Jakie garnki do płyty indukcyjnej wybrać? Najlepsze naczynia do płyt indukcyjnych

0
3074

Płyta indukcyjna jest bardzo ciekawą alternatywą dla kuchenek gazowych, jednak wokół niej wciąż jest trochę mitów i niedopowiedzeń. Czy dotyczy to także garnków do indukcji?

  1. Czy do płyt indukcyjnych potrzebne są specjalne garnki?
  2. Garnki na indukcję – podział ze względu na materiał wykonania
  3. Garnki ze stali nierdzewnej Solgaz

Czy do płyt indukcyjnych potrzebne są specjalne garnki?

Gotowanie na płycie indukcyjnej jest niewątpliwie bardziej ergonomiczne i pozwala na mniejsze zużycie energii, niż w przypadku tradycyjnej kuchni gazowej. Wynika to z samej konstrukcji płyty, która nagrzewa jedynie powierzchnię bezpośrednio pod naczyniem, a nie – jak w przypadku płomieni pod palnikiem – wszystko wokół. Dzięki temu jesteśmy w stanie ugotować posiłek szybciej, taniej i przy okazji nie ryzykując tak bardzo poparzenia, ponieważ obecnie większość nowoczesnych płyt posiada zabezpieczenie przed przypadkowym dotknięciem.

Aby jednak nasze garnki chciały współpracować z płytą indukcyjną, muszą być wykonane z odpowiedniego materiału. Indukcja działa na zasadzie pola elektromagnetycznego, które nagrzewa miejsce styku garnka z płytą, czyli jego dno. Aby taka wymiana ciepła była możliwa, naczynie (a przynajmniej jego dno) musi być wykonane ze metalu ferromagnetycznego. Jeżeli nie spełnimy tego wymogu, płyta nie wykryje, że coś na niej postawiliśmy i nie podgrzeje naczynia.

Garnki na indukcję – podział ze względu na materiał wykonania

Podobnie jak w przypadku gotowania na gazie, dla kuchni indukcyjnej również możemy zakupić wiele różnych rodzajów garnków. Najłatwiej jest podzielić je względem materiału, z jakiego zostały wykonane.

Garnki ze stali nierdzewnej

Są lekkie, wyglądają efektownie i bardzo trudno jest je zniszczyć. Jeżeli będziemy pamiętać, aby nie solić samej wody podczas gotowania, a zamiast tego dodawać ją już po wrzuceniu innych składników, unikniemy także ryzyka powstawania specyficznych odbarwień. Jest to jedna z częściej wybieranych opcji, głównie ze względu na lekkość naczyń, a także ich minimalistyczny wygląd. Warto zwrócić uwagę, aby garnki miały płaskie dno, aby uniknąć straty energii podczas grzania na płycie.

Garnki żeliwne

Żeliwo jest stopem żelaza, który niesamowicie trudno uszkodzić, zarysować czy zetrzeć. Z tego względu naczynia wykonane z tego materiału są bardzo odporne na różne dziwne przypadki, a także szalenie szybko się nagrzewają. Minusem garnków wykonanych z żeliwa jest ich waga – w porównaniu do stali nierdzewnej jest to bardzo ciężki materiał, szczególnie gdy garnek nie jest pusty.

Garnki indukcyjne szklane

Szklane garnki do płyty indukcyjnej mają przezroczyste pokrywki, co ułatwia gotowanie. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów, także tutaj musimy zadbać o to, aby dno było maksymalnie płaskie, co ułatwi ich używanie. Czasem można znaleźć również w pełni szklane naczynia, co wygląda dość efektownie, kiedy z nich korzystamy.

Garnki indukcyjne ceramiczne

Ceramika charakteryzuje się tym, że mało co jest w stanie do niej przylgnąć, nawet jak trochę się zagapimy podczas gotowania. Garnki ceramiczne dzieli się na takie, które mają tylko powłokę wewnątrz i takie, które są wykonane w całości z tego materiału. W pierwszym przypadku powłoka z czasem może zacząć schodzić, więc jeżeli mamy chęć wybrać takie garnki, dobrze poszukać tych wykonanych całkiem z ceramiki.

Garnki ze stali nierdzewnej Solgaz

Stal nierdzewna jest lekka, dobrze wygląda i łatwo poddaje się myciu. Z tego względu, jeżeli szukamy naczyń do indukcji, warto jest rozważyć wybór tych z serii stali nierdzewnej Solgaz. Nie tylko dostaniemy wygodne narzędzie do przygotowywania posiłków, ale także będziemy mogli pochwalić się minimalistycznie urządzoną kuchnią od A do Z.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ