Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Uważacie, że można zdecydować się na pierwsze z brzegu śruby? Niestety, nie jest to dobre podejście do tematu. Najlepiej decydować się bowiem na elementy łączące lub regulujące urządzenia, które spełniają określone normy. Wtedy ich jakość jest na odpowiednim poziomie. Wówczas nie musicie obawiać się, że pieniądze zostały – kolokwialnie pisząc – wyrzucone w błoto. Jak dobrać śruby do danej sytuacji? Jak korzystać z tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN, która bardzo przydaje się w tym temacie?

Jak dobrać śruby do konkretnej sytuacji?

Nie można nie zaznaczyć, że na rynku znajdują się rozmaite śruby. Czym różnią się – pomiędzy sobą – elementy tego typu? Chodzi tutaj między innymi o kształt łba. Poza tym elementy tego typu mają różne rodzaje gwintu czy długości gwintu w stosunku do długości trzpienia itp. Różnic jest naprawdę sporo. Poza tym nie każda śruba idealnie nadaje się do konkretnego zastosowania. Pamiętajcie, aby przede wszystkim decydować się na elementy, które spełniają określone normy. Poza tym musicie dowiedzieć się czy konkretne produkty są przeznaczone na przykład do budowy maszyn czy skręcania elementów ogrodzeniowych itp. Weźmy pod lupę śruby drobnozwojne sześciokątnym z niepełnym gwintem (mają one oznaczenia DIN 960/ISO 8765). Są one przede wszystkim wykorzystywane w motoryzacji, a także w trakcie budowy maszyn rolniczych. Jeśli wybierzecie takie elementy o określonej jakości – między innymi mają one dobrą odporność na korozję – to podejmiecie słuszną decyzję.

Dlaczego warto korzystać z konwersji norm?

Zadajcie sobie to pytanie? Nie da się ukryć, że dobrze jest potrafić korzystać z takiego narzędzia. Pamiętajcie, że każda norma określa między innymi materiał (z którego zostały wykonane dane elementy), klasę wytrzymałości czy powłokę itp. Normy zostały po to zatwierdzone, aby ułatwić też wytwarzanie dóbr, zarządzanie, świadczenie usług czy współdziałanie rozmaitych systemów – także tych pochodzących z różnych krajów. Jak skorzystać z tego narzędzia? Wróćmy do opisywanych wcześniej śrub drobnozwojnych sześciokątnych z niepełnym gwintem. Znacie ich oznaczenie DIN 960? Co zrobić, ale wiedzieć, jak te elementy złączne są określane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną? Przydaje się tabela konwersji ISO/DIN/PN. Wystarczy tylko wpisać oznaczenie ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Bez problemu dowiecie się, jak to wszystko wygląda biorąc pod uwagę normy najbardziej uniwersalne na całym świecie, czyli ISO. W tym wypadku takie śruby mają oznaczenie ISO 8765.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ