Światło w kuchni oraz jadalni i wszystko jasne!

0
1176

Dobrze zaprojektowane oświetlenie pełni przynajmniej kilka funkcji. Oznacza to, że poza głównym żyrandolem przydatne będą światła boczne, a nawet punktowe. Każde z nich ma swoje walory, które są bardzo przydatne.

Jadalnia i kuchnia to spokrewnione ze sobą miejsca, które mają określone przeznaczenie. Podobnie rzecz odnosi się do oświetlenia tych przestrzeni. W części, gdzie zajadamy się przepysznymi posiłkami lampa lub żyrandol może mieć charakter stricte dekoracyjny. Daje to duże pole manewru w kwestii wyboru. Nieco inaczej wygląda sprawa oświetlenia kuchni. Tutaj trzeba się nieco bardziej zastanowić i zaplanować źródła światła i w co je „ubrać”. Przydatne będzie oświetlenie główne, aby mieć wszystko pod kontrolą, boczne, które rozjaśnia konkretne strefy i punktowe, które skupia się na konkretnym miejscu. Może nim być np. blat, na którym przygotowujemy kulinarne dzieło sztuki. Te ostatnie znajdziemy również w postaci różnego rodzaju lamp. Wszystko jasne? Zaczynajmy.

Światło, które poprawia apetyt

Czy coś takiego w ogóle istnieje? Na pewno występują różne barwy światła, a jak doskonale wiemy, wpływają one na postrzeganie otoczenia, zwłaszcza, gdy nasza naturalna lampa schowa się za horyzontem. Światło bardzo białe i chłodne sprawia, że przestrzeń wydaje się nawet oziębła. Wpływa to na atmosferę i bezpośrednio na nasze samopoczucie. Nie zawsze i nie wszyscy odnajdują się w takiej tonacji. Z kolei dla niektórych może to być idealne środowisko do funkcjonowania. Z drugiej strony skali znajdują się tzw. cieplejsze barwy. One również wpływają na przytulność miejsca, w którym przebywamy. Tutaj również znajdziemy sympatyków i wrogów takiego rozwiązania.

O co w tym wszystkim chodzi? Otóż rodzaj światła, który pada na potrawy, wpływa na nasze postrzeganie dania. Można więc stworzyć danie, które będzie zachęcało nas do zjedzenia pełnią kolorów, a dodatkowe walory zapachowe będą potęgowały doznania. Takie samo danie w innym świetle może wyglądać mało zachęcająco. Dlatego barwa i kolor światła mają duże znaczenie na nasze postrzeganie. Dotyczy to również modeli, kształtów i kolorów lamp, w których instalujemy żarówki i diody. Niektórym powiemy stanowcze nie, a inne chętnie zamontujemy w domu. Tak więc oświetlenie do jadalni ma wpływ na nasze samopoczucie, a także na to, jak postrzegamy posiłki. Warto zadbać o odpowiednie dla nas parametry, jak również o lampy, które wpływają na estetykę pomieszczenia.

Świątynia jedzenia potrzebuje oświetlenia

Kuchnia, miejsce, które dla części osób jest świątynią. Powstają w niej niesamowite dania i codzienne obiady. Mnogość prac wykonywanych w tym pomieszczeniu sprawia, że potrzebuje ono odpowiedniego oświetlenia. Stylowe lampy wiszące mogą pełnić funkcję głównego źródła energii. Dzięki niemu łatwo zorientujemy się, gdzie leżą potrzebne nam narzędzia. Lampy punktowe sprawdzą się nad wyspą lub blatem, przy którym najczęściej przygotowujemy dania. Dobrym rozwiązaniem do takich zadań są także listwy LED, które mogą mieć kierunkowe lub rozproszone światło. Wariant ten determinuje przydatność do określonych zadań. Obecnie producenci oferują wiele interesujących kształtów, kolorów i połączeń różnych tworzyw. Dzięki temu możemy znaleźć odpowiednią barwę obudowy, która wkomponuje się w wystrój kuchni. Oświetlenie do kuchni to ważna kwestia, którą warto odpowiednio przemyśleć i zaplanować. Z kolei inspiracji szukać można na https://www.galerialimonka.pl/oswietlenie-do-kuchni.

Współczesne rozwiązania dotyczące oświetlenia mają na celu podniesienie jakości użytkowania danych przestrzeni. Oznacza to, że występują modele dedykowane do konkretnych czynności (punktowe), a także ogólne oświetlenie (główne), którego zadaniem jest rozjaśnić pomieszczenie. Ponadto istnieje duży wybór kształtów i kolorów, co ułatwia odnalezienie wariantów odpowiadającym naszym upodobaniom. Dzięki temu może się okazać, że to na co patrzymy, jest dużo ładniejsze, niż nam się wydawało.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ