Podejmując decyzję o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej, każdy inwestor staje przed koniecznością podjęcia szeregu decyzji o mocy ogniw fotowoltaicznych, producentach części do instalacji, systemów montażowych oraz firm, które dokonają ich zainstalowania. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać i od czego zależy decyzja o ich mocy?
Moc paneli fotowoltaicznych
Moc całej instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego klienta indywidualnego lub firmy. Warto więc przed zakupem obliczyć ilość oraz koszty dotychczas zużywanego prądu elektrycznego. Pomaga w tym kalkulator korzyści dostępny na stronach firmy PGreen specjalizującej się od lat w sprzedaży oraz montażu alternatywnych źródeł pozyskiwania energii i ciepła. Podając roczny koszt zużywanej energii elektrycznej oraz jej ilość w przeliczeniu na miesiąc oraz rok otrzymujemy kalkulację dla modułów o mocy 285W oraz 320W. Kalkulator podaje także liczbę paneli, których będziemy potrzebować, aby uzyskać pożądaną ilość prądu. W większości przypadków w gospodarstwach domowych, w których panele zamontowane są na dachu, możliwa jest moc instalacji na poziomie 3-5 kW, co w zupełności zaspokaja potrzeby energetyczne w przeciętnym domu jednorodzinnym. Konieczne jest sprawdzenie, jaką moc można uzyskać z pojedynczego panela fotowoltaicznego oraz jaka jest jego sprawność, która może być zróżnicowana, w zależności od wysokości temperatur i długości dnia.
Rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Na rynku dostępne są różnego rodzaju ogniwa fotowoltaiczne, które stanowią serce całej instalacji. Do najtańszych, ale też najmniej sprawnych należą ogniwa wykonywane z krzemu amorficznego, które niestety dość szybko tracą sprawność i konieczne jest montowanie ich na większej powierzchni, aby uzyskać pożądaną ilość energii elektrycznej. Dużo lepszą wydajność mają ogniwa krzemowe cienkowarstwowe. Produkuje się je napylając na podłoże cienkie warstwy krzemu amorficznego lub mikrokrystalicznego. Ogniwa najnowszych generacji, powstające z wykorzystaniem takich związków chemicznych, jak tellurek i siarczek kadmu, arsenek galu czy fosforek indu bądź barwników o odpowiedniej strukturze molekularnej, na długo zachowują sprawność i mają znacznie wyższą wydajność.
Jak wybrać panele fotowoltaiczne?
Jeśli nie mamy pewności co do wyboru mocy i rodzaju instalacji fotowoltaicznej, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonych firm specjalizujących się w sprzedaży części do nich oraz montażu. Firma PGreen ma w swojej ofercie panele fotowoltaiczne o zróżnicowanej mocy produkowane przez renomowane firmy, a nasi specjaliści służą radą w kwestiach doboru odpowiedniej mocy i ich rodzaju.