projekt domu

Jesteś na etapie budowy swojego domu jednorodzinnego i zastanawiasz się, czy warto będzie zainwestować w bramę segmentową boczną? Dzięki nim można wygodnie wchodzić do garażu oraz z niego wychodzić – bez konieczności otwierania takiej bramy na oścież, jak to bywa w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Jakie jeszcze są zalety takich bram? Wyjaśniamy!

Czym jest brama segmentowa boczna?

Projekt domu posiada dokładną jego koncepcję. Jednak, zawsze można przecież nieco… poprawić funkcjonalność całego garażu. Czy warto więc zrezygnować z tradycyjnej bramy na rzecz segmentowej bocznej, jaką można np. połączyć z drzwiami? Oczywiście, że tak! Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok warto wiedzieć, jak dokładnie jest zbudowana taka brama. Otóż, posiada ona grubość paneli ok. 60 mm – są one ze sobą połączone zawiasami. Dodatkowo, taka brama posiada również poszycie ze stalowej blachy, jakie tworzy element zamknięty. Poszycie jest przeważnie malowane farbą proszkową albo pokrywane zostaje poliestrem. Z kolei wypełnienie bramy to poliuretanowa pianka, która ma na celu zapewnić lepszą izolację cieplną.

Między panelami oraz na obwodzie takiej bramy doszukać można się również uszczelek, jakie powstrzymują przenikanie nie tylko deszczu, ale i zimnego powietrza do środka. Jeśli chodzi o segmenty bram bocznych, one rozmieszczone są zazwyczaj pionowo, poruszając się po prowadnicy wytworzonej z metalowych części – w ten sposób kierując się na jedną ze ścian. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy bramą a ścianą powinno się zachować między 10 a 22 centymetry odstępu. Obawiasz się, czy będzie to bezpieczne rozwiązanie? Otóż, jak najbardziej! Bramy segmentowe posiadają bowiem systemy, jakich zadaniem jest również ochrona przed przypadkowym… przytrzaśnięciem palców! Zatem, po częściowym otworzeniu takiej bramy, Twoje dziecko bez większego kłopotu będzie mogło wprowadzić do garażu np. swój rower.

Jakie są zalety bocznych bram segmentowych?

Jeżeli jest to tradycyjna brama segmentowa, to podczas jej otwierania panele podciągają się do góry i chowają się tuż pod stropem garażu. Konstrukcja segmentu to zazwyczaj ok. 40 cm poniżej sufitu – co obniża pułap pomieszczenia garażu w domu jednorodzinnym. Garaż z reguły jednak nie jest zbyt wysoki, więc tradycyjne rozwiązanie bywa kłopotliwe. Właśnie dlatego lepiej będzie postawić na segmentowe bramy boczne! Jeśli je otworzymy bowiem nawet tylko częściowo, nadal będzie można przez nią przedostać się do garażu – czyli w sposób podobny, jak przechodzi się przez… drzwi do domu.

Chcesz częściowo móc uchylać bramę do garażu, aby do niego wejść czy też z niego wyjść? Jednocześnie boisz się pokazywać, jakie „cuda” w nim skrywasz? A więc, brama segmentowa boczna z całą pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem! Dzięki niej, możesz także zamocować bez problemu zwisające lampy z sufitu czy wieszaki na narty albo np. deski surfingowe, jeżeli takie posiadasz. Brama boczna nada się nie tylko do dużego garażu, ale również do tego mniejszego i z niestandardowym wejściem.

A może brama garażowa z… drzwiami?

Jeżeli brama będzie posiadała takie drzwi, to będą one mieć ok. 90 cm, znajdując się w środku płaszcza. Zamontowane one mogą zostać oczywiście na wielu różnych bramach. Ważne jednak, by brama z drzwiami nie była dłuższa od 500 cm i węższa od 240 cm, a także wyższa od 210 cm. Warto zamontować bramę z drzwiami zwłaszcza, że tego typu drzwi wyposażone są zazwyczaj w samozamykacz oraz blokadę rozwarcia – a więc, ryglowanie będzie wielopunktowe i znacznie wpłynie na szczelność całej bramy w domu jednorodzinnym. To z kolei uczyni skrzydło bramy odporniejszym na przykład na… wyważenie! Dlaczego jeszcze warto postawić na bramę z drzwiami? Otóż:

  • Będzie łatwiej wejść wówczas do garażu – nie przeciskając się przez bramę i nie zostawiając jej otwartej.
  • Drzwi stanowić będą zabezpieczenie w sytuacji, gdy np. zepsuje się napęd i trudno będzie przez to otworzyć bramę. Wówczas bez problemu dostaniesz się do środka i będziesz mógł dokonać naprawy bramy.
  • Możesz zdecydować się na bramę nawet wtedy, kiedy projekt domu będzie już wybudowany. Nie trzeba będzie bowiem wykuwać żadnych dodatkowych otworów w ścianie!
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ