Pyszna szynka z ogrodowej wędzarni

Dzięki wędzeniu potrawy stają się zakonserwowane bez użycia chemicznych dodatków. Dlatego to doskonały sposób na ekologiczne przedłużenie trwałości żywności. Kupowanie tego rodzaju produktów może nadszarpnąć nasz budżet. Całe szczęście równie dobrze taką wędzoną szynkę można przygotować we własnej ogrodowej wędzarni.

Przygotowując własne wędzonki mamy pełna kontrolę nad jakością użytych składników i tym jak przebiega cały proces konserwacji. Dzięki czemu możemy przygotować wędlinę zgodną z naszymi dietetycznymi upodobaniami, nie rezygnując z głębokiego smaku.

Przepis na szynkę z ogrodowej wędzarni

Najważniejszym składnikiem tego przepisu jest mięso, od jego jakości będzie zależał smak finalnego produktu. By należycie go przygotować będzie potrzebny czas, dlatego nie warto oszczędzać na mięsie i ryzykować poniesienia kulinarnej porażki. U sprawdzonego rzeźnika kupujemy mięso z szynki, najlepiej w formie kulki.

Peklowanie szynki przed wędzeniem w wędzarni ogrodowej

Pierwszym etapem przygotowania szynki jest peklowanie. By je przeprowadzić potrzebujemy:

  • sznurek lub siatka wędliniarska,
  • woda,
  • peklosól,
  • przyprawy: owoce jałowca, 6 ząbków czosnku, kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu, 3 liście laurowe.

Szynkę myjemy pod zimną wodą i pozbawiamy z zewnątrz błon i tłuszczu. Aby nadać mięsu kształt obwiązujemy ją sznurkiem lub wkładamy w siatkę wędliniarską.

Przygotowujemy zalewę. Stężenie peklosoli powinno wynosić 40%, dlatego musimy znać wagę naszej szynki. Jeśli mamy 1 kg mięsa będziemy potrzebowali 400 ml wody i 4 dkg peklosoli. Gotujemy roztwór, a gdy zacznie wrzeć zdejmujemy go z ognia i dorzucamy przyprawy. Czekamy aż całkowicie wystygnie.

Szynkę wkładamy do głębokiego naczynia i zalewamy zimną zalewą. Następnie wstawiamy ją do lodówki na tydzień. Można ponakłuwać mięso szpikulcem, aby przyprawy mogły dostać się do środka.

Szynka będzie bardziej aromatyczna jeśli w czasie peklowania będziemy ją od czasu do czasu odwracać lub masować, by roztwór mógł przeniknąć w głąb mięsa.

Wędzenie w wędzarni ogrodowej

Gdy peklowanie się skończy wyciągamy mięso z zalewy i płuczemy pod bieżącą wodą. Wieszamy na kiju, aby wyschło i czekamy około 3 godzin. W tym czasie szynka ogrzeje się z wierzchu i ocieknie z zalewy.

Przygotowujemy wędzarnię w ogrodzie, jej temperatura powinna sięgnąć 70 stopni. Wieszamy szynkę w komorze wędzarniczej i suszymy ją przez 50 minut w temperaturze nie przekraczającej 65 stopni. W czasie suszenia w komorze nie powinno być dużo dymu.

Sprawdzamy czy szynka jest sucha przykładając do niej dłoń. Jeżeli jest ciepła, a jej skóra nie jest pokryta wilgocią, możemy przystąpić do wędzenia. W tym czasie temperatura w komorze wędzarniczej powinna wynosić od 55 do 65 stopni. Dym powinien swobodnie przepływać przez wędzarnię. To jedna z podstawowych funkcji jej konstrukcji, na którą należy zwrócić uwagę już przy zakupie lub budowie wędzarnika ogrodowego. Sprawdzone rozwiązania znajdziemy na stronie Cookking.pl.

Czas wędzenia zależy od wagi szynki. Powinien wynosić od 4 do 8 godzin. Wiele zależy od rodzaju wędzarni jakiej używamy. Wybierając gatunek drewna do paleniska należy brać pod uwagę to jaki wpływ będzie miał na smak naszej wędliny. Polecane są odmiany drewna to: orzech, grusza, klon, olcha, jesion.

Parzenie

Ostatni etap polega na podgrzaniu wody do temperatury 75 stopni i parzeniu w niej szynki. Czas parzenia zależy od średnicy wędzonej szynki. Przyjmuje się, że 1 cm to 10 minut, więc szynkę o średnicy 12 cm będziemy parzyć przez 2 godziny.

Przygotowywanie własnoręcznie wędzonych wędlin nie musi być skomplikowane. A z gotowymi wędzarniami takimi jak ta dostępne na stronie Cookking.pl nie potrzebujmemy nawet ogrodu, bo możemy jedną z nich zainstalować na balkonie. Wymaga jedynie odrobiny cierpliwości.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ