Domy niepodłączone do sieci wodociągowej, wymagają podłączenia zbiornika hydroforowego, którego zadaniem jest doprowadzenie wody ze studni do instalacji domowej. Hydrofor jest urządzeniem, które zapewnia utrzymanie stałego ciśnienia wody w domowej sieci wodociągowej. Zbiornik hydroforowy powinien być zainstalowany w piwnicy lub w danym budynku, zapobiegnie to jego zamrożeniu lub przegrzaniu.
Czym jest zbiornik hydroforowy?
W zestawie hydroforowym znajdują się części, które ze sobą współdziałają. Zamknięty zbiornik hydroforowy ciśnieniowy, jest częściowo wypełniony wodą i powietrzem. W zestawie znajduje się manometr a czasami także wodowskaz. Ponadto ważną częścią takiego zestawu są elektryczne pompy wirnikowe i wyłącznik ciśnieniowy, którego zadaniem jest włączanie i wyłączaniu prądu. Innym ważnym elementem są zawory: odcinające, zwrotne i bezpieczeństwa odcinający dopływ wody do instalacji wodociągowej.
Włączona pompa spowoduje doprowadzenie wody do zbiornika hydroforowego. Gdy zbiornik zostanie napełniony wodą zmniejszy się obszar powietrza, czyli nastąpi jego sprężenie. Po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia, wyłącznik ciśnieniowy wyłączy pompę. Otwarty zawór poboru wody i wysokie ciśnienie powietrza spowoduje wypchnięcie wody ze zbiornika, poziom wody w zbiorniku obniży się a ciśnienie powietrza zmniejszy się. Obniżenie ciśnienia powietrza do minimalnego poziomu, spowoduje załączenie pompy, natomiast ciśnienie powietrza maksymalnie wzroście. Taki cykl stale się powtarza.
Podłączenie hydroforu – montowanie rury ssawnej w studni głębinowej
Rura zasysająca zostaje wpuszczona do studni, na jej końcu umieszczany jest zawór zwrotny, którego zadaniem jest przeciwdziałanie cofaniu się wody do studni. Zakończenie rury jest zaworem zwrotnym, złączka do jej podłączenia, sitko muszą zostać dokładnie przykręcone. Następnie rura musi zostać umieszczona w studni i uszczelniona za pomocą taśmy teflonowej. Skręcone elementy wkładane są do studni głębinowej. Jeżeli hydrofor ma działać przez cały należy rurę wkopać w ziemię na głębokość mniej więcej jednego metra. Będzie to zabezpieczeniem przez zamarznięciem.
Montaż zaworu zwrotnego oraz filtra chroniącego wirniki
Podłączenie uszczelnionego zaworu zwrotnego do zbiornika hydroforowego, polega na dokładnym jego przykręceniu w wyznaczonym miejscu. Jego celem jest przeciwdziałanie cofaniu się wody ze zbiornika do rury. Konieczne jest podłączenie specjalnego filtra, który chroni hydrofor przed zanieczyszczeniem, czyli szybkim zużyciem się wirników pompy. Filtr należy zabezpieczyć taśmą teflonową i przykręcić go do zaworu zwrotnego. W hydroforach pompy nie mogą pracować na sucho, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie. Dlatego do zbiornika hydroforowego instalowane jest zabezpieczenie powodujące zatrzymanie działania pompy, jeżeli nie będzie miała ona dostępu do wody. Uszczelnione zabezpieczenie musi być przykręcone w odpowiednim miejscu do zbiornika.
Podłączenie zbiornika hydroforowego do studni
Konieczne jest zamontowanie zaworu kulkowego, który zapewni odcięcie dopływu wody w przypadku usterki.Ten element również należy uszczelnić za pomocą taśmy teflonowej a następnie przykręcić do instalacji, która zabezpiecza hydrofor przed pracą na sucho. Do zamocowanego zaworu należy przykręcić rurę doprowadzającą wodę do instalacji domowej, pamiętając, że powinna być zamontowana powyżej zaworu kulowego, dzięki czemu można szybko odciąć dopływ wody, gdy dojdzie do awarii. Kolejnym krokiem jest podłączenie rury ssawnej do zbiornika hydroforowego wykorzystując do tego dodatkową giętką rurę. Wszystkie elementy trzeba uszczelnić taśmą teflonową, dokładnie przykręcić końcówkę rury ssawnej do końcówki giętkiej rury, natomiast drugą końcówkę rury luźnej do wejścia zbiornika z zaworem zwrotnym oraz filtrem.
Uruchomienie zbiornika hydroforowego
Po zamontowaniu wszystkich części, instalację trzeba napełnić wodą i uruchomić pompę. Ważna jest także regulacja wyłącznika ciśnieniowego do zbiornika hydroforowego, dzięki czemu będzie prawidłowo zarządzał pracą pompy.