pellet

Zapewne określenie pellet niejednokrotnie obiło Ci się o uszy. Ten rodzaj opału z każdym rokiem zyskuje sobie coraz większa popularność. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej. Przygotowany przez nas artykuł odpowiada na pytania:

  • Czym jest pellet?
  • Jak jest produkowany pellet?
  • Jakie wyróżniamy rodzaje pelletu?
  • Jaki pellet wybrać?

Odpowiedzi na te pytania znacznie poszerzą Twoją wiedzę na temat pelletu i pomogą Ci wybrać najlepszy rodzaj opału.

Czym jest pellet?

Definicja pelletu określa, że jest to materiał opałowy produkowany przeważnie z odpadów drzewnych. Występuje w formie granulatu o średnicy 6-8 mm i długości 2-3 cm. Pellet jest wykorzystywany przede wszystkim do ogrzewania budynków. Świetnie sprawdza się jako materiał opałowy w domach jednorodzinnych oraz obiektach wielkopowierzchniowych. Może być wykorzystywany nie tylko w piecach, ale także w kominkach.

Jak jest produkowany pellet?

W pierwszym etapie procesu produkcyjnego pelletu materiał jest rozdrabniany i przygotowywany do dalszej obróbki. W wielu przypadkach surowiec musi najpierw przejść proces suszenia w celu uzyskania optymalnej wilgotności. Po rozdrobnieniu materiał należy sprasować i poddać procesowi granulacji. W czasie tego procesu pellet uzyskuje odpowiednią formę granulatu. W kolejnych krokach pellet jest chłodzony i pakowany w worki. W takiej formie zostaje przetransportowany do magazynów i dalej do dystrybutorów oraz konsumentów.

Jakie wyróżniamy rodzaje pelletu?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów pelletu. Najbardziej popularny jest pellet drzewny, który powstaje z trocin, zrębek oraz różnego rodzaju odpadów drzewnych. Kolejnym rodzajem jest pellet agro, który może być produkowany ze słomy, siana oraz biomasy roślin energetycznych. Możesz się także spotkać z pelletem wyprodukowanym z łuski słonecznika.

Jaki pellet wybrać?

Zapewne najbardziej interesują Cię informacje dotyczące kryteriów wyboru dobrej jakości pelletu. Najbardziej dostępnym i jednocześnie najczęściej wybieranym jest pellet drzewny. Cechuje się on wysoką wartością energetyczną. Może być produkowany zarówno z odpadów gatunków liściastych, jak i iglastych. Do wyprodukowania 1 tony dobrej jakości pelletu potrzebne jest ok. 5 m3 trocin.

W pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiednią wielkość pelletu. Pellet drzewny występuje w gramaturze 6 i 8 mm. Jeśli chodzi o właściwości, obie te gramatury są identyczne. Przeważnie do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystywany jest pellet 6 mm. Opał o gramaturze 8 mm jest wykorzystywany w większych kotłowniach. Jeśli nie jesteś pewien, który pellet wybrać, sprawdź rekomendacje dla Twojego typu kotła.

Wysokiej klasy pellet nie zawiera sztucznych substancji sklejających. Niestety część produktów dostępnych na rynku zawiera takie substancje, których celem jest sklejenie i umożliwienie stworzenia granulatu. Substancje sklejające pogarszają parametry opału.

Kupując pellet zwróć uwagę na to, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty. Wybierając producenta postaw na tego, który oferuje pellet z certyfikatem DIN PLUS lub EN PLUS 1.

Jeśli zależy Ci na dobrej jakości pellecie drzewnym, to powinieneś zajrzeć na stronę pellet-robin.pl. znajdziesz tam kompleksową ofertę certyfikowanego pelletu drzewnego. Korzystając z oferty sklepu, możesz liczyć na wysyłkę w ciągu 48 godzin oraz darmową dostawę w obrębie miast takich jak np. Olsztyn. Dla poszczególnych miast dostępne są także atrakcyjne promocje cenowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zalety mają drewniane łóżka?
Następny artykułWęże do paliwa

Uwielbiam skal skandynawski i to właśnie on skłonił mnie do zainteresowania się tematyką urządzania i wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ