Funkcjonalne oświetlenie kuchni

Jak zaplanować oświetlenie kuchni, by było funkcjonalne i doskonale spełniało wymagania użytkowników? Istnieje kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc. Warto pamiętać, że kuchnia jest sercem domu, miejscem spotkań rodziny, a czasem także znajomych. Bardzo często jest to również pomieszczenie otwarte na salon, który pełni w domu funkcję reprezentacyjną. Dlatego zamontowane w niej oświetlenie powinno uwzględniać zarówno praktyczne i gwarantujące wygodę użytkowania rozwiązania, jak i cechować się wysoką estetyką.

Projektując aranżację kuchni, już na etapie remontu musimy uwzględnić lokalizację poszczególnych opraw i zaplanować ich ilość. W przeszłości inwestorzy bardzo często decydowali się na jedną lampę zamontowaną centralnie na suficie. Współcześnie to coraz rzadziej spotykane rozwiązanie. Obecnie decydujemy się na kilka grup opraw o różnym przeznaczeniu. Dzięki temu wnętrze jest znacznie lepiej przygotowane do wygodnego i bezpiecznego użytkowania.

Oświetlenie główne

Nadal ważną funkcję pełni zamontowane na suficie oświetlenie ogólne. Równomiernie oświetla całą przestrzeń i stwarza komfortowe warunki do wykonywania takich czynności jak prace porządkowe. Często jest użytkowane w połączeniu z oświetleniem o innym przeznaczeniu. W zależności od metrażu wnętrza może to być jedna lub kilka opraw. W przeszłości wiele osób widziało w tej roli lampę wiszącą albo plafon. Obecnie coraz częściej przejmują ją większe instalacje świetlne wykonane przy pomocy dobrze zaprojektowanego układu wielu opraw wpustowych albo natynkowych plafonów. Takie oświetlenie wygląda bardzo nowocześnie i jest funkcjonalne. Co więcej, inwestor może zastosować tu dwa albo trzy obwody elektryczne i włączać tylko wybraną grupę opraw, co pozwoli oświetlić konkretną strefę wnętrza.

Oświetlenie blatu

Istotną rolę we wnętrzach kuchennych pełnią lampy funkcyjne przeznaczone do oświetlenia strefy roboczej. To bardzo ważna grupa opraw, która poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy. To, że nie może ich zabraknąć w naszych aranżacjach, najszybciej uświadamiamy sobie w kuchni, stojąc przy blacie roboczym i zasłaniając swoim ciałem światło emitowane przez oświetlenie centralne. Tworzony w ten sposób cień znacznie utrudnia pracę i może stwarzać potencjalne zagrożenie dla użytkowników. Dlatego tak ważne jest zamontowane oświetlenia bezpośrednio nad blatem roboczym. Zazwyczaj montuje się je pod szafami wiszącymi, a jeśli aranżacja wnętrza nie zakłada ich obecności, bezpośrednio nad strefą roboczą na suficie.

Oświetlenie stołu

Jadania może zostać zaaranżowana w kuchni, w przypadku otwartych wnętrz – na granicy salonu i kuchni albo stanowić całkowicie odrębne pomieszczenie. Współczesne trendy zakładają, że jadalnia powinna zostać wyposażona w odrębne oświetlenie, nawet jeśli stanowi część większego pomieszczenia. Przyjmuje ono formę lampy zawieszonej nad blatem stołu na wysokości 60 – 90 cm od niego. Doskonałym wyborem są tu lampy z regulowaną wysokością, które dają możliwość dostosowania montażu do indywidualnych wymagań użytkowników. Ich przykłady znajdziemy na stronie producenta oświetlenia Azzardo.com.pl.

Montaż takiej lampy jest wskazany nie tylko ze względu na obowiązujące obecnie trendy, ale przede wszystkim z uwagi na aspekt praktyczny. Oprawa zawieszona nad stołem doskonale oświetla przestrzeń blatu i podkreśla walory stojących na nim potraw. Stwarza też miłą atmosferę podczas spożywania posiłków.

Słowo podsumowania

Zastosowanie we wnętrzu różnych rodzajów oświetlenia, które można włączać niezależnie od siebie, podnosi komfort użytkowania kuchni i czyni ją pomieszczeniem przyjaznym dla użytkowników. Poprawia też bezpieczeństwo pracy i sprawia, że kuchnia staje się pomieszczeniem bardziej reprezentacyjnym niż dawniej. Inwestor może zdecydować o wprowadzeniu do niej dodatkowych opraw o funkcji dekoracyjnej. W ten sposób podnosi jej atrakcyjność i poprawia wrażenia wizualne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ