Oświetlenie sufitowe

W obecnym czasie mieszkanie można oświetlić na wiele sposobów. Najczęściej jednak wybór rozstrzyga się pomiędzy żyrandolem a plafonem. Dotychczas za lampą wiszącą przemawia elegancja i wysokie walory estetyczne, jednak plafony również odznaczają się wyrafinowanym designem – na przykład w postaci kryształowych elementów. Na które rozwiązanie się zdecydować? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Lampy wiszące – charakterystyka

Lampy wiszące w pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej montowane są w salonie, pokoju czy sypialni. Pod względem designu oraz zastosowanych do ich produkcji materiałów są bardzo zróżnicowane. Mogą wyróżniać się zarówno prostą formą, jak i niecodziennym kształtem. Wśród nich są lampy o pokaźnych rozmiarach, jak również niewielkie oprawy o skromnych wymiarach. Bogato zdobione żyrandole znajdą zastosowanie we wnętrzach glamour. Z kolei proste formy loftach i pomieszczeniach industrialnych. Pomiędzy nimi istnieje jeszcze cała gama produktów, które wpisują się we wnętrza w stylu nowoczesnym, klasycznym, prowansalskim i wielu innych.

żyrandol

Plusy lamp wiszących

Niekwestionowaną zaletą żyrandoli jest fakt, że nie oślepiają i dają równomierne światło. Montuje się je pod sufitem, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Światło, które z nich pada jest bardzo wyraźne, co sprawia, że doskonale lampa wisząca doskonale sprawdzi się jako centralne źródło oświetlenia w pomieszczeniu. Podczas zakupu żyrandola szczególną uwagę należy zwrócić na klosz. To w głównej mierze od tego elementu zależeć będzie ile światła lampa będzie emitować. Podczas zakupu lampy warto również zastanowić się, na jakiej wysokości ma docelowo znaleźć się oprawa. Im wyżej, tym większą powierzchnię będzie musiała oświetlać, jednocześnie mniej intensywnym światłem.

Czym jest plafon?

Plafon jest oprawą oświetleniową montowaną na suficie oraz w niektórych przypadkach – na ścianie. Jest doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku niskich pomieszczeń. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie klasycznego żyrandola. Plafony przylegają bardzo blisko sufitu, co sprawia, że zajmują bardzo mało miejsca. Nie przytłaczają wnętrza, a jednocześnie nadają mu estetyki. Zazwyczaj materiałem, jaki wykorzystuje się do ich wykonania jest szkło mleczne lub mrożone, przyozdobione tworzywami nadającymi im charakteru. Tego rodzaju lampy możemy podzielić na te o bardziej futurystycznym designie, jak i o klasycznym charakterze.

Plafon – cechy

Jedną z najważniejszych zalet plafonów jest to, że imitują bardzo rozproszone światło. Dzięki temu nie tworzą głębokich cieni i w łagodny sposób oświetlają pomieszczenie, wpływając pozytywnie na jego wygląd. Plafony są niezwykle wydajnym źródłem światła. Do wyboru mamy plafon jednopunktowy lub lampy sufitowe na dwie i trzy żarówki. Pozwala to wydajnie oświetlić pomieszczenie o większym metrażu. Większe plafony mogą z powodzeniem stanowić centralne światło w danym pokoju. Rozważając oświetlenie dodatkowe, również możemy zdecydować się na kupno plafonów. Bez wątpienia dobrze dobrana lampa podkreśli aranżację wnętrz, a także wprowadzi przyjemny nastrój.

plafon Salon LED

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://www.salonled.pl/pl/62-oswietlenie-sufitowe-led.

Kiedy wybrać żyrandol?

Najczęściej żyrandol kojarzy się z rozłożystym kształtem, kilkoma ramionami i bogato zdobionymi kloszami. Dlatego też ten typ oświetlenia zdecydowanie pasuje do dużych, przestronnych a przede wszystkim wysokich pomieszczeń, gdzie będzie można w pełnej okazałości zaprezentować jego piękno. Lampa wisząca jest elementem widocznym na pierwszy rzut oka, dlatego traktuje się ją jako element dekoracyjny i ingerujący w charakter przestrzeni. Użycie żyrandola wprowadzi do pomieszczenia wrażenie równowagi, a dodatkowo doskonale je rozświetli. Oczywiście, żyrandol nie musi zajmować centralnego miejsca na suficie. Zanim zdecydujemy się na jego montaż, koniecznie należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie drzwi i okien oraz rozkład wnętrza. Najważniejsze jest dopasowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb domowników.

Kiedy użyć plafonu?

Plafon to dość specyficzne lampy, które mocuje się bezpośrednio do sufitu, a czasami do ściany w postaci płaskich kloszy. Są dyskretne i nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach. Imitują delikatne, nieco przytłumione światło, przez co raczej nie nadają się do dużych pomieszczeń. Tego typu lampy wyróżniają się bogatym wzornictwem oraz niemal nieograniczonym kształtem, co sprawia, że dopasowują się do każdej aranżacji wnętrz. Przy wyborze plafonów uwagę należy zwrócić przede wszystkim na rozmiar pomieszczeń, w których planujemy je umieścić, typ oprawy, a także rodzaj światła. W przypadku, gdy plafon chcemy zastosować w łazience, pamiętajmy, by był on odpowiednio chroniony przed działaniem panujących w niej specyficznych warunków. Wybierajmy więc produkty, który mają wysoki współczynnik odporności na wilgoć (IP). Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo oraz zminimalizujemy ryzyko porażenia prądem. Plafony to skuteczny sposób na subtelne aranżacje minimalistyczne.

Plafon czy żyrandol do salonu?

Wybór lampy do salonu może w zaskakujący sposób zmienić całą aranżację salonu. Odpowiednia lampa w tym pomieszczeniu sprawi, że wystrój będzie ciekawy i przytulny. Jeśli chcemy uzyskać klimatyczne i nastrojowe oświetlenie przy wielkim metrażu, wybór powinien paść na lampę wiszącą z kloszem, który nie przepuszcza światła. Z kolei gdy dysponujemy niewielkim metrażem możemy z powodzeniem wybrać plafon, imitujący subtelne światło. Jeśli chcemy, by światło było wyraziste, zdecydujmy się na okazały żyrandol, który będzie jednocześnie trwałą ozdobą naszego salonu. Tak naprawdę wszystko zależy od naszego gustu i indywidualnych preferencji.

Podsumowanie

Oświetlenie to nieodłączny element wyposażenia każdego pomieszczenia. Plafony sufitowe nadają się do nie wysokich pomieszczeń. Lampy wiszące dają zdecydowanie więcej światła. W zależności od tego, jak jasne światło jest nam potrzebne, wybierzmy oświetlenie dostosowane do swoich potrzeb. Może być ono rozproszone lub skierowane punktowo.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ