Gdy masz już za sobą dylematy: panele laminowane czy deski drewniane, i zdecydowałeś się na drewno, czeka na Ciebie jeszcze jeden krok. Wybór sposobu wykończenia podłogi drewnianej to istotny element, który wpływa na styl całego wnętrza. Sprawdź, co będzie dla lepsze: olej, a może jednak wosk?

Na pierwszy rzut oka podłoga olejowana i woskowana mogą być do siebie bliźniaczo podobne. Jednak oba środki mają odmienne właściwości, a co za tym idzie – wymagają innych metod pielęgnacji drewna.

Zastanawiasz się, jakie wykończenie będzie dobre dla domu?

Olejowana podłoga z drewnianych desek – zalety i wady

Olej to jeden z popularniejszych sposobów na aksamitne wykończenie drewnianej posadzki w domu. Jeżeli szukasz skutecznego impregnatu, który zabezpieczy deski i nada im piękny wygląd – olej jest dla Ciebie. Dzięki temu, że wnika on głęboko w strukturę drewna, chroni deski przed wilgocią, i co ważne – pozwala im swobodnie „oddychać”. Co równie istotne, zwłaszcza dla tych, którzy zmagają się z alergią, powierzchnia podłogi wykończonej olejem nie przyciąga kurzu.

Tym, co może okazać się kłopotliwe, jest konserwacja podłogi drewnianej. Olejowanie należy ponawiać co średnio co trzy, cztery lata. Do wyboru masz dwa rodzaje olejów oraz dwa sposoby ich nakładania. Oleje mogą być:

  • rozpuszczalnikowe przeznaczone do posadzek, które muszą sprostać intensywnej eksploatacji, ścieraniu oraz zabrudzeniom;
  • wodne – sprawdzają się jako wykończenie podłóg, które nie są mocno użytkowane (np. w sypialni).

Proces olejowania wykonuje się na zimno lub na ciepło. Pierwsza metoda jest zdecydowanie łatwiejsza do wykonania w warunkach domowych, ponieważ olejowanie na ciepło wymaga specjalnego urządzenia, które podgrzeje olej do 80°C. Żeby olejowane deski nie matowiały lub nie wysychały, do konserwacji podłogi używaj wyłącznie preparatów przeznaczonych do drewnianych podłóg olejowanych.

Woskowana podłoga z drewnianych desek – zalety i wady

Woskowanie drewna sprawia, że podłoga staje się jedwabista, miękka i bardziej śliska niż olejowana. Wynika to z właściwości wosku, który ma konsystencję stałą, a więc na powierzchni desek tworzy warstwę ochronnego filmu, w przeciwieństwie do płynnego oleju, który wnika w pory drewna. Owszem, wosk również chroni drewno, jednak w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, takich jak łazienka czy kuchnia, zamiast wosków lepiej stosować bardziej odporne na działanie wody oleje. Podobnie jak olej, wosk na powierzchni desek drewnianych tworzy antystatyczną warstwę, która zabezpiecza przed osiadaniem kurzu. Jednak zmywanie podłogi woskowanej z czasem przyczynia się do ścierania warstwy wosku i konieczności jego ponownego nałożenia.

Olej czy wosk na podłogę, a może jedno i drugie?

Kusi Cię zarówno wykończenie olejem, jak i woskiem? Możesz połączyć właściwości obu środków do drewna – impregnującej oleju oraz efektownego połysku wosku. W jaki sposób? Rozwiązaniem jest olejo-wosk, czyli preparat łączący zalety oleju i wosku, albo położenie najpierw jako podkładu warstwy oleju, a następnie wosku. W ten sposób mało odporny na plamy i ścieranie wosk zyskuje dodatkowe impregnacyjne wsparcie ze strony oleju.

Szukasz pomysłu na drewnianą podłogę w salonie, sypialni, kuchni lub przedpokoju? W Dobre Dla Domu znajdziesz wysokiej jakości drewno i preparaty do jego konserwacji.

[Głosów:19    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ