Wigilijny stół jest miejscem wyjątkowym – to wokół niego gromadzą się bliscy, żeby złożyć sobie świąteczne życzenia i spróbować potraw, które przygotowała gospodyni. Powinien się więc wyjątkowo prezentować. Aby podkreślić magiczny nastrój, zadbajmy o odpowiednie detale. Jakie?

Jak powinien wyglądać wigilijny stół?

Stół przede wszystkim powinien być duży. Musi się na nim bowiem zmieścić 12 wigilijnych potraw, nakrycia dla wszystkich domowników (i dodatkowe, symboliczne dla niespodziewanego gościa), miejsce na opłatek, a także świąteczny stroik, świecznik i inne elementy dekoracji. Podczas świąt docenimy więc stół z możliwością rozłożenia – na specjalne okazje, kiedy zbiera się cała rodzina, rozkładamy blat, aby każdy gość swobodnie się przy nim zmieścił. Na co dzień mebel pozostawiamy złożony, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń.

Biały obrus – świąteczna tradycja

Zgodnie z tradycją, stół przykrywamy białym obrusem, a pod nim umieszczamy odrobinę sianka, które symbolizuje betlejemską stajenkę. W niektórych rejonach Polski pod obrusem kładzie się również pieniądze – po to, aby w ciągu nadchodzącego roku w domu panował dostatek.

Jeśli chcemy ożywić dekorację stołu, na obrusie kładziemy kolorowy bieżnik albo serwetkę ze świątecznymi motywami. Z bielą dobrze komponują się różne barwy – od ciemnego bordo albo granatu, przez głęboką zieleń i ciepłe brązy, aż po eleganckie złoto i srebro.

Elegancka zastawa

Najważniejszy element wigilijnego stołu – świąteczna zastawa (którą zwykle wyjmujemy jedynie na specjalne okazje), a w niej oszałamiająco pachnące potrawy. Piękne półmiski i wypolerowane do połysku talerze sprawiają, że stół prezentuje się uroczyście i wyjątkowo.

Podniosły nastrój świąt szczególnie mocno odda klasyczna, biała zastawa bez zdobień albo z delikatnymi dekorami w kolorze złota czy srebra. Choć w tegorocznych trendach dekoracyjnych króluje minimalizm i ponadczasowa tradycja, możemy postawić też na nutę nowoczesności. Prostokątne lub kwadratowe talerze czy geometryczne wzory dobrze komponują się z intensywnymi kolorami, np. czerwienią czy ciemnym błękitem.

Jakie elementy zastawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole? Przede wszystkim wazy na barszcz, żurek lub zupę grzybową, a także półmiski na uszka, pierogi i sałatki oraz patery na śledzia czy karpia. Na płaskim talerzu kładziemy głęboki, a po bokach ustawiamy sztućce – zgodnie z kolejnością podawania dań (najbliżej talerza leżą te, których użyjemy najpóźniej). Po prawej stronie nakrycia ustawiamy nóż i łyżkę, po lewej – widelec, a nad talerzem łyżeczkę deserową. Na wigilijnym stole powinny się też znaleźć szklanki na herbatę czy tradycyjny kompot z suszu oraz kieliszki na wino.

Jakie dekoracje wybrać do ozdoby świątecznego stołu?

Klasyczna zastawa, w której podajemy aromatyczne dania, buduje uroczysty nastrój świąt. Aby go nieco ocieplić i wprowadzić do wnętrza odrobinę świątecznej magii, musimy stół dodatkowo udekorować. Jak?

Świeczki – gwarancja magicznego nastroju

Świeczki są doskonałymi dekoracjami. Dzięki delikatnie migoczącym płomykom na ścianach tworzą się fantazyjne cienie, które nadają pomieszczeniu tajemniczej, zaczarowanej aury. Nastrój spożywanej przy blasku świec i migoczących światełek na choince wieczerzy wigilijnej pozostanie w pamięci na długo. Aby gorący wosk nie pobrudził obrusu i zastawy, świeczki ustawmy na stabilnych podstawkach lub świecznikach. Do podniosłego nastroju świątecznych chwil pasują modele minimalistyczne, białe, srebrne lub złote. Efektownie prezentują się też świeczniki na długiej nóżce, dzięki której wyraźnie górują nad zastawą.

Ozdoby inspirowane naturą

Drewniane podstawki, szyszki, jarzębina, zielone i oszałamiająco pachnące gałązki świerku, sosny lub jodły – to elementy, które idealnie pasują do stylistyki i nastroju Bożego Narodzenia. Podkreślają zimowy charakter, a jednocześnie nadają wnętrzom odrobiny ciepła. Możemy przyozdobić nimi stół, układając między zastawą, albo wykonać z nich świąteczny stroik. Do wiklinowego koszyczka wystarczy włożyć kawałek styropianu, a do niego powbijać gałązki choiny. Możemy je dodatkowo przyozdobić niewielkimi bombkami, szyszkami czy figurkami aniołków. Efektowną ozdobą stołu jest także poinsecja, zwana gwiazdą betlejemską, o soczystozielonych liściach i czerwonych albo żółtych kwiatach.

Bożonarodzeniowe motywy

W świątecznej stylistyce Bożego Narodzenia mieszczą się różnorodne elementy – mikołaje, aniołki, renifery i bałwany, gwiazdy, śnieżynki, gałązki jemioły i ostrokrzewu. Z ogromu ozdób z łatwością wybierzemy te, które pasować będą do wnętrza naszego domu. Możemy kupić gotowe zestawy albo przygotować dekoracje własnoręcznie. Nawet najprostsze dodatki, np. papierowe serwetki złożone w kształt choinki czy gwiazdki i umieszczone obok talerzy, podkreślą wyjątkowy nastrój świątecznych chwil.

Stół w czasie świąt staje się najważniejszym miejscem w domu. To przy nim się gromadzimy, składamy sobie życzenia, raczymy się świątecznymi pysznościami, śpiewamy kolędy i wymieniamy uśmiechy. Z dbałością przygotowany i udekorowany stół podkreśla magiczną atmosferę Bożego Narodzenia. Cieszy oko i sprawia, że goście czują się wyjątkowo.

Klasyczną zastawę, piękne szkło i praktyczne dodatki znajdziesz na Decorto.pl. Sprawdź i przekonaj się, jak wiele zmieniają odpowiednio dobrane drobiazgi.

Źródło zdjęć: decorto.pl, pexels.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ