Wnęka ścienna i okienna

Wnęka w ścianie czy przy oknie może być wyzwaniem aranżacyjnym, ale nie musi nastręczać trudności w malowaniu. Wnęki mają wiele zalet i mogą w ciekawy sposób urozmaicić przestrzeń. Wymagają jednak specyficznego podejścia do pokrywania ich farbą. Spójrz na nasz krótki przewodnik i nie uniknij błędów.

Zalety wnęki ściennej

Wnęka ścienna czy okienna to interesujący element w mieszkaniu posiadający wiele zalet. Może spowodować zastosowanie ciekawych rozwiązań architektonicznych, które uczynią pomieszczenie nietuzinkowym. Pozwalają budować kameralny klimat oraz optycznie powiększają wnętrza. Pełnią także funkcję doświetlającą, a tworzoną dzięki nim iluzję można wykorzystać w rozmaity sposób. To także miejsce,  którym możesz pozwolić sobie na nietypową ekspozycję według własnych upodobań.

Zasady malowania wnęk

Wnęki mogą być malowane na ten sam odcień, co sąsiadująca z nimi ściana. W przypadku wnęk okiennych często stosuje się jaśniejsze odcienie zwłaszcza, gdy otaczające ją ściany mają intensywny kolor. Malowanie wnęk na biało sprawia, że do środka wpada sporo światła. Z kolei wnęki ścienne malowane na ciemniejszą barwę czynią efekt większej głębi. Więcej na temat zasad i tricków w malowaniu wnęk znajdziesz na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/wneki-wewnatrz-pomieszczen.

Jak malować wnękę okienną?

Do tej czynności przystąp dopiero po pokryciu farbą ścian. Zadbaj o to, by zabezpieczyć framugę okienną taśmą malarską. Oprócz tego pod oknem rozłóż folię, jeśli w jego pobliżu znajduje się kaloryfer, zadbaj również o to, by go ochronić przed kapaniem farby. Istotne jest czy wnęka okienna będzie miała ten sam odcień co reszta ścian. Jeśli nie, to pamiętaj o tym, że niezbędne jest zabezpieczenie krawędzi wnęki od strony ściany. Kolejnym krokiem jest pokrycie farbą miejsc przy krawędziach okna i punkty łączące dwie płaszczyzny. Przyda Ci się w tym celu płaski pędzel.

Gdy już pokryjesz te miejsca farbą, do kolejnego etapu prac użyj wałka. Z jego pomocą pomaluj całą wnękę. W przypadku głębszych wnęk okiennych możesz użyć szerokiego wałka, takiego jakiego używasz do malowania ścian. Po pomalowaniu pierwszej warstwy odczekaj aż farba wyschnie i nałóż drugą powłokę. Po skończeniu malowania pamiętaj o usunięciu taśmy malarskiej. Jeśli pozostawisz ją na ścianie, może zaschnąć i zniszczyć efekt malowania.

Malowanie wnęki ściennej

Malowanie wnęki ściennej niewiele się różni od pokrywania farbą wnęki okiennej. Jeśli wnęka ścienna będzie pokryta innym kolorem niż reszta ścian, pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu łączeń przy użyciu taśmy malarskiej. Po pomalowaniu ściany oraz jej wyschnięciu pamiętaj, by nakleić taśmę w narożniku, która pozwoli ochronić świeżą powłokę malarską przed zabrudzeniem farbą, którą będziesz pokrywać boczne ściany wnęki. Jeśli cała wnęka ścienna ma mieć jeden kolor, wówczas rozpocznij pracę od malowania łączeń powierzchni, a następnie pomaluj resztę z użyciem wałka. Do malowania warto użyć farby wysokiej jakości, gdyż wnęka to mocno eksponowane. Bez trudu z tym wyzwaniem poradzi sobie farba Śnieżka EKO oraz Śnieżka Barwy Natury.

[Głosów:23    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ