Czy każdy pomysł na elewacje to dobry pomysł? Rozwiejemy wasze wątpliwości

Czasami mamy pewien pomysł na wykończenie naszego domu, ale nie mamy pewności czy się sprawdzi. Wszak materiały mają różną wytrzymałość, podobnie jak ściany, a do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę warunki zewnętrzne i pogodę jaka dominuje na danym terenie. Zatem czy każdy pomysł będzie dobry?

Kamień elewacyjny – czy zawsze się sprawdzi i jaki wybrać?

dom Architekci zajmujący się projektowaniem elewacji zwracają uwagę na istotny fakt, jakim jest możliwe maksymalne obciążenie ścian budynku. W przypadku domów szkieletowych zastosowanie kamienia elewacyjnego montowanego na kotwach nie będzie dobrym pomysłem, gdyż taki materiał zbyt mocno obciąży ściany. Jeśli budynek położony jest w miejscu gdzie dobowe opady znacząco przekraczają średnie wartości, to wybór kamienia naturalnego niekoniecznie jest dobry, wszak może pojawiać się wokół niego grzyb. Impregnacja może rozwiązać ten problem, jednak na pewno w przypadku położenia na górskim terenie, gdzie opady są częste koszty konserwacji takiej elewacji będą wysokie. Oczywiście zawsze można zdecydować się na imitację kamienia, jednak i ona nie będzie odporna całkowicie na wilgoć, choć będzie rozwiązaniem w przypadku domu szkieletowego, gdyż cienkie płytki można przyklejać bezpośrednio na ścianę. Zatem jeśli marzy Ci się kamień, to możesz go wykorzystać, ale nie na całej ścianie, a w jakimś fragmencie. Jeśli zdecydujesz się na projektowanie elewacji, to specjalista na pewno doradzi Ci jakieś ciekawe rozwiązanie.

Czy dom w drewnie na otwartym terenie będzie dobrym pomysłem?

Podobnie jak z kamieniem rzecz ma się z drewnem, z tymże tutaj nawet impregnacja nie zagwarantuje nam, że materiał nie zacznie pękać. Długotrwałe, intensywne opady mogą bardzo szybko zniszczyć powłokę ochronną, tym bardziej jeśli dom położony jest na otwartym terenie. Zatem zamiast decydować się na naturalne drewno, można wybrać materiał drewnopodobny, odporniejszy na wilgoć i nie wymagający okresowej impregnacji. Oczywiście jeśli rzeczywiście zależy Ci na drewnie, a Twój budżet nie jest ograniczony, to możesz zdecydować się na drewno egzotyczne, które pod względem wytrzymałości i odporności na wilgoć, a także zmienne temperatury nie ma sobie równych. Deski z drewna merbau czy bangkirai są drogie, jednak efekt wart jest włożonych środków. Można również zdecydować się na położenie drewna na ścianie, gdzie z reguły najrzadziej pada deszcz, a na pozostałych położyć odporny na wilgoć tynk.

Czy nowoczesna elewacja wśród zabytkowych zabudowań na pewno się sprawdzi?

Kolejną kwestią do rozważenia jest chęć wyróżnienia budynku spośród zabudowań znajdujących się wokół. Czasami jest tak, że plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na wykonanie elewacji w zupełnie innym stylu i inwestorzy zmuszeni są do trzymania się jednego kanonu, np. kamiennych elewacji domów murowanych. Nawet jeśli nie ma odgórnych wytycznych, to nie zawsze nowoczesny budynek sprawdzi się wśród zabytkowych. Jeśli są to kamienice z boniami kamiennymi, to można wykorzystać ten pomysł i na bardziej nowoczesnym tynku nakleić pseudobonie. W ten sposób dom wpisze się w otaczający krajobraz, a jednocześnie zachowa swój nowoczesny charakter.

Biały tynk jest ponadczasowy, ale czy to dobry pomysł?

Biały tynkNajbardziej klasycznym i ciągle chętnie wybieranym rozwiązaniem jest biały tynk na elewacji. Oczywiście prezentuje się on dobrze, przynajmniej do momentu, kiedy na skutek czynników zewnętrznych się nie zbrudzi. Jeśli chce się wykorzystać biały tynk, to warto cokół wykończyć w kontrastującym kolorze, np. tynkiem o strukturalnym. Brudzenie można zniwelować decydując się na pomalowanie części tynku na inny kolor. Oczywiście warto wybrać taki rodzaj tynku, który łatwo się czyści. Dobrze sprawdzi się zarówno silikatowy, jak i akrylowy. Biały tynk może również zostać uzupełniony o ciekawe akcenty, np. niebieskie okiennice. Takie rozwiązanie, typowo greckie, świetnie odstrasza owady, np. wszędobylskie komary.

Można mieć wiele pomysłów, jednak nie zawsze ich realizacja jest możliwa. Dobrze jest skonsultować się z fachowcem, najlepiej wykonawcą, który robił już wiele elewacji w danym stylu z użyciem określonego materiału. Dokonując oględzin może doradzić nam lepsze rozwiązanie, a wtedy możemy poprosić projektanta o stworzenie kilku propozycji, jak elewacja mogłaby się prezentować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ