czujnik

Automatyka budynkowa i automatyka przemysłowa to prężnie rozwijające się dziedziny, w których z roku na rok przybywa nowych rozwiązań i urządzeń. Wśród niezwykle chętnie stosowanych znajdują różnego typu czujniki, których zadaniem jest detekcja i informowanie na temat zachodzących zmian. Wśród czujników znajdziesz między innymi czujniki zbliżeniowe, które specjalizują się w wykrywaniu ruchów i obecności obiektów. Czujniki takie są stosowane w rozmaitych aplikacjach przemysłowych, a za ich pomocą masz możliwość usprawnić funkcjonowanie swojego zakładu pracy. Poniżej przyglądamy się tematowi czujników zbliżeniowych z bliska oraz podpowiadamy – jakie grupy tych urządzeń znajdziesz w sklepach oraz po które z nich warto sięgnąć, jeśli zależy Ci na urządzeniu wytrzymałym i sprawnym.

Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe – optymalna detekcja

Do chętnie wybieranych należą czujniki zbliżeniowe pojemnościowe, które sprawdzają się przy różnego typu pracach oraz zadaniach. Korzystając z czujników zbliżeniowych, możesz wykrywać takie materiały jak: metale, granulaty, ciecze, wodę oraz tworzywa sztuczne. Typowy czujnik zbliżeniowy pojemnościowy jest zbudowany z 2 elektrod wykonanych z metalu, tworzących kondensator otwarty. Jego pojemność ulega zmianie, gdy w pobliżu pojawia się obiekt zewnętrzny. Jest chętnie wykorzystywane w czasie detekcji różnego typu opakowań oraz w ocenie stopnia zapełnienia zbiorników.

Wśród czujników pojemnościowych znajdziesz kilka typów. Do często wybieranych należą czujniki pojemnościowe przeznaczone do oceny stref zagrożonych eksplozją gazu lub pyłu, do pracy w wymagających lub wyjątkowo trudnych warunkach środowiskowych oraz do pracy w wysokiej temperaturze. Warto wybierać czujniki pojemnościowe wykonane z materiałów kwasoodpornych – na przykład teflonu lub mosiądzu. 

Znajdziesz także czujniki pojemnościowe dedykowane do wykonywania kontroli poziomu, do pracy w środowisku agresywnym, do wykorzystania w przemyśle spożywczym. 

Czujniki indukcyjne – do najbardziej intensywnej pracy

Wykonywanie pomiarów w niektórych warunkach jest szczególnie wymagające. Dotyczy to na przykład warunków wysokiego ciśnienia lub oddziaływania dużych sił fizycznych. Pomiary takie wykonuje się choćby w obrębie platform wiertniczych, czy innych placówek ulokowanych na zbiornikach wodnych. 

Wówczas, korzysta się z czujników zbliżeniowych indukcyjnych. Są przystosowane do pracy w warunkach wysokiego ciśnienia. Znoszą także wysokie temperatury – dochodzące do poziomu 250 stopni C. Również agresywne chemikalia nie są dla nich zagrożeniem. Czujniki indukcyjne są wykonywane ze stopów stali nierdzewnej, aluminium, tworzywa PEEK lub rzadziej innych materiałów, które czynią je wysoce odpornymi na szkodliwe oddziaływania. 

Szeroki wybór czujników zbliżeniowych dedykowanych do pracy w różnych warunkach znajdziesz na stronie sklepu internetowego https://hazbi.com/. Znajdują się w niej czujniki odporne na korozję, wilgoć, wysokie ciśnienie oraz kwasy i inne chemikalia. 

na koniec warto wspomnieć o ostatnim podtypie czujników zbliżeniowych – czyli czujnikach magnetycznych i fotoelektrycznych. Czujniki magnetyczne oddziałują na zmiany zachodzące w obrębie pola magnetycznego, wykorzystując zwykły mechanizm magnesu. Czujniki fotoelektryczne oddziałują natomiast na zmiany zachodzące w widmie świetlnym, zarówno tym widzianym dla człowieka jak i tym niewidzialnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ