jak uniknąć pleśni w łazience?

Pleśń w mieszkaniu jest zagrożeniem dla zdrowia domowników i oznaką, że w domu dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej daje nam o sobie znać w sezonie jesienno-zimowym. Chociaż ukryta może się rozwijać przez cały rok. Gdy już do niej dojdzie, usunięcie jest dość pracochłonne i kosztowne. Jak z nią walczyć?

Skąd bierze się pleśń?

Pleśń powstaje zazwyczaj w pomieszczeniach, które są narażone na dużą wilgotność. Główną jej przyczyną jest zawilgocenie części konstrukcji budowy oraz ścian. Przyczynią się również do tego zbyt słaba wentylacja pomieszczeń.

W przypadku nowych budynków, pleśń powstaje w wyniku niewystarczającego wysuszenia po przeprowadzonych pracach budowlanych. Natomiast w nieco starszych budynkach, zwykle winowajcą jest zbyt słaba izolacja termiczna. Gdy jej zabraknie, powstaje kondensacja pary wodnej. Kolejne jej porcje produkujemy sami, w momencie gdy suszymy pranie.

Czym grozi pleśń w mieszkaniu?

Pleśń, która powstaje daje o sobie znać, poprzez wydzielanie dość nieprzyjemnego zapachu. W wyniku tego negatywnie działa na nasze drogi oddechowe, skórę oraz układ nerwowy. W najgorszej sytuacji są alergicy, którzy muszą mieszkać w takim pomieszczeniu. Do skutków ubocznych mieszkania z ‚pleśnią’ należą: nadmierne przemęczenie, drętwienie kończyn, ból żołądka, katar, ból głowy, pojawienie się wysypki, zapalenie zatok, podrażnienie oczu, czy problemy z równowagą. W najgorszym wypadku może dojść do powstania nowotworu lub bezpłodności.

Przeczytaj też: http://www.greenstyl.pl/sposoby-na-ograniczenie-alergenow-w-domowym-zaciszu/

Jak walczyć z pleśnią?

Jeżeli chodzi o pozbycie się pleśni, samo oczyszczenie ścian może nie być wystarczające. Podstawą jest znalezienie przyczyny takiego stanu. Jeżeli jest to nadmierna wilgoć, powinniśmy skupić się na częstszym wietrzeniu pomieszczeń, ważna jest również kontrola wentylacji, która jest w naszym domu. Pozytywne efekty zostały odnotowane po zamontowaniu mechanicznych wentylatorków w wywietrznikach. Jest to świetny sposób na zwiększenie cyrkulacji powietrza.

Jeżeli przyczyną takiego stanu jest zbyt duża szczelność okien, powinniśmy w pierwszej kolejności zamontować nawiewniki lub wymienić okna, na takie które posiadają mikrowentylację.

Pomocne w uniknięciu nawrotu pleśni w mieszkaniu jest wyposażenie się w specjalny pochłaniacz wilgoci. Oczywiście, jeżeli już do niej dojdzie postawą jest wykonanie remontu, podczas którego zmiany zostaną oczyszczone, a następnie pomalowane specjalnym środkiem grzybobójczym.

Źródło: https://www.homefashion.com.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ