Jak dobrać płyn do dezynfekcji rąk

Dezynfekcja rąk to czynność, która w ostatnich latach zyskała na popularności. Obecnie, ręce dezynfekujemy nie tylko przed lub po spożyciu posiłku bądź załatwieniu potrzeb fizjologicznych, ale przy rozmaitych innych okazjach, a często nawet – bez okazji. Jeśli tylko pragniesz upewnić się, że Twoje dłonie są maksymalnie czyste i możesz ich bez przeszkód używać, by zjeść posiłek, wówczas warto zdezynfekować ręce. W tym celu korzysta się z różnego typu preparatów dedykowanych do tego zadania. Poniżej dokonujemy przeglądu najchętniej wybieranych środków oraz podpowiadamy jakich korzyści możesz oczekiwać z ich zastosowania.

Dezynfekcja rąk – w domu i miejscu pracy 

Obowiązkiem pracodawców jest zapewnić swym zatrudnionym osobom dostęp do użytkowania środków dezynfekujących. Powinny być w nie wyposażone zarówno różnego typu zakłady pracy, jak i miejsca publicznie dostępne, w których przebywa duża liczba osób. Wiele osób decyduje się także na noszenie środków dezynfekujących przy sobie, każdego dnia. Dzięki temu niezależnie w jakiej sytuacji pojawia się potrzeba odkażenia dłoni, będzie można ją zrealizować. 

Głównym powodem rozwijającego się użycia środków dezynfekujących jest chęć zatrzymania i ograniczenia rozprzestrzeniających się szkodliwych drobnoustrojów. Im mniejsza będzie transmisja wirusów i bakterii, tym mniej będzie zakażeń.

Dezynfekcja rąk – mniej i bardziej sprawna 

Wybierając preparat do dezynfekcji rąk, warto kierować się przede wszystkim jego składem. Jest to podstawowe źródło informacji, które pozwoli Ci ocenić czy dany środek nadaje się do użycia oraz w jakim stopniu będzie on skuteczny. Polecamy wybierać płyny, w których składzie znalazł się alkohol. Cieszą się one dużą popularnością z uwagi na ich wysoką skuteczność. Najczęściej, stężenie alkoholu wynosi powyżej 60%. Niektórzy korzystają nawet z czystego spirytusu jako środka dezynfekującego. 

Warto też zwrócić uwagę na konsystencję interesującego Cię preparatu. Dezynfekcja rąk może przebiegać zarówno z użyciem płynów w aerozolu jak i żelu o bardziej „galaretowatej” konsystencji. Te ostatnie to produkty chętnie wybierane na co dzień; ich konsystencja ułatwia wygodne aplikowania oraz rozprowadzenie po całej powierzchni rąk. 

Skuteczność i zapach środków dezynfekujących 

Niektóre osoby nie przepadają za aromatami środków dezynfekujących, uważają je za zbyt intensywne i niepotrzebnie drażniące. Dlatego w trakcie zakupów warto zwrócić uwagę, czy w składzie interesującego Cię produktu znalazły się dodatki zapachowe. Ich zadaniem jest zniwelować niepożądane aromaty, zastępując je przyjemnym zapachem kwiatów, perfum lub owoców. Szczególnie ważne jest, by preparat maskował intensywną woń obecnego w jego składzie alkoholu. 

Skuteczność działania to również ważna kwestia. Warto podkreślić, że płyny do dezynfekcji odznaczają się wielokrotnie większą skutecznością niż tradycyjnie stosowane mydła lub inne środki myjące. Pozwalają usunąć nie tylko bakterie, ale również wirusy i inne szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Skuteczność płynów dezynfekujących wynika również z faktu, że ich stosowanie nie wymaga spłukiwania, a poszczególne preparaty działają w ciągu zaledwie 20 sekund po ich aplikacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ