Lofty to mieszkania, czy też budynki przemysłowe, które zostały przearanżowane na nowoczesne lub też użytkowe apartamenty. Loft kojarzy się z amerykańskiemu stylem budownictwa, surowymi ścianami z cegły, dużymi oknami, ale też oświetleniem technicznym. Industrialny, przemysłowy charakter nie odstrasza nabywców – wręcz przeciwnie. Mieszkania w tego typu budownictwie są bardzo popularne, ale też dość drogie.

Co to jest loft?

Loft to mieszkanie urządzone w dawnym budynku przemysłowym, magazynowym, fabrycznym,. W związku z tym najczęściej są to pomieszczenia przestrzenne, o wysokich sufitach, z drewnianym stropem i dużymi oknami. Nie brakuje w nich elementów, które są pozostałością przemysłowej historii tego miejsca – wystających rur, pozostałości maszyn fabrycznych, czy oświetlenia technicznego. Mieszkania w tym stylu przechodzą gruntowną renowację, ale pozostaje w nich duch industrialnej epoki tego miejsca.

Wnętrza te – nawet po renowacji – są surowe, minimalistyczne, nowoczesne, w których przeważa stal, kamień, drewno i nieotynkowane ściany. Charakterystycznym elementem jest też oświetlenie techniczne, które często pozostaje w takich mieszkaniach bez zmian lub kupowane jest na ich wzór. To długie, garażowe lampy lub też zwisające, metalowe klosze bez zbędnych zdobień. Oświetlenie tego typu stało się popularne w wielu domach, nawet w tych, które nie są loftem. Można je kupić w wielu sklepach m.in. na stronie https://9design.pl/pol_m_Lampy_Lampy-Techniczne-758.html.

Loft w Polsce

Moda na tego typu mieszkanie przywędrowała z ameryki, gdzie aranżowanie przestrzeni w takim klimacie było po prostu tańsze, bo często wiązało się z zaniżonymi opłatami za czynsz. Z czasem pomieszczenia te zaczęły nabierać ekskluzywnego  charakteru, a developerzy upatrzyli sobie w tym dobry interes. Tak więc za apartament w Polsce stworzony w tym klimacie trzeba przeznaczyć nawet milion złotych, a ceny te niekiedy są jeszcze wyższe. Pomieszczenia tego typu są mocno modernistyczne, przestrzenne, ale też raczej niepolecane osobom, które mają dużą rodzinę, gdyż zwyczajowo przestrzeń ta składa się na jeden, duży salon z kuchnią oraz antresolą, na której znajduje się przestrzeń sypialna.

Najpopularniejszym miastem znanym z loftów jest oczywiście Łódź, w której nie brakuje opuszczonych, industrialnych przestrzeni fabrycznych. Najwięcej budynków tego typu zostało po fabrykach Karola Scheiblera. Łódź uważana niegdyś za brzydkie, zaniedbane miasto pełne przemysłowych ruin zaprocentowało wraz z modą na mieszkania tego typu z wielkimi oknami, ceglanymi ścianami i oświetleniem technicznym.

Za to największym pomieszczeniem użytkowym typu loft jest poznańskie centrum handlowo-rekreacyjne Stary Browar, który powstał na bazie zabytku poprzemysłowego – dawnego Browaru Huggerów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ