Sypialnia i jej aranżacja – kilka najważniejszych wskazówek

Urządzanie sypialni to zadanie wymagające odpowiednich przygotowań. Do nich należy między innymi wybór pożądanego zestawu mebli, udekorowanie ścian i podłogi, a także aranżacja okna i innych elementów pomieszczenia. Wśród mebli wykorzystywanych najczęściej w sypialni znajdują się oczywiście łóżko, a także: szafa, szafki i stoliki, nocne, komody, rzadziej natomiast biurka, fotele czy krzesła. Przystępując do zakupu tych mebli, bierzemy pod uwagę zarówno ich właściwości praktyczne, jak i estetyczne.

Sypialnia dobrze wyposażona – czyli… jaka?

Nie zawsze potrzebujemy by nasza sypialnia była wyposażone w liczne sprzęty. Często, sypialnie mają charakter pomieszczeń wyłącznie praktycznych, do których udajemy się dopiero na czas snu i które opuszczamy zaraz po przebudzeniu się. Niekiedy też, sypialnie to pomieszczenia po prostu o niedużej powierzchni. W rezultacie – znajdują się w niej wyłącznie najpotrzebniejsze sprzęty, takie jak właśnie łóżko, stoliki nocne, czy meble służące do przechowywania ubrań.

Oczywiście „sypialnia sypialni nierówna” i to, jak wyglądać będzie omawiane pomieszczenie, zależy w znacznym stopniu od naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Przykładowo – wiele osób nie wyobraża sobie sypialni, która nie będzie zaopatrzona w takie sprzęty jak: telewizor, system nagłośnieniowy, szafki nocne, barek lub toaletka. Dla innych z kolei, sprzęty takie byłyby tylko niepotrzebnych gadżetem, z którego i tak nie będą mieli okazji lub ochoty skorzystać.

Niemniej – podstawową i najczęściej spotykaną w dekoracji sypialni zasadą jest – unikanie niepotrzebnego nadmiaru. Skoro sypialnia jest pomieszczeniem, w którym mamy wypoczywać – powinniśmy ograniczyć ilość bodźców zmysłowych oddziałujących na nas w tym pomieszczeniu. Dzięki temu, przebywając w sypialni, będziemy mniej rozproszeni, a nasza uwaga mniej zaangażowana przez otoczenie.

Sypialnia – komfortowa, praktyczna i elegancka

Z tych powodów, w urządzaniu sypialni często decydujemy się na zastosowanie stonowanych kolorów, zarówno jeśli chodzi o malowanie ścian, jak i wybór mebli. Kolory formalne oraz tradycyjne – odcienie brązu, beżu, a także wszelkie kolory jasne – są w sypialni mile widziane i pożądane.

Najpopularniejsza jest oczywiście biel oraz różne jej odcienie. Kolor ten pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, potęgując wrażenie odpoczynku. Co ważne – z kolorem białym nie powinniśmy mieć problemów w aranżacji. Zazwyczaj – świetnie pasuje na aranżacji w różnych stylach – minimalistycznym, skandynawskim, luksusowym i innych.

Szczególnie popularne jest ostatnio łączenie jasnych barw z umeblowaniem stylizowanym na „bogactwo i luksus”. Styl ten reprezentują między innymi meble lustrzane, których powierzchnia pokryta została lustrem (świetnym przykładem jest szafka nocna glamour). Meble takie świetnie wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w jasnych kolorach, dodając im elegancji i luksusu.

Meble lustrzane nadają się także do sypialni o niedużych rozmiarach. Umieszczone w takich pomieszczeniach, zwiększają ich “optyczny” rozmiar – sprawiają, że dana sypialnia wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ