Praktyczne cechy mebli ogrodowych

Trwałość, łatwość w czyszczeniu czy może estetyka – co jest najważniejszą cechą przydomowych mebli ogrodowych. Czy warto inwestować w nie spore pieniądze i liczyć na długie lata użytkowania, czy lepiej kupować co 2-3 lata nowe?

Relaks w ogrodzie w poprzednich epokach zarezerwowany był dla najzamożniejszych. Oni to posiadali nie tylko połacie pięknie utrzymanych ogrodów nierzadko z kawałkami lasu, stawami i domkiem dla gości, ale i sztab ludzi, którzy trudnili się utrzymaniem całości w nienagannym stanie. Dziś niewielki ogródek to radość, jakiej mogą doświadczyć posiadacze mieszkań na parterze nawet w dużych miastach. Ten fragment własnej, zielonej przestrzeni trzeba jednak odpowiednio zaaranżować, by móc się nim cieszyć. A do efektywnego odpoczynku w ogrodzie niezbędne są meble. 

Meble ogrodowe wielosezonowe z tworzyw

By meble w ogrodzie służyć nam mogły przez więcej niż jeden sezon, warto wybrać optymalny pod względem trwałości materiał. Może być nim rattan, technorattan lub odporne na promieniowania UV tworzywo sztuczne, bo to materiały trwałe i łatwo dają się zestawić z drewnianym czy kamiennym tarasem. Kanapy, kilka krzeseł czy foteli i stoik – to podstawowy zestaw, który można kupić już za 1500 zł. Warto od razu zastanowić się, czy jest sens kupowania stołu jadalnianego do ogrodu. Czy będziemy spożywać na świeżym powietrzu posiłkiem, czy stół będzie nam służył raczej jako pomocnik na kawę i ciasto. Tak czy inaczej, znacznie rozsądniej będzie kupować meble ogrodowe w zestawach z jednej firmy. I tak np. meble Keter można dobrać zgodnie z własnymi potrzebami, kompletując kanapę z fotelami w naturalnych brązach.

Meble drewniane

Meble ogrodowe wykonane z drewna na pewno są solidne i naturalne. Doskonale sprawdzają się w większych ogrodach i decydując się na ich zakup, musimy pamiętać o tym, że będzie trzeba je odświeżać, czasem nawet po każdym sezonie. Delikatne szlifowanie i zabezpieczenie impregnatem to konieczność. Bez stosowanie środków do pielęgnacji drewna traci ono wytrzymałość i łuszczy się. Niektórych zmian, jakie zajdą na drewnie na skutek działania warunków atmosferycznych, nie da się już odwrócić. 

Metalowe meble do ogrodu 

Wydawać by się mogło, że metal jest idealnym materiałem na ogrodowe meble. Trwały i solidny,  nie poddaje się działaniu zmiennych warunków atmosferycznych, nie sposób go przewrócić nawet podczas silnych podmuchów wiatru, a do tego jest klasyczny i ponadczasowy. Niestety i z tym materiałem może być problem. Meble metalowe nie będą dawały takich możliwości zmiany formy jak meble z tworzyw sztucznych. Stelaże metalowe nie dadzą się rozkładać z leżaka w łóżko i odwrotnie, warto więc połączyć klasyczne fotele metalowe o pięknej linii z meblami drewnianymi – takimi, w których można regulować kąt oparcia. 

Myśląc o meblach ogrodowych, nie wolno zapomnieć również o zadaszeniu nad nimi. Jeśli nie ma w ogrodzie możliwości wybudowania altanki, koniecznie zaopatrzyć się trzeba w stabilny, duży parasol lub żagiel przeciwsłoneczny. To pozwala oddawać się relaksowi na świeżym powietrzu nawet podczas upałów.

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki dywan wybrać?
Następny artykułSalon z wersalką czy sofą?

Uwielbiam skal skandynawski i to właśnie on skłonił mnie do zainteresowania się tematyką urządzania i wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ