Jak zabezpieczyć plac budowy

Prowadzenie chociażby najmniejszej inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością jej właściwego zabezpieczenia. Chodzi zarówno o przeciwdziałanie spowodowaniu jakiegoś wypadku na placu budowy (na przykład wpadnięciu przypadkowej osoby do wykopanej dziury), jak i zabezpieczeniu placu budowy przed kradzieżą. Pracom budowlanym towarzyszą przecież liczne pozostawione materiały budowlane oraz często kosztowny sprzęt budowlany. Obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia spoczywa na kierowniku budowy, ale inwestor także powinien być tym osobiście zainteresowany. Wszelkie wypadki oraz kradzieże opóźniają realizację inwestycji, a bywa nawet, że uniemożliwiają jej ukończenie.

Jakiego rodzaju produkty służą bezpieczeństwu na placu budowy?

Zachowaniu bezpieczeństwa na placu budowy służy należyte jego ogrodzenie. Na rynku spotkać można różne rodzaje ogrodzeń budowlanych. Różnią się konstrukcją, kształtem, kolorem oraz materiałem wykonania.

W skład ogrodzenia wchodzą panele ogrodzeniowe, przęsła ogrodzeniowe, furtki, barierki, bramy dwuskrzydłowe. Są to zatem produkty, za pomocą których ogradzamy teren przeznaczony na budowę, ale również umożliwiamy wjazd, wyjazd i poruszanie się po terenie przez osoby oraz pojazdy budowlane.

Niektórzy inwestorzy decydują się na ochronę placu budowy przez człowieka. Może być to wynajęty stróż albo ochroniarz. Zadaniem właściciela budowy jest zagwarantowanie właściwych warunków pracy takiej osoby, w tym dostępu do takich urządzeń jak toaleta oraz umywalka. Rozsądnym wyjściem jest ustawienie tak zwanej stróżówki (portierni, budki), w której osoba ochraniająca budowę może swobodnie wykonywać swoje obowiązki.

Jak ogrodzić plac budowy?

Zasadniczą cechą prowadzenia prac budowlanych jest ich tymczasowość. Zatem dobrze jest, aby ogrodzenie również było tymczasowe. Z jednej strony ma być zatem mobilne i łatwe w montażu, z drugiej natomiast strony, ogrodzenie budowlane powinno być trwałe i bezpieczne.

Decydując się na ustawienie ogrodzenia, możemy zdecydować się na ogrodzenie pełne lub ażurowe. To, jaką podejmie się decyzję, w dużej mierze zależy od rodzaju, miejsca oraz czasu trwania wykonywanych prac.

Ogrodzenie pełne to metalowa osłona zamontowana na rurach. Ogrodzenie pełne charakteryzuje się tym, że ogranicza wgląd w to, co się dzieje na placu budowy oraz chociaż w części eliminuje roznoszenie się po okolicy kurzu powstającego w czasie prac. Tego rodzaju ogrodzenie docenią zatem osoby zamieszkujące sąsiednie działki.

Swoje istotne walory posiada także ogrodzenie ażurowe. Jest ono bardzo lekkie i proste w montażu. Można je przenosić i ustawiać w tych miejscach, które akurat w danym momencie wymagają zabezpieczenia. Ogrodzenia ażurowe są trwałe i w pełni odporne na warunki atmosferyczne.

Kupić czy wynająć ogrodzenie na plac budowy?

O  ogrodzeniu placu budowy powinniśmy pomyśleć już na etapie planowania prac. W opcji jest zakup ogrodzenia lub jego wynajęcie. Warto podkreślić, że wynajem ogrodzeń tymczasowych cieszy się coraz większą popularnością. Współpracując z taką firmą jak Easy Fence, dostajemy na wybrany czas, odpowiednio dobrane ogrodzenie.

Wynajem ogrodzenia to również duża oszczędność. Po zakończeniu budowy firma po prostu zabiera swoje produkty, a my nie musimy zastanawiać się, co z takim ogrodzeniem zrobić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ