panele fotowoltaika

„To się nie opłaca”, „To jest za drogie”, „W Polsce mamy za mało słonecznych dni” – wciąż można się spotkać z takimi i podobnymi opiniami wśród osób, które podważają sens inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, aż 96 procent użytkowników fotowoltaiki jest z tego bardzo zadowolonych (a 37 proc. już rozważa rozbudowę). Nic dziwnego: własna instalacja do produkcji prądu ze słońca przynosi odczuwalne oszczędności, a do tego jest przyjazna środowisku naturalnemu, co także nie jest bez znaczenia. Jeśli sam zastanawiasz się nad taką inwestycją, to pamiętaj, że decydujący wpływ na Twoją satysfakcję ma jakość instalacji oraz jej montażu. Jak zatem wybrać instalację fotowoltaiczną? Jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę?

Renoma firmy montującej instalację

Poprawny montaż jest kluczem do sukcesu, ponieważ popełnione błędy z pewnością nie pozwolą wykorzystać potencjału instalacji, a wręcz mogą narazić inwestora na szereg problemów użytkowych – włącznie z utratą gwarancji na poszczególne komponenty.

Wybierając instalatora zwróćmy uwagę na to, od jak dawna działa na rynku. W ostatnim czasie lawinowo przybywa firm zakładanych wyłącznie w związku z boomem na fotowoltaikę. Nie wszystkie oczywiście gwarantują wymaganą jakość montażu i poziom wiedzy – w tym tej potrzebnej do dobrania optymalnej instalacji na potrzeby gospodarstwa domowego.

Dobrym tropem będzie także poproszenie o referencje lub udostępnienie kontaktu do poprzednich klientów. Warto zapytać ich o opinię na temat instalatora. Jeśli jest jednoznacznie negatywna, to wiadomo, że nie ma sensu ryzykować.

Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji zawsze dobieramy kierując się aktualnym średniorocznym zużyciem energii, a także uwzględniając prognozowany wzrost zapotrzebowania na prąd np. po montażu klimatyzacji. Należy przy tym pamiętać, że nigdy nie jesteśmy w stanie zużywać całej wyprodukowanej energii na bieżąco. Większość będzie trafiać do sieci energetycznej, skąd – zgodnie z obowiązującą ustawą – można odebrać tylko 80% dostarczonego prądu (tzw. opustowy model rozliczeń).

Wiedząc o tym należy instalację przewymiarować w taki sposób, aby wskaźniki produkcji i zużycia się kompensowały. Przyjmuje się tutaj, że na każde zużyte 1000 kWh energii elektrycznej powinno przypadać około 1,25 kWp mocy instalacji PV.

Pisząc prościej: jeśli gospodarstwo domowe dziś zużywa 4000 kWh energii rocznie, to moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynieść około 5 kWp.

Jaki inwerter wybrać?

Inwerter jest najważniejszym elementem całej instalacji – to on przemienia prąd stały w prąd przemienny, który następie zasila nasze urządzenia elektryczne i elektroniczne. Szacunkowy czas pracy inwertera wynosi około 10 do 15 lat. Jest więc pewne, że w całym okresie „życia” instalacji urządzenie to trzeba będzie poddać modernizacji lub wymienić.

Tym bardziej istotne znaczenie ma zainwestowanie w inwerter dobrej klasy, o czym świadczy gwarancja udzielona przez producenta. Na rynku można już znaleźć urządzenia objęte nawet 10-letnią i dłuższą gwarancją. Radzimy natomiast upewnić się, że producent posiada autoryzowany serwis w Polsce – w przeciwnym razie może się okazać, że użytkownik w razie awarii będzie musiał odesłać inwerter na własny koszt np. do Chin.

Inwerter do instalacji fotowoltaicznej nie może mieć mocy równej lub większej łącznej mocy modułów fotowoltaiczny. Musi się ona mieścić w przedziale od 80 do maksymalnie 95 procent. Trzeba również pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi od początku 2020 roku przepisami, w przypadku instalacji o mocy powyżej 3,68 kWp wymagane jest zastosowanie droższego inwertera trójfazowego.

Co z modułami fotowoltaicznymi?

Moduły są najbardziej spektakularnym, bo w zasadzie jedynym widocznym elementem instalacji. Najczęściej montuje się je na dachu budynku – najlepiej o ekspozycji południowej lub południowo-zachodniej. Miejsce montażu wybieramy w taki sposób, aby nic nie zacieniało żadnego z modułów (np. maszt antenowy, komin etc.).

Moduły fotowoltaiczne dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: amorficzne, polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. W naszym kraju obecnie stosuje się praktycznie tylko te ostatnie, co wynika z faktu, iż najlepiej sprawdzają się w warunkach umiarkowanego nasłonecznienia. Moduły monokrystaliczne czołowych producentów potrafią osiągnąć sprawność przewyższającą 18%.

Wybierając moduły koniecznie trzeba zwrócić uwagę na warunki gwarancyjne. Im dłuższa gwarancja na wady fabryczne, sprawność i liniowy spadek sprawności modułu PV, tym lepiej dla inwestora. Bardzo korzystne warunki gwarancyjne charakteryzują cieszące się dużym uznaniem instalatorów moduły firmy Saronic, które m.in. są objęte aż 20-letnią gwarancją na utrzymanie sprawności.

To oczywiście nie wszystkie kwestie, jakie trzeba sprawdzić przed zakupem fotowoltaiki. Więcej na temat tego, jak prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną i jej poszczególne komponenty, przeczytasz w artykule przygotowanym przez ekspertów Elektrotarg.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ