Gdzie ukryć telewizor w salonie? 8 estetycznych i funkcjonalnych pomysłów

Popisywanie się najnowszym sprzętem i prezentowanie gościom wszystkich funkcji telewizora przechodzi do lamusa. Obecnie wiele osób nawet go nie posiada, a jeśli już go ma, to stara się go zbytnio nie eksponować. Wielki, czarny ekran i plątanina kabli potrafią popsuć nawet najbardziej przemyślane aranżacje pomieszczeń. Co zrobić, żeby telewizor nie zaburzał wystroju w naszym wymarzonym salonie lub sypialni?

Dopasowane tło

Jednym z prostszych sposobów na ukrycie telewizora jest pomalowanie ściany lub jej części na ciemny kolor. Świetnie sprawdzi się chociażby szarość, granat lub czerń. Dzięki takiemu optycznemu zabiegowi wyłączony ekran nie będzie rzucał się w oczy. Ponadto nasz pokój zyska klasyczny, elegancki wygląd. Jest to jednak opcja niekoniecznie pasująca do każdego wnętrza i nie każdemu może ona przypaść do gustu.

Miejsce w szafie

Na rynku pojawiają się projekty szafek przeznaczonych specjalnie na telewizory. Na przykład minimalistyczny model Moko firmy Black Red White z rozsuwanymi, drewnianymi drzwiczkami. Znajdziemy w nim miejsce zarówno na sam telewizor, jak i półki na sprzęt DVD, kable oraz inne potrzebne przedmioty.

Możemy również śmiało zagospodarować kawałek zwykłej szafy albo biblioteczki. Niektóre modele od razu przewidują na to specjalne miejsce, w innych z łatwością da się je stworzyć. Nowoczesne meblościanki z półkami na ubrania, książki i telewizor znakomicie sprawdzają się w sypialni lub kawalerce.

Przesuwany panel

Płaski ekran łatwo zasłonić za pomocą paneli naściennych osadzonych na szynach. Pole do popisu w kwestii kształtów, kolorów i materiałów jest szerokie. Możemy postawić na kilka kolorowych prostokątów o wymiarach urządzenia, tworząc z nich ciekawą kompozycję lub na pojedynczą, ażurową płytę od podłogi do sufitu. Panele mogą kolorystycznie pasować do dodatków lub całkowicie się wyróżniać. Mogą być one drewniane, plastikowe lub z metalu.

Wnęka

Znakomitym miejscem, w którym telewizor będzie mniej widoczny jest wnęka. Idealnie, jeśli w pomieszczeniu znajduje się specjalne, wcześniej zaplanowane wgłębienie w jednej ze ścian. Jednak jego brak to nie problem. Z łatwością można stworzyć je samodzielnie za pomocą kartongipsu. Zabudowa z otworem o odpowiednich wymiarach nie tylko urozmaici wystrój i zamaskuje ekran, ale również całkowicie zlikwiduje problem nieestetycznie zwisających kabli.

Pod schodami

Zwykle przestrzeń pod stopniami prowadzącymi na wyższe piętro pozostaje niezagospodarowana. Da się ją jednak doskonale wykorzystać jako miejsce na ekran. Nie przykuwa ona bowiem wiele uwagi. Niezbędnym warunkiem jest tu jednak układ pomieszczenia, pozwalający na swobodne oglądanie ukrytego w ten sposób telewizora.

Wśród obrazów

Dobrym pomysłem na ukrycie ekranu jest odwrócenie od niego uwagi obrazami, powieszonymi dookoła niego. Możemy zabawić się ich układem i przy okazji wyrazić siebie i swoje zainteresowania. Czy będą to dzieła klasyków, zdjęcia członków rodziny, czy nasze własne malunki, to zależy tylko od nas.

Ciekawym rozwiązaniem są telewizory udające obrazy, na których po wyłączeniu wyświetla się wybrany widok ze specjalnej, spersonalizowanej galerii. Ponadto, producenci takich urządzeń oferują szeroki wybór obramowań ekranów, które wyglądają jak drewniana rama.

Magiczne zwierciadło

Kolejnym nowoczesnym sposobem zakamuflowania telewizora jest specjalna technologia lustra. Odpowiednio dopasowana szyba umieszczana jest przed ekranem. W czasie działania sprzętu wyraźnie widać wyświetlany za nią obraz. Jednak po wyłączeniu sprzętu, tafla zamienia się w zwykłe, niepozorne lustro.

Za zasłonką

Jeszcze innym, wręcz banalnym pomysłem jest schowanie telewizora za zasłonką. Wystarczy zamontować karnisz i wybrać pasujący do reszty wystroju materiał. Może być to pojedyncza kurtyna lub dwie płachty. Półprzezroczysty, jasny woal na wysokości całej ściany, albo zabawna, kolorowa tkanina zasłaniająca jedynie ekran. Wybór należy do nas.

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ