Osprzęt elektryczny a stylistyka wnętrza

0
2562

Wiele osób traktuje gniazda elektryczne i łączniki instalacyjne jak mniej istotny element wystroju. Jednak w przemyślanych aranżacjach może być zupełnie inaczej. W zależności od zamierzonego przez projektanta efektu łączniki mogą pozostawać niemal niewidoczne albo zostać mocno wyeksponowane. Kluczowy pozostaje ich właściwy dobór do stylistyki wnętrza. Zwracamy w tym przypadku uwagę zarówno na formę osprzętu, jak i jego kolorystykę. Pozostaje jeszcze funkcja łącznika, która może uwzględniać jego podstawowe przeznaczenie lub zostać poszerzona o szereg dodatkowych opcji.

Producenci osprzętu elektrycznego zadbali o to, by rynek gniazd elektrycznych i łączników instalacyjnych był bardzo zróżnicowany. Pozwala to na dużą swobodę w wyborze konkretnych modeli. Ten może zostać uzależniony od preferencji inwestora oraz funkcji i stylistyki wnętrza. Możemy się zdecydować na wariant, w którym osprzęt niemal całkowicie wtopi się w otoczenie, pozostanie zaledwie zauważalnym szczegółem aranżacji albo wyrazistym i określającym charakter całego wnętrza akcentem.

Łącznik instalacyjny? – Nie tylko do sterowania oświetleniem

Współczesne łączniki instalacyjne coraz rzadziej są elementem instalacji elektrycznej, których obecność we wnętrzu uzasadnia się wyłącznie koniecznością sterowania oświetleniem. Dziś stały się również istotnym elementem wystroju, który – dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań – może przybierać przeróżne formy. Takie podejście do tematu sprawiło, że rynek obfituje w łączniki o zróżnicowanym wzornictwie, które będzie odpowiadać wielu stylom aranżacyjnym. Biorąc pod uwagę duży wybór materiałów, kolorów i wzorów, możemy dostrzec szerokie możliwości aranżacyjne.

Materiały osprzętu elektrycznego

Inne zasady urządzania wnętrz obowiązują w pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour, inne w industrialnych, a jeszcze inne w nowoczesnych. Warto uwzględnić to w wyborze osprzętu elektrycznego. Tam, gdzie króluje prostota i minimalizm, na podobne rozwiązania stawiamy, wybierając gniazda i łączniki; tam, gdzie pojawia się przepych, możemy postawić na modele bardziej wyszukane, a nawet ekskluzywne. W przypadku poszukiwań tych najlepiej dopasowanych, warto rozejrzeć się w ofertach sklepów internetowych z tego typu produktami, np. Gajwer.pl.

Dziś, kiedy rola łączników i gniazd nie ogranicza się do ich funkcji użytkowej, dekoratorzy mogą wybierać spośród modeli wykonanych z rozmaitych materiałów. Surowy klimat loftowych wnętrz podkreślimy dzięki zastosowaniu osprzętu z betonu strukturalnego albo łupków z naturalną strukturą powierzchni. W takich wnętrzach doskonale sprawdzi się również aluminium lub stal, która doda elementom instalacyjnym lekkości i podkreśli industrialny wystrój wnętrza. W ekskluzywne aranżacje z pewnością doskonale wkomponują się łączniki wykonane ze skóry, a w nowoczesne z dodającego pomieszczeniu elegancji szkła.

Kolorystyka we wnętrzu

Obok wzornictwa i materiału istotną cechą osprzętu pozostaje kolorystyka. Właściwy dobór koloru osprzętu do barwy ścian może być kluczowy ze względu na wygląd aranżacji. Dziś coraz częściej odchodzi się już od montażu jednakowych łączników w całym domu. Ważniejsze jest to, by harmonijnie komponowały się z określonym wnętrzem. Istnieją trzy sposoby wyboru łączników, które prowadzą do osiągnięcia zupełnie odmiennych efektów.

Pierwszym z nich jest wybór łączników i gniazd o barwie maksymalnie zbliżonej do koloru ściany. Dzięki temu osprzęt wtapia się w przestrzeń pomieszczenia i razem ze ścianą stanowi tło dla innych, wyeksponowanych w nim elementów. Delikatna różnica w odcieniach pozwoli zaledwie zaznaczyć obecność łączników – to drugi sposób. Trzeci polega na mocnym zaakcentowaniu ich obecności poprzez wybór osprzętu wyraźnie odcinającego się barwą od koloru ściany. Ostatnia opcja stanowi doskonały wybór dla osób odważnych, które lubią oryginalne rozwiązania i docenią uzyskany w ten sposób efekt dekoracyjny.

Rozwiązania nowoczesne kontra loftowe

Jak duża różnorodność występuje pośród różnych modeli osprzętu elektrycznego, najłatwiej uzmysłowimy sobie, porównując łącznik w stylu loftowym i nowoczesnym. Uwagę zwraca całkowicie odmienna stylistyka i różna funkcjonalność.

W loftowym wnętrzach mamy do czynienia z surowymi, minimalistycznymi rozwiązaniami. Charakter wnętrza wymaga, by zastosowane w jego aranżacji elementy przypominały te, które nawiązują do starych, fabrycznych pomieszczeń. Nie dziwi zatem, że łączniki przybierają formę prostych przełączników zazwyczaj w kolorze białym albo czarnym.

Również w przypadku pomieszczeń nowoczesnych mamy do czynienia z minimalizmem, ale w zupełnie innym wydaniu. Tu dominuje prostota połączona z subtelną elegancją. W takich wnętrzach doskonale sprawdzą się łączniki w postaci szklanych paneli dotykowych. Ich delikatne, ale efektowne wzornictwo przekonuje coraz więcej osób. Dzięki rozwiązaniom technologicznym mogą wprowadzać do wnętrza dodatkowe funkcje, np. możliwość regulowania natężenia światła albo zdalnego sterowania.

Warto zapamiętać

Współczesne łączniki i gniazda elektryczne łączą w sobie funkcję użytkową i dekoracyjną. Mogą stanowić istotny element aranżacyjny wnętrza, który wpłynie na jego wygląd i charakter. Ich wymiana może oznaczać całkowitą metamorfozę pomieszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ