknięciu się drzwi z ościeżnicą. Aby otworzyć, należy nacisnąć na klamkę i zapadka zostaje uwolniona, a języczek znów się chowa. Zamek magnetyczny do drzwi działa dzięki mocnym magnesom neodymowy, które gwarantują bezproblemowe działanie i pewne zamykanie drzwi.

Zalety zamka magnetycznego

Tak właściwie to dlaczego mielibyśmy rezygnować ze sprawdzonego sposobu zamykania drzwi? W końcu nowoczesne zamki mechaniczne produkowane są z najwyższej jakości materiałów gwarantujących płynne i ciche działanie. Otóż jednym z powodów może być to, że zamki magnetyczne do drzwi uniemożliwiają głośne trzaśnięcie drzwiami. Na pewno docenią to rodzice małych dzieci, a także ci borykający się z przeciągami w mieszkaniu. Do tego eliminacja mechanicznych elementów jest gwarancją trwałości przez wiele lat. Kolejną zaletą jest sama estetyka, ponieważ zamek magnetyczny będzie się świetnie prezentował w nowoczesnych wnętrzach i drzwiach bezprzylgowych. Schowany języczek nie będzie rzucał się w oczy, a krawędź naszych drzwi będzie idealnie płaska. To prowadzi nas do trzeciej zalety, jaką jest możliwość uszkodzenia sobie delikatnych ubrań na wystającym języczku. Ten może być też niebezpieczny dla dzieci.

Magnetyczny czy zwykły?

Jeśli posiadamy drzwi przylgowe, to nie warto się trudzić w szukanie innowacyjnych rozwiązań. Z takimi skrzydłami dobrze będą wyglądały zamki mechaniczne, bardziej nawiązujące do klasyki. Z kolei przy drzwiach bezprzylgowych powinniśmy rozważyć zamek magnetyczny, który pozwoli podkreślić nowoczesność naszego wnętrza. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne, co jest przecież w modzie.

Czy warto kupić zamek magnetyczny?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie o wartość zakupu zamka magnetycznego do drzwi. Nie jest on bowiem niezbędny do działania i można, zamiast niego, wybrać rozwiązanie bardziej tradycyjne i na pewno sprawdzone. Zamek magnetyczny będzie więc dla ludzi lubiących innowacyjne rozwiązania i stawiających na nowoczesność w swoim otoczeniu. Przyjemność korzystania z takiego sposobu zamykania drzwi na pewno będzie większa.

[Głosów:59    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ