Rodzaje wierteł do metalu

Wiertła to narzędzia, które znajdują zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach, dlatego warto mieć kilka podstawowych rodzajów w domowej skrzynce z narzędziami. Ponadto wiertła są bardzo szeroko wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, podczas budów i remontów oraz różnego rodzaju napraw. Aby praca, która ma zostać wykonana przy użyciu wiertła, była zrobiona dobrze, należy wybrać odpowiednie wiertło. Jakie są zatem rodzaje wierteł i do czego możemy je zastosować?

Wiertło do metalu – co oferują producenci?

Zacznijmy od informacji, która być może niektórym wyda się oczywista, nie mniej ma bardzo istotne znaczenie. Otóż jeśli chcemy wywiercić dziurę w metalu, musimy użyć do tego specjalnego wiertła, przeznaczonego do tego konkretnego materiału. Zarówno wiertła do drewna, jak i do betonu nie są w stanie odpowiednio zagłębić się w metal. Dane na temat tego, jakimi wiertłami wiercić w metalu sprawdza https://eu-eu.eu, my natomiast opiszemy ich rodzaje i podamy kilka ciekawostek związanych z tym tematem.

W ofercie sklepów można znaleźć wiertła do metalu przede wszystkim kilku wiodących producentów, takich jak Rawlplug, Modexo Expert, Famag, Alpen, czy też Fabryka „Wiertła Baildon”. Produkty tych marek są najwyższej jakości, ponadto ostatnia z wymienionych marek daje możliwość złożenia indywidualnego zamówienia na wykonanie specjalnych narzędzi.

Wiertła do metalu – rodzaje

Podstawowy podział wierteł do metalu obejmuje wiertła:

jednolite (wykonane ze stali szybkotnącej, o małych średnicach),

łączone (wiertła o dużych rozmiarach, składające się z dwóch połączonych ze sobą części – chwytu oraz korpusu),

składane (posiadają płytki wymienne na płytki wieloostrzowe).

Inny podział wierteł do metalu obejmuje wiertła frezowane, szlifowane lub walcowane, jest to podział ze względu na metodę produkcji. Jeśli zależy nam na trwałości wiertła, to powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim szlifowane. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że są one również najdroższe.

Z jakich materiałów wykonuje się wiertła do metalu?

Aby wywiercić otwór w metalu, potrzebne jest wiertło wykonane z materiału, który będzie posiadał odpowiednie właściwości i nie stępi się podczas pracy. Jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji wierteł tego typu jest stal szybkotnąca HSS. Dzięki odpowiedniemu oszlifowaniu końcówki wiertła wykonanego z tej stali, można wykonać przy jego użyciu otwór np. w miedzi, cynku, czy aluminium. Jeśli jednak chcemy wywiercić dziurę w stali szlachetniej, będziemy potrzebować wiertła powlekanego tytanem.

W produkcji wierteł do metalu wykorzystuje się różne dodatki, które wpływają na właściwości tych narzędzi. Przykładem mogą być wiertła z dodatkiem kobaltu lub z węglików spiekanych, które umożliwiają zastosowanie wysokich parametrów obróbki.

Przy wyborze wierteł do metalu warto korzystać z wiedzy fachowców, którzy często są zatrudnieni w sklepach z tego typu narzędziami i akcesoriami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ