Narzędzia pneumatyczne – kilka słów o ich konstrukcji

Narzędzie pneumatyczne przez wiele osób kojarzone są z popularnym z filmów młotem pneumatycznym. Oczywiście jest to skojarzenie trafne, acz warto pamiętać, że paleta narzędzi pneumatycznych jest znacznie bardziej szeroka, a ich zastosowanie staje się coraz bardziej powszechne.

Współcześnie narzędzia pneumatyczne stanowią coraz większą alternatywę względem elektronarzędzi, a dzieje się tak z przyczyny wielu zalet ich stosowania oraz podstawowej zalety, czyli konstrukcji. Jak wygląda budowa oraz działanie narzędzi pneumatycznych? Zapraszamy do lektury!

Budowa narzędzi pneumatycznych

Wbrew pozorom konstrukcja narzędzi pneumatycznych jest niezwykle prosta. Dzięki banalnej budowie urządzenia te nie ulegają częstym awariom i są znacznie prostsze w konserwacji oraz naprawie. Fakty te nie oznaczają jednak, iż nie należy ich regularnie serwisować. Cykliczne przeglądy pozwolą wydłużyć ich żywotność nawet pięciokrotnie.

Kluczowym elementem narzędzi pneumatycznych jest ich silnik napędowych. Pośród najczęściej stosowanych silników wyróżniamy silniki łopatkowe oraz turbinowe. Ulokowane są one na wrzecionach, których zadaniem jest przenoszenie energii na element ruchomy narzędzia. W ten sposób działa m.in. wiertło w wiertarce. Z kolei w przypadku szlifierek kątowych element ruchomy obracany jest w przeciwnej płaszczyźnie niż silnik – wówczas stosowane są przekładnie. Ostatnim – ważnym elementem konstrukcyjnym tytułowych narzędzi jest zawór, który zamyka oraz otwiera przepływ sprężonego powietrza.

Czym różnią się silniki łopatkowe od turbinowych?

Podstawową różnicą dotyczącą obu wariantów silników jest fakt, iż silniki łopatkowe wymagają regularnego smarowania, a zatem wyposażone są w specjalne mechanizmy dozujące określoną ilość smaru do poszczególnych elementów urządzenia. W przypadku silników turbinowych elementy ruchome nie stykają się ze sobą, a więc proces smarowania jest tu zbędny. W takiej sytuacji wystarczy jedynie przepływ wspomnianego – suchego powietrza sprężonego.

Bez względu na typ stosowanego silnika tytułowe narzędzia charakteryzują się znikomą awaryjnością oraz wyjątkowo dużą mocą przy niewielkich – kompaktowych rozmiarach. Do zalet tego typu narzędzi należy zaliczyć również błyskawiczny rozruch oraz zatrzymanie pracy, a także komfort i bezpieczeństwo użytkowania. W przeciwieństwie do wspomnianych elektronarzędzi – narzędzia pneumatycznie nie powodują iskrzenia, a więc nie ma możliwości wystąpienia pożaru. Dzięki owej budowie mogą one pracować w ekstremalnych warunkach. Z szerokim wyborem profesjonalnych narzędzi pneumatycznych między innymi kluczy pneumatycznych możemy spotkać się w ofercie sklepu EBMIA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-pneumatyczne-klucze-c-1452_3519_3524.html

EBMIA.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ