fundamenty

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo budowli, konieczne jest jej stabilne oparcie na gruncie. Planując posadowienie budynku, trzeba wziąć pod uwagę konkretne warunki gruntowe, uwzględniając przy tym rodzaj przenoszonych obciążeń na podłoże. Odpowiednie wykonanie fundamentów nie jest prostym zadaniem, dlatego potrzebna jest do tego fachowa wiedza i doświadczenie. Błędy w wykonaniu fundamentów bardzo trudno naprawić, co więcej jest to niezwykle kosztowna operacja.

Od czego zacząć budowę domu?

Budowa domu to proces wieloetapowy, który należy odpowiednio zaplanować, tworząc przy tym kosztorys, który pozwoli na oszacowanie kosztów. Działka, na której ma stanąć budynek, musi zostać odpowiednio ogrodzona, a miejsce, w którym powstanie budynek wyznaczone przez geodetę. Dopiero po dopełnieniu wielu formalności można wbić po raz pierwszy łopatę w ziemię i zacząć prace prowadzące do postawienia fundamentów.

Jakie fundamenty pod budynek mieszkalny?

Z reguły budynki takie jak domki jednorodzinne nie generują zbyt dużych obciążeń i w ich przypadku wystarczy zastosować ławy fundamentowe z betonu. Dzięki nim ściany nośne budynku mają odpowiednie podparcie, a obciążenie domu rozkłada się na większej powierzchni. W przypadku lekkich konstrukcji szkieletowych często wystarcza wąski fundament o niewielkiej grubości (około 25 cm).

Istotny jest nie tylko rodzaj fundamentów, ale również ich głębokość. W przypadku domów jednorodzinnych głębokość fundamentów wynosi od 0,8 do 1,4 m.

Fundamentowanie głębokie wykorzystuje się przy występowaniu słabych gruntów i bardzo rzadko dotyczy domów jednorodzinnych, częściej wykorzystywane jest przy budowie osiedli i domów wielorodzinnych. W przypadku głębokich fundamentów stosuje się m.in. pale, dzięki którym ciężar budynku jest przekazywany na niższe partie gruntu, w związku z czym cała konstrukcja zyskuje na stabilności. Fundamentowanie głębokie zwiększa także wytrzymałość mechaniczną budynku. Takie rozwiązanie ma też zastosowanie w przypadku prac budowlanych odbywających się na wysokim poziomie wód gruntowych, gdyż pale w takiej sytuacji osłaniają konstrukcję przed naporem wody.

Jaki fundament pod dom jednorodzinny?

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszym rozwiązaniem są ławy fundamentowe wykonywane z betonu. W sytuacji, gdy grunt ma gorsze właściwości nośne lub planowany budynek będzie generował duże obciążenia, stosuje się żelbet, czyli zbrojony beton. Żelbet stosuje się również do wykonywania pali i skrzyń. Tego typu fundamenty pośrednie mają zastosowanie w przypadku domów budowanych np. na terenach podmokłych.

Od rodzaju zastosowanych fundamentów oraz ich głębokości i metody wykonania uzależnione są koszty budowy. Jak łatwo się domyślić, fundamenty głębokie są znacznie droższe od zwykłych ław fundamentowych. Koszty budowy domu rosną również w sytuacji, gdy decydujemy się na podpiwniczenie. W przypadku domków jednorodzinnych szacuje się, że koszt fundamentów bez piwnicy to około 30 tys. zł.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ