Pręty gwintowane – elementy złączne w konstrukcjach szczególnie wymagających

0
1147

Pręty gwintowane to chętnie stosowane stalowe elementy złączne, które możesz wykorzystać podczas tworzenia różnego typu konstrukcji. Najczęściej, po pręty sięgają osoby, którym zależy na stworzeniu konstrukcji wyjątkowo stabilnej i wytrzymałej, która będzie w stanie znieść duże obciążenia. Poniżej podpowiemy – jak wybrać pręt gwintowany, jeśli zależy ci, by był wytrzymały i odporny na działanie wilgoci, niskich temperatur i innych szkodliwych czynników.

Pręty gwintowane – najważniejsze parametry, o których warto pamiętać

Pręty gwintowane to – w dużym uproszczeniu – złącza bardziej rozbudowane niż zwykłe śruby, jednak stosunkowo do nich podobne. Największą różnicą jest oczywiście rozmiar – pręty są dłuższe, a przez to nadają się do wykorzystania przy innego typu konstrukcjach.

Oprócz długości ważnym parametrem jest także średnica prętów. Ma to kluczowy wpływ na ich wytrzymałość oraz przydatność w odniesieniu do konkretnych konstrukcji. Jakie średnice wybierane są najczęściej? Pręt gwintowany M12, M18, M20 – a także inne – to jedne z najczęściej wybieranych. Mają one po 12, 18 i 20 mm. średnicy. Oczywiście, inne rozmiary również są stosowane – znajdziesz przede wszystkim pręty o średnicy od 3 mm. do nawet 250.

Ponadto, pręty mogą różnić się kształtem w przekroju. Najczęściej stosuje się pręty o przekroju okrągłym. Znajdziesz również złącza kwadratowe, prostokątne oraz sześciokątne w przekroju.

Materiał, z którego zostały wykonane, ma bezpośredni wpływ na ich wytrzymałość oraz przydatność. Najczęściej, wykorzystuje się różne stopy stalowe, których składniki zostały dobrane pod kątem uzyskania zamierzonych właściwości. Przykładowo – znajdziesz pręty ze stali odpornej na oddziaływania substancji chemicznych, niskich i wysokich temperatur, a także wilgoci.

Klasa stali to kolejny parametr. Jest ona oznaczana poprzez ciąg złożony z liter i numerów. Stal o gładkiej, równej powierzchni oznaczana jest jako A0 lub AI. Żebrowane pręty mają oznaczenia klasy AII, AIIII lub AIIIN.

Gwintowanie w prętach – co warto wiedzieć przed wyborem

Gwint stosowane w prętach są zazwyczaj znormalizowane. Dzięki temu, pręty pochodzące od różnych producentów są wymienne i można je stosować zamiennie lub wspólnie, w czasie tworzenia jednej konstrukcji. Najważniejszą normą, na którą warto zwrócić uwagę, jest norma PN.

Wyróżniamy rozmaite wersje gwintów. Ze względu na przeznaczenie danego pręta, znajdziesz gwint złączny lub pociągamy. Biorąc pod uwagę kształt, możesz znaleźć gwinty trapezowe, okrągłe, stożkowe, toczne, prostokątne, walcowe, rowerowe. Sposób skręcania to parametr, który różnicuje gwinty na: prawy i lewy. Biorąc pod uwagę skok gwintu, wyróżnia się natomiast gwint normalny, drobno- oraz grubozwojny. Ponadto, znaczenie może mieć również tzw. krotność gwintu – pod tym względem rozróżnia się gwint pojedyncze, dwukrotne oraz wielokrotne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ