Szybkozłącze – czyli jak łączyć ze sobą elementy układów hydraulicznych lub pneumatycznych

0
2993

Szybkozłącze – łączenie elementów układów pneumatycznych lub hydraulicznych

Bardzo często układy pneumatyczne i hydrauliczne, zwłaszcza te dedykowane dla przemysłu i produkcji, są skomplikowanymi instalacjami, które składają się z wielu elementów. Dodatkowo z czasem można dokładać do nich nowe. Do sprawnego łączenia poszczególnych części instalacji służą specjalne złączki. W instalacjach gazowych są to złączki pneumatyczne, a w układach bazujących na cieczach – hydrauliczne.

Rozwój technologii pozwolił na skonstruowanie złączek, które montowane są w układach błyskawicznie. Takie szybkozłącze pozwala na ekspresowe połączenie przewodów i węży zarówno w instalacjach hydraulicznych, jak i pneumatycznych. Co najważniejsze, wszystko to odbywa się bez konieczności używania dodatkowych narzędzi – czyli ręcznie i dosłownie w kilka sekund.

Jak montuje się szybkozłącze?

Zanim przejdziemy do sposobu montażu nowych elementów za pomocą szybkozłączy, warto wspomnieć, że podstawą bezpiecznego stosowania tego typu rozwiązania, jest odpowiednie dopasowanie złączek do istniejącej instalacji – np. pod kątem średnicy nominalnej przewodu oraz warunków, w jakich szybkozłącze będzie pracowało (wysokość ciśnienia, rodzaj medium itd.). Jest to istotne również pod kątem sposobu montażu nowych przewodów czy węży.

W instalacjach, w których nie można dopuścić do wycieku medium roboczego, należy zastosować szybkozłącza suchoodcinające lub tzw. szybkozłącza bezpieczne, które mają zamontowane zamki ręcznie odcinające czynnik roboczy od wypinanej części złączki.

Złącze standardowe również zablokuje przewód, jednak możliwy jest przy tym niewielki wyciek. Blokującym elementem szybkozłącza jest część damska, jedna z dwóch, na które składa się cała złączka. Drugim elementem jest wtyk, czyli króciec, nazywany również częścią męską. Połączenie elementów następuje zatem poprzez złączenie wtyku z gniazdem. Konstrukcja szybkozłączy pozwala na błyskawiczne połączenie lub rozłączenie podłączonych do niej elementów instalacji.

Rodzaje szybkozłączy

Oferta szybkozłączy jest naprawdę duża. Różnią się one od siebie materiałem wykonania, może to być stal cynkowa, mosiądz, stal nierdzewna, mosiądz niklowany, a nawet tworzywo sztuczne. Oprócz tego dostępne są rozdzielacze pozwalające połączyć kilka przewodów równocześnie – multizłącza oraz wspomniane już szybkozłącza bezpieczne i suchoodcinające.

Zaletą wszystkich szybkozłączy jest ich prosta obsługa, niewymagająca stosowania żadnych narzędzi. Dzięki temu każda ingerencja w układ jest szybka i bezproblemowa. Równie łatwo przebiega montaż nowych elementów, jak i ich demontaż. Warto wspomnieć, że za pomocą szybkozłączy można podłączyć do instalacji pneumatycznych również narzędzia pneumatyczne np. pistolety do przedmuchu lub klucze udarowe.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ