Idealna narzuta na łóżko

Narzuta to konieczny element w wystroju naszej sypialni. Jeśli sypiamy na łóżku, a nie na rozkładanej wersalce, musimy w jakiś sposób przykryć rano zarówno samo łóżko, jak i znajdującą się na nim pościel. Do tego idealnie nadaje się właśnie narzuta. Jak wybrać tę najlepszą?

Rozmiar

Nic nam po narzucie, która okaże się zbyt mała, by przykryć nasze łóżko. Przed jej zakupem należy więc zmierzyć łóżko następującym sposobem: szerokość narzuty to: szerokość łóżka + 2x jego wysokośćod podłogi do powierzchni materaca. Tak samo obliczymy długość, jaką powinna mieć nasza narzuta. Będzie ona przykrywała łóżo, i pięknie opadała na podłogę. Narzuta jeszcze piękniej będzie wyglądała, jesli na jej brzegach bedą naszyte np. falbanki.
Jeśli decydujemy się na narzutę, którą będziemy zawijać pod materac, wówczas do obliczeń przyjmujemy szerokość lub długość materaca + jego grubość. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w pokoju dzieci i nastolatków.

Materiał

Do wyboru mamy dwa rodzaje narzut: pikowane oraz pledy. Czym się różnią? Narzuta pikowana jest grubsza, wykonana z dwóch kawałków materiału i warstwy wypełnienia wszytej pomiędzy nie. Pled to natomiast jeden kawałek materiału, jest więc cieńszy niż narzuta pikowana.
Materiał może być wzorzysty lub nie, w zależności od wystroju wnętrza. Do wyboru mamy materiały takie jak satyna bawełniana, bawełna, plusz, i wiele innych. Przed zakupem dobrze jest narzutę dotknąć i sprawdzić, czy jest miękka i przyjemna w dotyku.
Wzory narzut to także dość rozległy temat. Możemy bowiem wybierać z narzut bez wzoru, ze wzorem przedstawiającym figury geometryczne, delikatne paseczki. Najbardziej oryginalne mają nadrukowane trójwymiarowe pejzaże, zwierzęta lub postaci sławnych osób. Narzuty dziecięce moga ieć nadrukowane postaci z bajek czy komiksów i są dedykowane osobno chłopcom i dziewczynkom. Dzieki takiej dostępności wzorów każdy ma szansę wybrać narzutę idealną dla siebie.

Cena

Będzie stanowiła ostateczne kryterium, decydując o dokonaniu zakupu lub jego zaniechaniu. Ceny narzut wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i zależą zarówno od rozmiaru narzuty, jak też od rodzaju materiału, z jakiego została uszyta. Narzuta uszyta ręcznie będzie znacznie droższa od tej produkowanej maszynowo. Również kwestia skomplikowania wzoru bedzie miała odzwierciedlenie w cenie.

Poprawne zmierzenie potrzebnej nam narzuty to połowa sukcesu. Potem pozostaje już tylko wybór koloru, nadrukowanego motywu i materiału. Nie jest więc szczególnie trudnym wybór idealnej narzuty na łóżko.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułZalety i wady jedwabnej pościeli

Uwielbiam skal skandynawski i to właśnie on skłonił mnie do zainteresowania się tematyką urządzania i wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ