Zimowy ogród

Ogród zimowy nazywany jest słoneczną werandą albo przedłużeniem ogrodu. To przeszklone miejsce, które jest połączone z bryłą domu. Może być ogrzewane lub nieogrzewane i służy w dużej mierze do uprawy roślin, które są wrażliwe na mróz, a także ciepłolubne. Jest wiele sposobów jak urządzić taki ogród. Można postawić na tropikalny gąszcz bądź orientalną oazę spokoju. Oto nasze propozycje takiego ogrodu.

Przeszklona przestrzeń od południowej strony

Zamiast tarasu można postawić na ogród zimowy, czyli przedłużenie salonu bądź jak kto woli ogrodu. Tutaj stosuje się szyby, które przepuszczają promienie słońca, a jednocześnie ograniczają szkodliwe działanie promieniowania UV. W ogrodzie zimowym można zafundować roślinom odpowiednie warunki wilgotności, stosując nawilżacze powietrza. Trzeba pamiętać, że do pionowych przegród zaleca się stosowanie szkła o dużej przepuszczalności światła, natomiast do poziomych lub skośnych szkło zabezpieczające przed przegrzaniem. Doskonałym wyborem będzie tu laminowane szkło, które ma dodatkowo właściwości wyciszające. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy ogród zimowy składa się z przeszkleń pionowych, tworzących ściany, a także skośnych lub płaskich, poziomych, tworzących zadaszenie.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

Ogród zimowy może mieć charakter tropikalnego zakątka albo orientalnego w stylu japońskim. Oczywiście można do zimowego ogrodu wybrać także rośliny typowe dla ogrodu angielskiego. Istotne znaczenie mają tutaj wymagania roślin. Wiele nie jest odpornych na mróz i potrzebują albo osłony na zimę albo w ogóle nie nadają się do sadzenia w gruncie. Zatem do ogrodu zimowego warto wybrać drzewka cytrusowe, których nie można by uprawiać na zewnątrz. Sprawdzą się także kamelia japońska czy fatsja japońska, oleander, laur szlachetny czy kordylina australijska. Drzewka cytrusowe potrzebują bardzo dużej ilości światła, dlatego warunki w ogrodzie zimowym są dla nich najlepsze. W ogrodzie zimowym w stylu tropikalnym na pewno znajdą się palmy. Tutaj trzeba wiedzieć, że nie wolno ich przycinać, a wysokość ogrodu zimowego powinna pozwalać im na swobodny wzrost. Oleandry to także wymagające rośliny, które potrzebują sporo podlewania i świetnie sprawdzają się w uprawie doniczkowej w ogrodzie zimowym. Najlepsze warunki do rozwoju w ogrodzie zimowym mają również gardenie. Mikroklimat w tym miejscu najbardziej im odpowiada.

Czy warto decydować się na meble w ogrodzie zimowym, a jeśli tak to jakie?

Wśród bujnej roślinności w ogrodzie zimowym warto zdecydować się na meble ogrodowe. Tutaj stylistyka może być bardzo różnorodna. W rustykalnej doskonale sprawdzą się drewniane ławki, które można nabyć w sklepie ogrodniczym Euro ogród. Ciekawie będą się prezentować również meble rattanowe oraz technorattanowe z włókien polipropylenowych, które wpisują się w stylistykę skandynawską, ale również minimalistyczną. Do ogrodu zimowego można wstawić nawet tapicerowane meble, w końcu wnętrze w którym mamy zamiar chętnie przebywać i się relaksować powinno być ocieplane. Meble żeliwne i metalowe mogą być także dobrym pomysłem. Warto zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu i dopasować odpowiednie meble do potrzeb swoich i zapraszanych gości.

Jakie dodatki mogą znaleźć się w ogrodzie zimowym i jak należy dbać o rośliny?

Niewątpliwie ogród zimowy ma cieszyć nasze oczy i być miejscem, które jest swoistą oazą spokoju. Tę atmosferę można stworzyć także poprzez dodatki. Oprócz tradycyjnych dużych donic kamionkowych czy też metalowych bądź drewnianych kwietników, można wybrać donice wiszące, a do nich wybrać rośliny, które roztaczają najwięcej zapachu. W ten sposób można zapewnić sobie swoistą aromaterapię w domu. Taki ogród wymaga sporo pracy, by można było z niego z pełną przyjemnością korzystać. Rośliny trzeba regularnie podlewać, wymagają również stosowania nawozu długodziałającego. Dzięki temu są mniej podatne na szkodniki, na które są narażone nawet w ogrodzie zimowym.

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem ogrodu zimowego, to musisz pamiętać o doborze odpowiednich materiałów wykończeniowych, a także rozmieszczeniu roślin w taki sposób, by miały dostateczny dostęp do światła słonecznego. Odpowiedni projekt jest tutaj gwarancją sukcesu, warto również poradzić się w tej kwestii specjalistów od planowania ogrodów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ